Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Lanovka Pustevny a průvodce stezkou

Lanovka na Pustevny je v provozu od roku 1987. Vyveze vás do míst, kde jsou kupříkladu k vidění nadčasové stavby Dušana Jurkoviče nebo oblíbená socha Radegasta či stará dřevěná zvonička.

Technické parametry

Lanová dráha na Pustevny se může pochlubit jednolanovou dráhou oběžného systému Tatrapoma TS-2 s dvoumístnými sedačkami. Lanovka má celkem 162 sedaček a v létě přepraví zhruba 720 osob za hodinu. Celkové převýšení lanovky je 400 metrů.

Horní stanice lanovky Pustevny

Stanice lanové dráhy je v Ráztoce

Dolní stanici lanové dráhy najdete v Ráztoce, která se nachází v nadmořské výšce 620 metrů nad mořem. Své auto můžete zaparkovat na hlídaném parkovišti u stanice lanové dráhy, které pojme 200 vozidel.

Vrcholek Pusteven je velmi známý

Lanovka v plné své kráse

Lanovka Pustevny – Provoz a ceník

Provoz lanové dráhy je od ledna do prosince, pouze v případě velmi špatného počasí je lanovka s bezpečnostních důvodů uzavřena. První lanovkou můžete na Pustevny vyjet v 8 hodin ráno, poslední před 17 hodinou. Oboustranná jízdenka ze stanice Ráztoka u Trojanovic na Pustevny vyjde dospělého pasažéra na 200 korun, dětského pak na 150 korun. Jednosměrná jízdenka stojí 180, respektive 120 korun. Dráha nabízí rovněž freeride skipasy, které vás vyjdou na celý den na 450 korun.

Na hřebenech je mnoho krásných turistických stezek.

První lanovka vznikla v roce 1940

Původní lanovka vyvážela turisty od roku 1940 až do roku 1956. Pak byla původní lanovka nahrazena novou, která veřejnosti sloužila do roku 1982. V pořadí třetí lanovka je v provozu od roku 1987 do současnosti. Poslední větší rekonstrukce na lanové dráze byla provedena v roce 2006, kdy byla uskutečněna výměna převodovky a dopravního lana.

Pohled na prosluněné kopce kolem Pusteven

Co všechno na Pustevnách uvidíte

Pustevny patří k nejnavštěvovanějším místům v Beskydech. Zdejší restaurace Libušín a hotel Maměnka byly postaveny už na konci 19. století. Obě budovy byly postaveny podle návrhů známého slovenského architekta Dušana Jurkoviče. I když na jaře roku 2014 restaurace Libušín vyhořela, tak již nyní opět v celé své nádheře a kráse stojí.

V zimě žijí Pustevny lyžováním

Socha Radegast

Další ikonou Pusteven je nepřehlédnutelná socha Radegast. Socha zobrazuje pohanského boha Radegasta s velkou býčí hlavou, rohem hojnosti, kačernou a s valašskými krpci. Socha byla vyrobena z přírodní žuly a autorem sochy je Albín Polášek, který se narodil v nedalekém Frenštátě pod Radhoštěm.

Obchůdek se suvenýry

Součástí horní stanice lanové dráhy je sympatický obchod se suvenýry, kde si návštěvníci mohou zakoupit dřevěné hračky nebo  nejrůznější upomínkové předměty. Doporučuji si zde zakoupit Radegastův bylinný likér, který vás nakopne ke skvělému turistickému výkonu.

Lanovka Pustevny

Pustevny jsou opravdu krásné místo k návštěvě a lanovka na Pustevny vám může tuto návštěvu jenom zpříjemnit. Rozhodně doporučujeme.

 

Diskuze ke článku

0/100