Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Chýnovská jeskyně průvodce (otevírací doba, vstupné, parkování)

Chýnovská jeskyně se nachází v obci Chýnov v okrese Tábor v Jihočeském kraji. Je to velmi zajímavá v mnohém netradiční jeskyně.

Chýnovská jeskyně se představuje

Chýnovská jeskyně byla nalezena při práci v lomu už v roce 1863. Roku 1868 se po nezbytných úpravách stala historicky první zpřístupněnou jeskyní v naší zemi.

Největší okrasou této jihočeské jeskyně nejsou krápníky, ale nádherně barevné stěny a stropy různých a rozličných tvarů.

Chýnovská jeskyně se nachází blízko města Tábor

Vznik jeskyně

Chýnovská jeskyně se nachází na jižním svahu Pacovy hory. Jeskyně byla vytvářena postupným zvětšováním a rozšiřováním puklin korozí, přičemž na profilu chodeb se současně podílela proudící a erozní činnost vod.

Jeskyně vznikala erozí miliony let

Popis jeskyně

Jeskyně je v mnoha ohledech atypická, protože nevyniká bohatou krápníkovou výzdobou, ale barevností všech stěn a stropů. Je to symfonie barev, kde bílé, hnědé a žluté polohy mramorů se mění do tmavých vrstev amfibolitů.

Tyto dvě horniny se významnou měrou podílely na zrodu zajímavých kruhových útvarů na stěnách, tzv. ok. Nejcharakterističtější z nich je Purkyňovo oko, které dává pozor na celé jezírko.

Pokladna a vstup do Chýnovských jeskyní

Čeká vás dobrodružný labyrint chodeb

Další působivé útvary v jeskyni

Mezi další působivé útvary v jeskyni je Žižkova střelba, což jsou takzvané hrnky, respektive kruhové prohlubně ve stropě, které výrazně připomínají stopy dělostřeleckých koulí. V minulosti se jim rovněž přezdívalo vosí hnízda.

Kaple svatého Vojtěcha

Symbolickým prostorem jeskyně je Kaple svatého Vojtěcha, která je během prohlídky postupně rozsvěcována. Během této světelné show zazní podmanivá melodií slavné Bachovy skladby Toccata a fuga d moll.

Typické skalní útvary pojmenované vtipně - Žižkova střelba

Na úplný závěr je osvětlen i kovový kříž, který byl na sklonku 19. století vyměněn za původní dřevěný. Ten tu po sobě zanechali první objevitelé jeskyně. Po Janu Strnadovi, což byl jeden z prvních průzkumníků, je zde také k vidění podpis, který pochází z roku 1863.

Trasa prohlídky

Během celé prohlídky budete fascinováni různými barevnými odstíny. Bílé, žluté, ale i tmavě zelené a modré odstíny kupříkladu krásně vybarvují Slavníkovu chodbu. Ta vás zavede až k Purkyňovu jezírku, jehož hladina je hluboká 50 metrů.

Vše je nádherně nasvíceno

Délka celé turistické trasy je 260 metrů a má převýšení 42 metrů. Doba prohlídky s průvodcem je 45 minut, přičemž teplota vzduchu je zde 5 až 9 stupňů Celsia.

Prohlídka určitě zaujme i děti

Ceny a otevírací doba

Otevírací doba jeskyně je od dubna do konce října. Během hlavní turistické sezóny je zde otevřeno od úterý do neděle a to vždy od 9:00 do 15:30 hodiny.

Základní vstupné do jeskyně je 140 korun, přičemž snížené vstupné je 110. Děti pro změnu zaplatí 80 korun.

Chýnovská jeskyně si pohraje s vaší fantazií

Parkování

K jeskyni vede slepá silnice. Parkovat je možné v bezprostřední blízkosti vstupu. Tady se silnice rozšiřuje a jednoduše se parkuje podél. Mají tady nižší desítky parkovacích míst.

Chýnovská jeskyně závěr

Chýnovská jeskyně je nádherný kousek přírody. Není sice největší, ani nemá bohatou krápníkovou výzdobu, přesto je to velmi krásné a unikátní místo. Tady se vydáte do nitra země, kde uvidíte historii starou stovky milionů let. Ničím nerušenou krásu, která vás uvede do harmonie. Chýnovská jeskyně si zaslouží být známější. My vám jejich prohlídku můžeme jenom doporučit.

Diskuze ke článku