Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jeskyně Na Pomezí – Průvodce největším jeskyním systémem u nás

Jeskyni Na Pomezí najdete v Rychlebských horách ve stejnojmenném sedle, které je vysoké 576 metrů nad mořem.  Jeskyně je situovaná zhruba 2 kilometry severně od obce Lipové-Lázně, kde se léčí zejména obezita a poruchy metabolismu.

Jeskyně na Pomezí se představuje

Jeskyně na Pomezí se mohou pyšnit tím, že jsou největším jeskynním systémem u nás, které vznikly postupným rozpouštěním mramoru.

Hlavní vchod do Jeskyní Na Pomezí

Jsou charakteristické svými značně úzkými, místy vysokými chodbami, které se v bodech křížení rozšiřují v malé dómy. Pro tyto jeskyně jsou příznačné nátekové útvary vytvářející atraktivní kaskády a velké členité krápníky, které jsou zvláště pěkné na pohled.

Nádherná krápníková výzdoba jeskyní

Historie jeskyně na Pomezí

Jeskynní systém byl zde objeven ve 30. letech dvacátého století při pracovním lámání mramorů v Havránkově lomu.

Zhruba 20 let trvalo než byly jeskyně připravené k otevření široké veřejnosti. První prohlídka pro veřejnost zde byla uskutečněna roku 1950.

Jeskyně Na Pomezí podněcují lidskou fantazii

V hlavní budově je i malý obchod se suvenýry

Technické parametry

Délka celého rozlehlého jeskynního systému je přibližně 1.400 metrů, přičemž délka turistické trasy je 390 metrů.

Doba prohlídky s průvodcem činí 45 minut.

Průměrná teplota v jeskyních se celoročně udržuje na 7,7 stupňů Celsia, vlhkost ovzduší se drží na 99 procentech. Od roku 1958 jsou jeskyně a jejich bezprostřední okolí zařazeny mezi chráněná území, v současné době se jedná o národní přírodní památku.

Jeskyně Na Pomezí je krásně nasvícena

Útočiště pro netopýry

Podzemní prostory jsou rovněž oblíbeným zimovištěm četných druhů netopýrů, kteří jsou jedinými savci, kteří dokážou létat. Jejich rychlost letu se pohybuje od 20 do 50 kilometrů za hodinu.

Zimoviště v jeskyních je pro ně nesmírně cenné, neboť zde mají patřičný klid, který je důležitý pro jejich odpočinek. Při posledním sčítání netopýrů zde bylo zjištěné celkem deset druhů těchto létajících savců.

Unikátní kaskády z mramoru

Kaskády jsou opravdu dechberoucí

Parkování

Areál jeskyní s provozní budovou najdete při silnici pod sedlem Na Pomezí, směrem k obci Vápenné, která má přes 1.300 obyvatel.

Parkoviště pro návštěvníky je v těsné blízkosti provozní budovy jeskyní a je zcela zdarma. V provozní budově je umístěn malý krámek se suvenýry a drobné občerstvení i toalety. Stojany na jízdní kola jsou k dispozici rovněž u provozní budovy.

Jeskyně jsou temné ale krásné

Jeskyně Na Pomezí se nachází v odlehlých Rychlebských horách

Ceny a otevírací doba

Otevírací doba jeskynní je celoroční, přičemž v zimě je otevření jeskynních prostor možné po telefonické domluvě. Během hlavní turistické sezóny je jeskyně otevřena od července do srpna a to každý den od 9:00 do 17:00 hodiny.

Základní vstupné do jeskyně je 150 korun, přičemž snížené vstupné je 120 a děti zaplatí 90 korun.

Informační tabule jeskyně Na Pomezí

Jeskyně na Pomezí závěr

Jeskyně na Pomezí jsou opravdu krásné a rozlehlé. Zdejší výzdoba je hodně unikátní a monumentální. Krajkové kaskády se střídají s krápníky a malými jezírky. Ostatně se můžete přesvědčit z našich fotek, že zdejší interiéry opravdu stojí za to. Pokud budete poblíž, tak s návštěvou rozhodně neváhejte!

Diskuze ke článku