Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Letohrádek Mitrovských v Brně – Průvodce a moje dojmy

Letohrádek Mitrovských najdete v Brně na ulici Veletržní 19. Umělecky hodnotná stavba je krásným příkladem tehdejší aristokratické architektury.

Letohrádek Mitrovských jako místo setkávání aristokratické smetánky

Letohrádek Mitrovských byl luxusním místem, kde se dlouhou dobu scházel brněnský aristokratický výkvět města.

Zámeček také navštívil osmého prosince roku 1805 francouzský císař Napoleon. V hlavním sálu, který má nádhernou freskovou výzdobu, můžete rovněž objevit utajené a tajemné symboly a znaky zednářské lóže. Přilehlé sály jsou v současnosti využívané na pravidelné výstavy.

Letohrádek Mitrovských dnes slouží výstavám

Popis letohrádku

Unikátní aristokratická stavba v přechodném stylu Ludvíka XVI. byla v minulosti obklopená krásnou francouzskou zahradou s prvním skleníkem na exotické ananasy na Moravě.

Drobné hospodářské a zahradní stavby byly zbourány v průběhu minulého století, aby zde vzniklo místo pro výstavbu paneláků. Dodnes je tak letohrádek obklopen šedou socialistickou výstavbou.

Letohrádek je v pozdně barokním stylu

Kulturní akce a přednášky

Umělecky velmi hodnotná stavba byla široké veřejnosti dlouho uzavřená a nepřístupná.

Nyní je veřejnosti pro četné kulturní akce, koncerty, přednášky a prohlídky nádherných historických prostor otevřena.

Za letohrádkem je hezký park

Prostory pro školení i svatby

Reprezentativní prostory letohrádku s vytříbenou architekturou jsou vhodné pro pracovní školení, semináře nebo přednášky či rauty.

V útrobách letohrádku se rovněž můžete oddat nebo si udělat romantickou večeři při svíčkách či oslavit své narozeniny.

Letohrádek Mitrovských v Brně je dnes obklopen paneláky

Z historie stavby

Na konci 18. století si svobodný pán Antonín Arnošt Mitrovský nechal postavit elegantní a vytříbenou stavbu pozdně barokního stylu.

Svobodný aristokrat byl navíc ovlivně tehdejší módou, proto do samotné stavby zakomponoval dekorativní styl Ludvíka XVI., který se výrazně odlišoval od běžného baroka. Vznikla tak originální stavba, která je na Moravě ojedinělá.

Interiéry Letohrádku Mitrovských

Praktické informace pro návštěvníky

Letohrádek Mitrovských láká především na atraktivní příležitostní výstavy. V minulosti zde například byla výstava Historické mlsání nebo České korunovační klenoty na dosah.

V současnosti je zde k vidění výstava betlémů, která prezentuje nejkrásnější české betlémy včetně ručně malovaného betléma z roku 1933. Zajímavá je rovněž sbírka historických voskových jezulátek nebo exotické betlémy z Afriky či jižní Ameriky.

Ceny a otevírací doba

Otevírací doba Letohrádku Mitrovských je od čtvrtka do neděle a to vždy od 10 do 16 hodiny. Vstupné činí pro dospělého 100 korun, děti a senioři zaplatí 60 korun.

Letohrádek Mitrovských v Brně závěr

Letohrádek Mitrovských je zajímavá stavba. Malinký zámeček je hezký sám o sobě, ale významný je hlavně díky svému kulturnímu dění. Romantická večeře, svatba, posezení na letní zahrádce, zajímavá výstava, třeba to sem zavede právě i vás.

Diskuze ke článku