Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Slezskoostravský hrad – Prohlídky, vstupné, kulturní akce

Slezskoostravský hrad je gotický hrad, který najdete v městském obvodu Slezská Ostrava. Slezskoostravský hrad slouží především pro letní kulturní akce, které jsou tradičně v Ostravě hojně navštěvované.

Z historie hradu

Slezskoostravský hrad byl postaven ve 13. století. Účelem jeho stavby byla ochrana obchodní stezky z Opavy do polského Krakova.

V 16. století byl gotický hrad přestavěn na zámek. Posledními majiteli zámku byl rod Wilczků, kteří zámek drželi do roku 1945.

Panorama Slezkoostravského hradu.

Po tomto roce přešel zámek do rukou státu, který se ovšem o celý objekt příliš nestaral. Teprve v roce 2004 došlo k velké rekonstrukci celého objektu a od té doby slouží Slezskoostravský hrad široké veřejnosti.

Osobnosti spjaté s hradem

Významnou osobností v dějinách slezskoostravského hradu je Jan Sedlnický z Choltic, který v 16. století přestavěl gotický hrad na zámek. Z té doby pochází brána s velkou věží, která se dochovala až do dnešních dob.

Slezkoostravský hrad a jeho nádvoří.

Slezskoostravský hrad akce 2020

V areálu hradu se každým rokem koná velká přehlídka doprovodných akcí. V dubnu je to například kulinářský Garden food festival a populární pálení čarodějnic. V květnu zde mají dostaveníčko veteráni na čtyřech kolech a v srpnu pro změnu bubáci a hrůzostrašná strašidla. Závěrem roku je zde velká výstava lidových betlémů.

Na hradě najdete spoustu krásných vyřezávaných soch.

Prohlídková trasa

Hlavní prohlídková trasa je umístěna do hradní věže, která je zároveň nejvyšší budovou celého hradu. V hradní věži je umístěno několik stálých expozic.

Doporučuji navštívit zejména stálou expozici o hračkách, která je umístěna v prvním patře hradní věže. V této expozici si můžete nostalgicky zavzpomínat na hračky svého dětství.

Dále pak nezapomeňte navštívit velký sál, kde je velké desková dřevořezba, která přehledným a názorným způsobem mapuje vývoj hradu.

Jeden ze vstupů na Slezkoostravský hrad.

Zajímavosti hradu

Doporučuji ještě navštívit nevšední kapli Jana Czupryniaka, která je přístupna návštěvníkům po celý rok. V kapli najdete nejenom duchovní odpočinek, ale také se zde můžete kochat pohledem na krásný Betlém s umně vyřezávanými figurkami. Dále je v kapli křížová cesta, malá modlitebna, socha sv. Hedviky patronky Slezska a barevné skleněné olejové podmalby.

Na hradě je mnoho expozic, které nadchnou malé i velké.

Je libo peklo?

Vstupné a otevírací doba

Základní vstupné do hradu činí 60 korun. Děti a studenti zaplatí 30 korun. Slezskoostravský hrad  je přístupný veřejnosti od dubna do konce prosince. V letních měsících je otevírací doba od pondělí do neděle od 9 do 19 hodiny.

Závěr Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad je velmi příjemný cíl výletu. Samotný hrad//zámek nepatří sice mezi největší historické skvosty, ale je to místo, které žije. Čekejte zajímavé expozice i spoustu akcí po celý rok, které vás musí jenom nadchnout.

Diskuze ke článku

0/100