Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Magistrát Plzeň – Průvodce všemi odbory a praktické info

Magistrát Plzeň sídlí na náměstí Republiky č.p. 1 v radniční historické budově, která v Plzni stojí již od 15. století. Je to krásný palác s výraznou malovanou omýtkou. Další budovy magistrátu jsou pak rozmístěny v centru západočeské metropole.

Budova magistrátu

Hlavní sídlo magistrátu města Plzně sídlí v krásné historické radniční budově, která je zároveň chráněnou kulturní památkou České republiky. Jedná se o renesanční dům z 15. století, který má nádhernou sgrafitovou fasádu. Tato budova slouží především k reprezentačním údelům. Sídlí zde primátor se svými nejbližšími spolupracovníky. V roce 2022 to je Martin Baxa ze strany ODS.

Centrum města Plzeň

Na sgrafitech, který byly obnoveny na začátku 20. století, jsou k vidění významné postavy českých dějin jako například Jan Lucemburský, Václav II nebo Rudolf II. Budova je opravdu nepřehlédnutelná. Tmavá a zdobná fasáda kontrastuje s vedle stojícím strohým Císařským domem.

Úřední hodiny Magistrát Plzeň

Magistrát města Plzně je pro veřejnost otevřen každý den. V pondělí a ve středu je otevřeno od 8 do 17 hodiny, v úterý a ve čtvrtek pak od 8 do 16 hodin, v pátek pak od 8 do 15 hodiny.

Jak se k magistrátu dostanete?

K plzeňské radnici se nejlépe dostanete tramvají číslo 1, 2, nebo autobusem číslo 20, 33 a 40. Tramvajová a autobusová zastávka se jmenuje Náměstí Republiky. Od tramvajové i autobusové zastávky je to pěšky k radnice jen pár desítek metrů.

Magistrát Plzeň - Detail radniční budovy

Složení magistrátu

Magistrát města Plzně v současné době vede pan magistr Martin Maxa, který byl v roce 2018 do funkce primátora města Plzeň zvolen za politickou stranu ODS. Rada města Plzně má celkem 11 členů.

Odbory magistrát Plzeň

Magistrát města Plzně má pod svou správou několik odborů, které najdete v různých městských budovách.

  • Odbor investic například najdete v budově na ulici Jagellonského 8.
  • Odbor dopravy pak v budově na ulici Škroupová 5.
  • Následuje Odbor bytový, který má taktéž přepážkové pracoviště v budově na ulici Škroupová 5.
  • Dalším odborem je Odbor životního prostředí, který pro změnu sídlí na ulici Kopeckého sady 11.

Střecha magistrátu města Plzně

Budova magistrát na Škroupově ulici

Nejvíce odborů plzeňského magistrátu sídli v budově na ulici Škroupově 5. Jedná se o pětipodlažní dům s rovnou střechou a nezdobnou bílou fasádou.

Budova byla postavena ve dvacátých letech minulého století a na svou dobu šlo o velmi modernistickou a praktickou budovu. V době svého vzniku byl vnitřek budovy vybaven moderním interiérem a výtahem paternoster.

Odbor správních činností, oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů

Odbor, který je pro širokou veřejnost vždy jeden z nejdůležitějších, tedy Odbor správních činností, sídlí na ulici Náměstí Republiky 16. Tento důležitý odbor je pro veřejnost otevřen každý den, přičemž ve středu je zde otevřeno nejdéle, tj. od 8 do 18 hodiny.

Magistrát Plzeň závěr

Magistrát města Plzeň je funkční úřad, který sídlí hned v několika budovách, z nichž některé jsou i sami o sobě dost zajímavé. Každopádně je to funkční úřad, kde ať už jsem řešil zapsání vozidla, vydání pasu nebo něco na matrice, tak jsem nikdy neměl žádný problém.

Magistráty v České republice

Systematicky pro vás mapujeme úřady a magistráty po celé České republice. Každé cestování totiž začíná u přepážky, kde řešíte pas, občanku nebo doklady k autu.
 
Magistrát hlavního města Prahy, magistrát města Brna, magistrát Ústí nad Labem, magistrát Teplice, magistrát České Budějovice , magistrát Liberec , magistrát hlavního města Prahy , magistrát města Olomouc , magistrát Hradec Králové , magistrát Ostrava

Diskuze ke článku