Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Chrám Matky Boží v Paříži – Katedrála Notre Dame

Chrám Matky Boží se nachází v Paříži na ostrově Île  de la Cité. Jedná se o gotickou římskokatolickou katedrálu, která je pokládána za jednu z nejkrásnějších staveb francouzské gotiky.

Kde chrám Matky Boží najdete?

Katedrála Notre-Dame stojí na ostrově Île de la Cité, který je situován uprostřed historického centra města. Pitoreskními uličkami na ostrově je krásná procházka a před samotnou katedrálou je docela rozhlehlé náměstí. Ke katedrále se nejrychleji dostanete metrem číslo 4, stačí vystoupit na stanici Cité nebo Saint-Michel.

Chrám Matky Boží v Paříži je oblíbeným turistickým cílem

Historie katedrály

Stavba katedrály trvala plných 182 let, konkrétně to bylo od roku 1163 až do roku 1345.

V průběhu své dlouhé existence zažila katedrála Notre-Dame velmi mnoho významných okamžiků. Mimo jiné zde byl korunován francouzský král Jindřich VI. nebo císař Napoleon Bonaparte.

Interiér chrámu Notre Dame

V době Francouzské revoluce byla vyhlášena za místo kultu rozumu, takže katedrála přestala být středobodem Paříže a značným způsobem chátrala. Pak přišel slavný román Viktora Hugo Chrám Matky Boží v Paříži a Pařížané se o katedrálu opět začala zajímat. V roce 1844 byly provedeny velké opravy, které katedrále vrátily původní krásu, lesk a šarm.

Výzdoba katedrály

Hlavní stěna katedrály je strhující a úchvatná. Již nad vchodem si můžete všimnout 3 krásných portálů. První portál zobrazuje scénu Posledního soudu, druhý pak postavu a život Panny Marie, třetí pak osobu Sv. Anny. Katedrála má dvě mohutné věže, které měří 69 metrů.

Za zmínku stojí ještě krásné chrliče, které nejenom celou stavbu zdobí, ale také chrání ode všeho zlého a marnivého. Vnitřek gotické katedrály, která je na délku dlouhá 130 metrů, pojme celkem 9000 lidí.

Ostrov Île de la Cité je srdcem Paříže

Osobnosti spjaté s katedrálou

V prostorách katedrály Notre Dame se odehrály velké okamžiky francouzských dějin. Za všechny jmenujme četné korunovace francouzských králů, kanonizaci Johanky z Arku, svatbu Markéty z Valois a Jindřicha čtvrtého nebo státnický pohřeb francouzského prezidenta Charlese de Gaulla.

Majestátný profil katedrály Notre Dame

Praktické informace

Pařížská katedrála je otevřena každý den a vstup do katedrály je zdarma. Vstup na věž je pak zpoplatněn. Dospělý lístek na věž přijde na 10 euro, snížený pak na 8 euro.

Vstup na věž najdete v severní části katedrály. Když pokoříte 422 schodů, tak se můžete zblízka podívat na úchvatné chrliče nebo na třinácti tunový zvon Emmanuel v Jižní věži. Z věže je rovněž překrásný výhled na centrum Paříže.

Závěr Chrám Matky Boží

Chrám Matky Boží v Paříži je unikátní historická stavba. Symbol Paříže, který přečkal staletí. A neměl to jednoduché, což dokazuje i novodobý požár na jaře 2019. Katedrála však všechny útrapy přežila a dál oslňuje svou krásou a příběhem. Buďte jeho součástí a při návštěvě Paříže určitě neopomeňte se tady zastavit.

 

Diskuze ke článku

0/100