Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – Nejlepší prohlídka

Národní hřebčín Kladruby nad Labem je jeden z nejstarších hřebčínů na světě. Najdete ho ve stejnojmenné obci ve Středočeském kraji.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem se představuje

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je skvělým místem pro všechny milovníky koní. V Kladrubech nad Labem se můžete těšit na prohlídky zrekonstruovaných stájí, přilehlého zámku, kočárovny a postrojovny.

Dále zde můžete navštívit muzeum kladrubského chovu koní a lesovnu, kde na vás bude připraven zajímavý simulátor jízdy v kočáře.

Pohled na hřebčín v Kladrubech z výšky

Historie hřebčína

Dějiny hřebčína v Kladrubech nad Labem se začínají psát už v roce 1579. Tehdy jej císař Rudolf II. povýšil na císařský dvorní hřebčín, který se může pyšnit chovem starokladrubských koní, což je unikátní české plemeno, které je vyšlechtěné speciálně pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Kladrubští koně jsou tak například k vidění na dánském nebo švédském královském dvoře. Od roku 2002 je hřebčín rovněž národní kulturní památkou.

Kladrubské koně si oblíbily mnohé královské dvory

Slavnostní akce

Hřebčín pořádá každým rokem několik slavnostních akcí, na kterých můžete spatřit starokladrubské koně bílé či černé barvy přímo v akci.

Hřebčín v Kladrubech nad Labem je pečlivě udržovaný

Osobně doporučuji především dubnový Rudolfův pohár, což jsou prestižní mezinárodní závody koňských spřežení.

Pro rodiny s dětmi pak doporučuji zářijové hravé rodinné odpoledne Kladruby naruby nebo říjnová Hubertova jízda.

Pohled do stáje hřebčína

Hřebčín je památkou UNESCO

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je od roku 2019 taktéž prestižní památkou UNESCO.

V nedávné době byl zde citlivě a vkusně zrekonstruován paddock, který slouží pro ustájení starokladrubských chovných klisen, které jsou veledůležité pro zachování zdejšího chovu.

Otevírací doba a vstupné

Hlavní návštěvnická sezóna hřebčína je od dubna do konce října. Otevřeno je zde od úterý do neděle od 9:30 do 16 hodiny.

Prohlídka celého hřebčína trvá necelou jednu hodinu. Hřebčín nabízí hned několik prohlídkových okruhů.

Vstup do našeho národního hřebčína

Hřebčín Kladruby vstupné

Vstupné do stájí stojí pro dospělého 250 korun, snížené vstupné pak 170 korun. Rodinná vstupenka vyjde na 750 korun.

Vstupné do kočárkovny, postrojovny a muzea stojí pro dospělého 160 korun, snížené pak 100 korun. Rodinná vstupenka vyjde na 410 korun.

Vstupné do zámku stojí pro dospělého 180 korun, snížené pak 120 korun. Rodinná vstupenka vyjde na 520 korun. Vstupné do lesovny stojí pro dospělého 70 korun, snížené pak 50 korun. Rodinná vstupenka vyjde na 210 korun. Vstupné na rozhlednu pak stojí pro dospělého 30 korun, snížené pak 15 korun. Rodinná vstupenka vyjde na 70 korun.

Během roku se zde koná mnoho zajímavých akcí

Národní hřebčín Kladruby shrnutí

Hřebčín v Kladrubech je náš národní klenot. Nádherné místo, kde se mísí historie se živou současností. Todle je naprosto něco jiného, než většina památek.

Je to místo, které nám předává něco tak nehmatatelného jako je chov koní. Slavný chov, který má svým přesahem jméno po celé Evropě. Národní hřebčín v Kladrubech je právem na seznamu UNESCO, protože je tady opravdu hodně k vidění. Náš tip: vydejte se na některou ze zdejších akcí!

Diskuze ke článku