Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Máchovo jezero průvodce – Ubytování, kempy, počasí i mapa

Máchovo jezero se nachází v Libereckém kraji. Jezero je situované do romantického kraje, který je od nepaměti turisticky atraktivní a přitažlivý. O tom svědčí i pojmenování jezera podle známého básníka Karla Hynka Máchy.

Máchovo jezero se představuje

Máchovo jezero má rozlohu 284 ha, přičemž jeho hráz je široká 9 metrů a dlouhá 130 metrů. Jezero pojme zhruba 5,5 milionu kubíků vody. Jezero se rozkládá v nadmořské výšce 266 metrů nad mořem.

Máchovo jezero je oblíbeným místem relaxace

Máchovo jezero je ve skutečnosti velký rybník. Dokonce se pyšní primátem, že je vůbec největším rybníkem v Libereckém kraji a osmým v České republice.

Vodní režim

Mácháč má 2 vodní přítoky. Jedná se o dva potoky, přičemž ten hlavní se jmenuje Robečský potok a ten vedlejší Břehyňský potok. Průměrná hloubka Máchova jezera je 2,2 metrů, nicméně maximální hloubka je 5,2 metrů.

Máchovo jezero má mnoho romantických zákoutí

Historie Máchova jezera

Máchovo jezero bylo založeno už ve 14. století. Založil ho český král Karel IV.  Nejprve se tato romantická vodní plocha jmenovala Velký rybník. V osmdesátých letech 19. století se rybník stává častým místem odpočinku a relaxace vyšších společenských vrstev.

Zhruba ve třicátých letech minulého století přejmenovává turistický spolek v Doksech Velký rybník na Máchovo jezero. Oficiálně je však změna rybníku zamítnutá, nicméně po druhé světové válce už tomuto rybníku neřekne jinak než Máchovo jezero.

Na Mácháči nechybí ani vodní atrakce

Regata Máchovo jezero nabízí skvělé okružní plavby

Významná ornitologická oblast

Když se na Mácháč podíváte z ptačí perspektivy, tak na něm uvidíte 2 ostrůvky – Myší zámek a Kachní ostrov. K těmto malým ostrůvkům se váže několik místních pověstí. Malé ostrůvky jsou v současné době především důležitými a významnými ornitologickými lokalitami a vstup na ně je přísně zakázán.

V létě je Máchovo jezero obsypáno turisty

Národní přírodní památka

Původně bylo jezero větší, ale v současné době je hladina snížena, čímž se vytvořily v některých zátokách rozhlehlá rašeliniště a mokřady.

Od roku 2009 jsou místní mokřady chráněny jako národní přírodní památka Swamp. Jedná se o slatinné a přechodové rašeliniště s četnými vodními plochami, které tvoří biotop vzácných a ohrožených rostlin a živočichů. Jde především o vzácné spájivé a zelené řasy nebo o zmiji obecnou či vážku běloústou.

Je tu krásně, člověk musí úplně pochopit Karla Hynku Máchu, že zde chytal můzy

Moderní Máchovo jezero

Máchovo jezero se mění a modernizuje. Hlavní pláže dostaly moderní promenády a nová mola mezi kterými pendlují výletní lodě.

Na Starých splavech vyrostl aquapark. Úroveň občerstvení se zlepšuje jak ve velikosti nabídky, tak kvalitě jídla. Všechno je čistší a udržovanější. Jenom kvalita vody bývá stále občas boj. Mácháč už dávno není jenom místem pro nejlevnější dovolenou, ale stále tu roste kvalita služeb.

Letní idylka - Mácháč je takové české moře

Máchovo jezero pláže

⛱️ Hlavní pláž

Oblíbené pláž hned u Doks (konkrétně blízko vlakové zastávky). Je to velká písčitá pláž s krásnou dlážděnou promenádou. Skoro jako někde u moře. Tady je také hlavní přístav, odkud vyráží vyhlídkové lodě a kotví flotila Regaty Máchovo jezero. Pláž se nachází v široké zátoce a je dlouhá asi 400 metrů. Je to asi největší a nejširší pláž na Mácháči. Díky velké koncentraci lidí je tady i největší nabídka občerstvení a služeb.

⛱️ Staré splavy

Široká písčitá pláž. Dobře udržovaná se slunečníky z rákosu. Právě tady je aquapark s bazény s chlorovanou vodou i vodními atrakcemi přímo na jezeře. Krásná pláž, která je ale nejdražší na celém Mácháči, protože každý kdo sem jde si automaticky platí i vstup do aquaparku.

⛱️ Staré splavy přístaviště

Pláž u hlavní hráze Mácháče. Je tady velké molo, kde zastavují výletní lodě. Zdejší přístaviště bych se nebál označit za druhé nejdůležitější na celém Mácháči. Po straně je také jacht klub. Samotná pláž je opravdu malá. Na druhé straně je tady občerstvení i půjčovna šlapadel.

⛱️ Kemp Borný

Podél autokempu Borný (pod vrcholem Borný 446 m) se nachází i stejnojmená pláž. Je to úzká písčitá pláž sem tam zarůstající rákosím. Také voňavé borovice tady rostou téměř až u vody. Na konci pláže je malé přístaviště pro lodě.

⛱️ Březňák

Malá pláž a molo kolem stejnojmeného kempu. Klidná část Máchova jezera. Dál už je jenom příroda a NPP swamp.

⛱️ Pláž Klůček

Naproti Hlavní pláži je kemp Klůček se stejnojmenou pláží. Krásná, klidná, lesní pláž, která se hodně podobá pláži na Borném. Můžete si zde zapůjčit lodičky či šlapadla. Přístaviště pro okružní plavby je situováno kousek bokem. Pláž Klůček je také známá jako oficiální pláž nudistů a naturistů.

Plavby po jezeře

Plavby po jezeře zajišťuje Regata Máchovo jezero, která má celkem 4 lodě. Na výběr máte v podstatě 2 možnosti.

  • Vyhlídkovou plavbu kolem dokola jezera. Ta se plave na největší lodi „Máj,” která má dvě patra. Okruh trvá kolem půl hodiny a zavítá do všech hlavních částí jezera.
  • Zastávkovou plavbu s menší lodí (nejčasti s „Hynkem”). Pravidelná lodní doprava u Mácháče v podstatě nahrazuje MHD. Loď také pluje kolem dokola, ale zastavuje celkem na 8 zastávkách v každé části jezera.

V červenci a srpnu plují lodě naprosto pravidělně podle jízdního řádu. Fungují i v jiné měsíce (Duben – Říjen), ale to už je lepší se informovat.

Máchovo jezero závěr

Mácháč patří mezi až kultovní letní místa. Písčité pláže s jemným pískem, výletní lodě i plachetnice alespoň trochu dávají nakouknout z atmosféry moře. Pohled na rozlehlou vodní hladinu je opravdu impozantní. Všude okolo rostou voňavé borovice a občas vykukují skály, které jenom umocňují toto romantické vzezření. Občerstvení. Mácháč žije a jeho návštěva je skvělým zážitkem a i po desetiletích zůstává nejlepším místem pro strávení dovolené v Česku.

Diskuze ke článku