Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Sovinec – Akce, otevírací doba, mapa

Hrad Sovinec je gotický hrad, který najdete ve stejnojmenné obci v okrese Bruntál. Gotický hrad Sovinec má pro návštěvníky připraven základní okruh a prohlídku vnějšího opevnění.

Z historie hradu

Největší moravský hrad byl založený ve 14. století bratry z rodu Hrutoviců. V 16. století byl pak rozšířený, ovšem největší přestavba hradu byla uskutečněna v 17.století, kdy byl hrad v majetku Řádu německých rytířů. V té době byla postavena většina mohutných hradeb a bastionů. Velká katastrofa stihla hrad v roce 1784, kdy  byl hrad postižen velkým a devastujícím požárem, při kterém byl jižní palác hradu snížen o patro.

Majestátný gotický hrad Sovinec

Nádvoří hradu Sovinec

Osobnosti a hrad Sovinec

Mezi významné osobnosti, které jsou s dějinami hradu spjaté, musíme připomenout především velmistra Řádu německých rytířů arcivévodu Evžena, který na začátku 20. století nechal hrad vybavit jednoduchým mobiliářem. V této době sloužil také hrad jako letní sídlo Řádu.

Hradby Sovince působí nedobytně

Podivné zvuky a strašidla

Podle některých návštěvníků se na hradě Sovinci odehrávají zvláštní a podivné věci. Z prázdných sálů mohutného hradu se tu a tam rozléhají podivné zvuky, které doslova nahánějí děs a strach. Objevuje se tu rovněž bílá nebo černě oděná paní, která se po hradu pohybuje a straší. Aby toho nebylo málo tak zde rovněž našel domov šedý skřítek.

Hlavní vchod do hradu Sovinec

Hradní podzemí

Hrad Sovinec se může pochlubit tím, že má návštěvnický okruh, který vás zavede do atraktivního hradního podzemí. Dostanete se tak do podzemní chodby, která byla v minulosti zcela zavalená. Návštěvnický okruh do hradního podzemí je dlouhý tisíc metrů a uvidíte v něm vnitřní i vnější opevnění celého hradu.

Okruh, který navazuje na vnitřní okruh s komentovanou prohlídkou hradních sálů vede z předhradí do příkopu a do podzemní chodby, pak půjdete přes příkop až do západního parkánu, Velké bašty a předsunuté bašty, která nese název Kočičí hlava.

Zajímavé podzemí hradu Sovinec

Pohled z výšky na hrad Sovinec

Hrad Sovinec akce

V letních měsících se na hradě konají zajímavé doprovodné akce. Jedná se především o populární bojové akce, při kterých se demonstruje tehdejší způsob vedení boje. K vidění jsou pak nefalšované a odvážné souboje na sekery, palcáty a meče.

Interiér hradu Sovinec

Vstupné a otevírací doba

Základní vstupné do hradu činí 100 Kč. Děti, studenti a senioři zaplatí 50 korun. Kromě základního okruhu nabízí hrad Sovinec také další okruh, který kromě základního okruhu ještě nabízí prohlídku „vnějšího opevnění“. Tento okruh stojí 140, respektive 70 korun. Hrad Sovinec je přístupný veřejnosti od dubna do konce října.

Závěr

Hrad Sovinec patří mezi unikátní gotické hrady. Svou velikostí dokáže ohromit a zaujmout v mnoha směrech. Návštěvu Sovince byste si opravdu neměli nechat ujít a my vám to můžeme jedině doporučit.

 

Diskuze ke článku

0/100