Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hanácká hospoda – Skvělá restaurace v Olomouci, menu, jídelní lístek

Restaurace Hanácká hospoda je tradiční a velmi oblíbená hospoda, kterou najdete v Olomouci na Dolním náměstí 38.

Restaurace Hanácká hospoda se představuje

Restaurace Hanácká hospoda je situovaná v samém historickém centru malebné Olomouce. Je to klasická hospoda, která má pestrou nabídku nejenom českého piva, ale také pokrmů klasické české i moderní kuchyně.

Vchod do Hanácké hospody

Historie hospody

Hospoda se nachází v Hauenschildově paláci, což je historický dům z roku 1569. Za tu dobu prošel dům četnými změnami, nicméně za zmínku stojí především barokní úprava průčelí, která byla provedena na počátku 18. století.

V domě pobýval také salcburský kapelník Leopold Mozart s ženou a dětmi. Mladý Amadeus složil v Olomouci například 6. symfonii F-dur. Současná Hanácká hospoda navazuje na tu předešlou, která ukončila svou činnost v roce 2013. Ta nová začala fungovat v roce 2015.

Vaří tady českou kuchyni

Interiér a atmosféra hospody

Hanácká hospoda sází stále na původní interiér, který byl ovšem částečně zrekonstruován a zmodernizován. To, co zůstalo, jsou například hanácké fresky s hanáckými nápisy.

 Jeden nápis zní například takto:

„Hanák zdravě rostl ze své rodné hróde, pánem Hané béval, je a decky bóde.”

Hospoda je jinak nekuřácká a má k dispozici wifi připojení. Dále zde můžete sledovat televizi.

Historické fresky v hospodě

A co v Hanácké hospodě najdete v jídelním lístku?

Zachovaly se tu osvědčené a dobré klasiky z české kuchyně. Pochutnat si tu můžete na skvělé svíčkové na smetaně, chutné kachně s červeným zelím, hovězím guláši, a především na tvarůžkách v pivním těstíčku.

V nabídce dále najdete burgery, saláty nebo šťavnaté hovězí steaky z kvalitního masa. Z moderního menu bych pak doporučil kachní prsíčka s batátovou kaší a grilovaným salátem.

Hanácká hospoda má velmi příjemnou atmosféru

Co se zde čepuje?

Čepuje se zde především dokonale hořký Radegast a nejlepší tuzemské pivo Pilsner Urguell. Dále si zde můžete objednat pšeničné pivo Fénix, jablečný cider Kingswood Apple Cider nebo nealko Birell. Všechny piva jsou uskladněná ve velkých nerezových tancích.

V nabídce hospody jsou také pálenky

Kromě českého piva si zde můžete objednat originální pálenky firmy Žufánek z Boršic u Blatnice, která nabízí ostrou slivovici a hřejivou hruškovici z dubového sudu.

V létě má Hanácká hospoda i terásku

Dále je zde k dispozici kvalitní absinthe, který je vyrobený originální francouzskou recepturou či tradiční tuzemský bylinný likér ze starých dobrých dob Haškova Švejka – kontušovku.

Otevírací doba

Otevírací doba Hanácké hospody je každý den od 11 do 23 hodiny, pouze v sobotu je zde otevřeno do 24 hodiny a v neděli do 22 hodiny.

Hanácká hospoda závěr

Hanácká hospoda je stylová tradiční hospoda přímo v historickém centru Olomouce. Patří k těm nejtradičnějším. Je to krásné kulturní místo s bohatou historii, kde si i dnes můžete dát skvělé pivo a chutné jídlo. Návštěvu vám můžeme jenom doporučit!

Diskuze ke článku