Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ostrov Rab Chorvatsko – Detailní průvodce a nezapomenutelné zážitky

Chorvatský ostrov Rab má rozlohu 93,6 kilometrů čtverečních a leží v externím pásu skupiny Kvarnerských ostrovů. Od souše ho dělí Velebitský průliv a v současné době má okolo 9.500 obyvatel.

Chorvatská pevnina je doslova nadosah vzdálená jen 2,5 km. Přes ostrov vede v podstatě 1 hlavní silnice dlouhá cca 22 kilometrů.

Panorama ostrova Rab a pohled na hlavní město

Popis ostrova Rab

Ostrov Rab je docela hornatý a skládá se zejména z vápenců, které tvoří dva významné hřbety. Kamenjak se nachází na severovýchodě a současně je s „horou“ Straža nejvyšším masívem celého ostrova.

Na jihovýchodě se rozprostírá hřbet Kalifront. Ve východní části ostrova silně fouká vítr bóra, což je chladný vichr, který na pevninu přichází z hor. Díky tomuto chladnému větru je tato část ostrova zcela pustá a fádní.

Hlavní město Rab z výšky

Minulost ostrova Rab

Prvními obyvateli Rabu byl starodávný ilyrský kmen Liburnů. Ve druhém století před Kristem je vystřídali Římané, kteří ostrov pojmenovali Arba.

Romantika ostrova Rab

Ostrovu, zejména však hlavnímu městu Rabu, vtiskla soudobou podobu zejména samostatná městská komuna a doba benátského panství. Benátčané zde vládli od roku 1409 až po rok 1797.

Od roku 1920 patří ostrov Rab Chorvatsku.

Rab je mezi turisty velmi oblíbený

Centrum hlavního města Rab

Loparský poloostrov

Na severovýchodě ostrova Rab najdete nadmíru členitý Loparský poloostrov, který je vymezen zálivy Lopar a Crnika. Poloostrov je vyhlášený nádhernými plážemi, mimo jiné se tu nachází jedna z nejpopulárnějších a nejkrásnějších pláží Jadranu, písečná Rajská pláž.

Na severozápadě ostrova jsou pro změnu dvě hluboké zátoky, Supetarska draga a Kamporska draga, kde je pobřeží velmi členité a pestré.

Je tady opravdu krásně

Členité zátoky jsou populární u turistů

Především pobřeží Supetarské zátoky je velmi profilované a členité. U Kamporské zátoky také najdete významnou lesní rezervací Dundo.

Pobřeží celé západní části poloostrova je rozděleno do drobných malých zátok, které oceňují všichni příznivci koupání a adrenalinových vodních sportů.

Běžné apartmánové domy

Ostrov je hornatý a nabídne spoustu nádherných panoramat

Jedna z oblíbených místních pláží

Počasí na ostrově Rab

Ostrov Rab je známý svým mírným a teplým podnebím. Ostrov je rovněž proslulý svým vysokým počtem hodin slunečního svitu, což potěší všechny milovníky opalování se.

Lodí tady mají více, než aut

Nejsou zde však nesnesitelná vedra. Průměrná červencová teplota je zde příjemných 23,2 stupňů Celsia, takže Rab je vhodný hlavně pro lidi s dýchacími obtížemi, jelikož má bezprašné ovzduší, které je dostatečně prosycené solemi.

Pestrá flora

Na ostrově se díky teplému a příznivému klimatu daří především vysokým borovicím, dubu cesmínovému, moruším, vzletným cedrům a dalším teplomilným rostlinám.

Historické jádro je tak malebné

Kromě přírodní rezervace Dundo je zde botanickou raritou chráněný park Komrčar, který najdete u města Rabu. Dobré klima je zde také pro olivovníky.

Pohled na azurové moře okolo Rabu

Doprava na ostrov

Autem dojedete do přístavu v městečku Jablanec, kde se nalodíte na trajekt, který vás dopraví na ostrov Rab. V Jablanaci však počítejte na dlouhé čekací doby na trajekt, takže je dobré zde přijet již ráno nebo v dopoledních hodinách. Trajekt vyjíždí 8-20krát za den.

Ostrov Rab má samozřejmě i mnoho památek

Obce a města na Rabu

Na Rabu je jenom několik málo obcí. Rádi vám je představíme.

Rab

Hlavní a největší město ostrova uprostřed východního pobřeží. De fakto srůstá s obcemi Palit, Banjol a menší vnitrozemskou obcí Mundanije. Souvislá zástavba se táhne podél moře i na jih k Barbat na Rabatu. Město má 8 tisíc obyvatel, velký přístav, malebné historické jádro s úzkými uličkami.

Některé části ostrova působí trochu drsně

Banjol

Dnes už součást hlavního města Rab – jeho západní část. Hezky se tady dá dojít na polostrov s majákem Sveti Juraj. Jinak se zde střídají běžné domy s ubytováním. Mají hned zde 3 krásné pláže pojmenované Plaža Padova + římské říslo.

Trajekt jezdí na ostrov Rab často

Palit

Dnes už jenom severní část města Rab. Je to vlastně takové moderní zázemí hlavního města, kde jsou největší obchody, školy, služby a další ekonomické provozy.

Najdou se i téměř zapomenutá místa

Lopar

Velmi oblíbené letovisko na severním cípu ostrova v zátoce natočené směrem k pevnině. Trvale zde žije kolem 1,5 tisíce obyvatel. Lopar je trajektem spojen s vesnicí Valbiska na ostrově Krk. Město má nádhernou, dlouhou a z většiny písčitou pláž. V okolí jsou nádherné zátoky! Opravdu luxusní místo na dovolenou.

Idylka ostrova Rab stvořeného pro dovolené

Supetarska Draga

Malebná rybářská vesnička vykousnutá do úzké zátoky. Spousta mol pro malé lodičky. Pohodové místo, kde žijí spíše místní.

Kampor

Malá vnitrozemská vesnice, která však dnes už má i svojí pobřežní část (vzdálenou cca 2 km), která je v dnešní době přeci jenom mnohem více živá.

Na ostrově najdete mnoho krásných zátok

Ostrov Rab závěr

Ostrov Rab je skvělé místo na dovolenou. Rozhodně vám ho můžeme všemi deseti jenom doporučit. Je to opravdu nádherné místo plné luxusních pláží často ukrytých v krásných zátokách. Díky poloze jenom kousek od Istrie a jenom kousek od pevniny je také Rab velmi dobře dostupný autem. Dovolená zde vás rozhodně nezklame.

Diskuze ke článku