Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pevnost Josefov Jaroměr průvodce – Mapa, akce, historie

Pevnost Josefov se nachází v Jaroměři v okrese Náchod. Jedná se o historickou pevnost, která byla vybudována na konci 18. století. Od roku 1948 je Josefov součásti obce Jaroměř.

Mohutné hradby pamatují dávné časy

Pevnostní město Josefov a jeho statné hradby na vás dýchnou novodobou historií. Podzemní chodby rozsáhlé pevnosti Josefov, kde byl za první světové války tábor pro vojenské zajatce, byly součástí jejího důmyslného obranného systému a v současné době jsou nejžádanější turistickou atrakcí města Jaroměře.

Pohled na vojenskou pevnost Josefov

Z historie stavby

Vojenská pevnost Josefov je perfektně propracovaný obranný komplex, který byl vybudovaný v duchu nejlepších poznatků opevňování a fortifikace své doby. Jde o velice nákladnou pevnost.

Když ji rakouský císař Josef II. viděl na vlastní oči, prý kladívkem poklepal na zeď a udivil se, že nejsou cihly z ryzího zlata. Císařský dvůr celá stavba stála neuvěřitelných 10,5 milionu zlatých. Cihly celé stavby sice nejsou ze zlata, ale jako první ve své době byly pálené pomocí kamenného uhlí.

Dříve hrůzostrašné hradby jsou dnes krásným místem procházek

Ukázka děl z vepnosti Josefov

Pevnost Josefov je dnes součástí Jaroměři

Co je v Josefově k vidění?

Při prohlídce celého opevňovacího systému ujdete zhruba jeden kilometr. Většina prohlídky je ve vysokých a širokých chodbách, kde se i vyšší návštěvník nemusí shýbat. Jsou však zde i chodby, kde projde komfortně pouze člověk, který měří 175 centimetrů.

Dvůr pevnosti Josefov

I to bylo záměrem architekta celé pevnosti, protože pruští vojáci měli na sobě vysoké čepice a kdyby se dostali do chodeb, měli by zde problém. Pevnost skrývá pro nezvané hosty celou řadu překvapení.

Vždy zde byla možnost, jak se elegantně zbavit někoho, kdo vás pronásleduje, zavřít ho, jinudy to rychle oběhnout a dostat se mu do týlu. Průvodce vás na tyto věci při výkladu upozorní.

Dnes vypadá Josefov jako idylické místo

Byla pevnost někdy napadena?

I když byla pevnost v Josefově velmi nákladnou stavbou, tak nikdy nebyla plně využita. Po dobu své dlouhé existence nebyla vojensky použita ani za Napoleonských válek, ani v prusko-rakouském sporu.

Osobnosti spjaté s pevností

Původní název města zněl Ples podle vesnice, která jeho stavbě musela ustoupit. Na Josefov bylo město na počest jeho zakladatele přejmenováno roku 1793 na příkaz rakouského císaře Františka druhého. Byl to tedy pokrokový císař Josef II., který dal rozkaz ke stavbě této unikátní pevnosti, které je až do dnešních dnů uznávaným fortifikačním dílem.

Vybudování Josefova nebylo zrovna levné

Vstupné a otevírací doba

Vstupné do pevnosti stojí 200, respektive 100 Kč. Hlavní turistická sezóna začíná již 30. března a končí koncem října.

Pevnost Josefov závěr

Josefov je unikátní pevnostní systém, který rozhodně stojí za vidění. Pevnost pravidelně ožívá zajímavými akcemi. Co se týká městečka, tak to už bohužel tak zajímavé není a možná právě kvůli vojenské strohosti a přísnosti spíše pustne.

Diskuze ke článku

0/100