Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Bezděz – Průvodce romantickým hradem u Máchova jezera

Hrad Bezděz je zřícenina gotického hradu, kterou najdete u stejnojmenné obce v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji.

Hrad Bezděz se představuje

Hrad Bezděz dostal od svých návštěvníků a fandů přezdívku Král hradů. Gotický hrad se totiž majestátně tyčí jako hrdý panovník na vrcholu Bezděz, který je vysoký 606 metrů.

Hrad je také chráněnou národní kulturní památkou a krásnou dominantou Dokeské pahorkatiny.

Romantický hrad Bezděz

Jak se k hradu dostanete?

Hrad je dobře dostupný pěšky. Z Doks půjdete po červené stezce, která má označení Máchova cesta. Délka trasy je celkem 7 kilometrů.

Do Doks se dostanete také vlakem Českých drah nebo autobusem.

Pod majestátným hradem Bezděz vede rovněž cyklotrasa číslo 25 nebo 3045. Výstup k samotnému hradu je však pouze pro pěší.

Hlavní brána na hrad

Prohlídky s průvodcem

Hrad je otevřen široké veřejnosti. Prohlídka s průvodcem zabere zhruba 1 hodinu včetně výstupu na mohutnou Velkou věž, která měří 34 metrů.

Z Velké věže je překrásný výhled do širokého kraje včetně Máchova jezera. Hrad si můžete prohlédnout i bez průvodce.

Z Bezdězu je nádherný výhled

Hradní kaple / kostel

Bezděz ctí svou tradici

Bezděz je původní český hrad se vším všudy. Jako jeden z mála českých a moravských hradů se dochoval v původní středověké podobě. Neprošel žádnou módní přestavbou na romantickou letní rezidenci ani nebyl vypálen nebo pobořen jako jiné neméně slavné středověké tvrze a hrady.

Z tohoto důvodu se v areálu hradu zachovala raně gotická hradní kaple a křížová cesta, kterou obklopuje hodně kapliček.

Bezděz má i zajímavé vnitřní prostory

Templářský palác

Od jaru roku 2018 je na středověkém hradě Bezděz veřejnosti zpřístupněn opravený pozoruhodný Templářský palác. Najdete ho na druhém hradním nádvoří, kde se rovněž dozvíte, jaký byl restaurátorský průběh zastřešení celého gotického paláce a jak probíhala záchranná operace složitého klenebního systému.

Prezentovány jsou zde i některé cenné archeologické nálezy, které byly v hradním areálu objeveny.

Gotický Bezděz je klenot mezi českými hrady

Výlety v okolí

Z obce Bezděz můžete pokračovat po modré značené značce na Valdštejnsko nebo po červené značce, která vede do Žďáru a na další zajímavý hrad Houska.

Zvolit si můžete také zeleně značenou cestu, která vás dovede do obce Okna. Všechny turistické cesty jsou středně náročné.

Na dohled Bezdězu je také skvělý volnočasový areál Vrchbělá.

Celkové panorama Bezdězu

Otevírací doba a vstupné

Otevírací doba hradu Bezděz je od začátku dubna do konce října. V letních měsících je zde otevřeno od úterý do neděle od 9 do 16:30 hodin.

Základní vstupné pro dospělého činí 150 korun, senioři zaplatí 120 korun, děti pak 60 korun. Půjčení cizojazyčného výkladu je zpoplatněno částkou 20 korun. Vstupenka pro psa stojí rovněž 20 korun.

Hrad Bezděz závěrečné shrnutí

Romantický hrad Bezděz je nádhernou ukázku středověké architektury. Je to skvost gotické architektury, hrad jako z pohádek. Jen málo hradů je opravdu takto velkolepých a to přesto, že se vlastně jedná už o částečnou zříceninu (Bezděz, ale má i kryté sály). Je to opravdu krásné místo v ještě hezčí krajině. Bezděz navíc žije, koná se zde mnoho kulturních akcí včetně velkého hudebního festivalu Hrady.

Návštěvu Bezdězu si tak rozhodně nenechte ujít!

Diskuze ke článku