Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Máchovo jezero průvodce – Ubytování, kempy, počasí i mapa

Máchovo jezero se nachází v Libereckém kraji. Jezero je situované do romantického kraje, který je od nepaměti turisticky atraktivní a přitažlivý. O tom svědčí i pojmenování jezera podle známého básníka Karla Hynka Máchy.

Máchovo jezero se představuje

Máchovo jezero má rozlohu 284 ha, přičemž jeho hráz je široká 9 metrů a dlouhá 130 metrů. Jezero pojme zhruba 5,5 milionu kubíků vody. Jezero se rozkládá v nadmořské výšce 266 metrů nad mořem.

Máchovo jezero je oblíbeným místem relaxace

Máchovo jezero je ve skutečnosti velký rybník. Dokonce se pyšní primátem, že je vůbec největším rybníkem v Libereckém kraji a osmým v České republice.

Vodní režim

Mácháč má 2 vodní přítoky. Jedná se o dva potoky, přičemž ten hlavní se jmenuje Robečský potok a ten vedlejší Břehyňský potok. Průměrná hloubka Máchova jezera je 2,2 metrů, nicméně maximální hloubka je 5,2 metrů.

Máchovo jezero má mnoho romantických zákoutí

Historie Máchova jezera

Máchovo jezero bylo založeno už ve 14. století. Založil ho český král Karel IV.  Nejprve se tato romantická vodní plocha jmenovala Velký rybník. V osmdesátých letech 19. století se rybník stává častým místem odpočinku a relaxace vyšších společenských vrstev.

Zhruba ve třicátých letech minulého století přejmenovává turistický spolek v Doksech Velký rybník na Máchovo jezero. Oficiálně je však změna rybníku zamítnutá, nicméně po druhé světové válce už tomuto rybníku neřekne jinak než Máchovo jezero.

Významná ornitologická oblast

Když se na Mácháč podíváte z ptačí perspektivy, tak na něm uvidíte 2 ostrůvky – Myší zámek a Kachní ostrov. K těmto malým ostrůvkům se váže několik místních pověstí. Malé ostrůvky jsou v současné době především důležitými a významnými ornitologickými lokalitami a vstup na ně je přísně zakázán.

Národní přírodní památka

Původně bylo jezero větší, ale v současné době je hladina snížena, čímž se vytvořily v některých zátokách rozhlehlá rašeliniště a mokřady. Od roku 2009 jsou místní mokřady chráněny jako národní přírodní památka Swamp. Jedná se o slatinné a přechodové rašeliniště s četnými vodními plochami, které tvoří biotop vzácných a ohrožených rostlin a živočichů. Jde především o vzácné spájivé a zelené řasy nebo o zmiji obecnou či vážku běloústou.

Moderní Máchovo jezero

Máchovo jezero se mění a modernizuje. Hlavní pláže dostaly moderní promenády a nová mola mezi kterými pendlují výletní lodě. Na Starých splavech vyrostl aquapark. Úroveň občerstvení se zlepšuje jak ve velikosti nabídky, tak kvalitě jídla. Všechno je čistší a udržovanější. Jenom kvalita vody bývá stále občas boj. Mácháč už dávno není jenom místem pro nejlevnější dovolenou, ale stále tu roste kvalita služeb.

Máchovo jezero závěr

Mácháč patří mezi až kultovní letní místa. Písčité pláže s jemným pískem, výletní lodě i plachetnice alespoň trochu dávají nakouknout z atmosféry moře. Pohled na rozlehlou vodní hladinu je opravdu impozantní. Všude okolo rostou voňavé borovice a občas vykukují skály, které jenom umocňují toto romantické vzezření. Občerstvení. Mácháč žije a jeho návštěva je skvělým zážitkem a i po desetiletích zůstává nejlepším místem pro strávení dovolené v Česku.

 

Diskuze ke článku

0.0/5