Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

České Švýcarsko – ubytování, národní park, mapa, výlety

České Švýcarsko najdete na mapě České republiky v okrese Děčín mezi obcemi Chřibská, Děčín a vesnici Brtníky. Bezprostředně sousedí s národním parkem Saské Švýcarsko, které je již na území Německa. Rozloha parku je 79,23 kilometrů čtverečních. Jak nejlépe poznat České Švýcarsko?

Geologie Českého Švýcarska

Krajina Českého Švýcarska se začala utvářet před více než 95 miliony lety, kdy se tady rozkládalo teplé moře, které bylo zároveň mělké. Při snížení mořského dna se zde usadilo velké množství vrstev písečných sedimentů. Prostřednictvím erozních procesů, které trvaly několik tisíciletí, zde vznikly unikátní a nezaměnitelné pískovcové skály.

Stezka v Českém Švýcarsku

Mořský původ zdejší lokality dokládají četné zkameněliny mořských živočichů. Rovněž sopečná činnost vedla ke vzniku některých vrchů Českého Švýcarska, za všechny jmenujme Růžovský vrch, který je rovněž nejvyšší horou celé oblasti.

Příroda Českého Švýcarska

V Českém Švýcarsku najdeme především lesy, které zaujímají až 97 procent území.  Původním stromem Českého Švýcarska byl buk lesní, který byl postupem času vytlačen smrkem ztepilým.

České Švýcarsko - Zdejší příroda je opravdu nádherná.

Na byliny není České Švýcarsko příliš bohaté, zato mechu je zde požehnaně. Vyskytují se zde stovky druhů lišejníků a mechů, které rostou zejména ve vlhkých roklích a soutěskách. České Švýcarsko je velkým domovem desítky druhů ptáků, především pak sokola stěhovavého a čápa černého.

Historie Národního parku České Švýcarsko

První úsilí o ochranu Českého Švýcarska sahají do dvacátých let minulého století. První popelka přišla v roce 1933, kdy bylo vyhlášeno první chráněné území, které zahrnovalo Edmundovu soutěsku, Pravčickou bránu a Tiské stěny.

Okouzlující pohled.

Další snahy přišly po druhé světové válce, které však nevedly ke kýženému úspěchu. Teprve v roce 1972 došlo k vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce o rozloze 300 km2.

Největšího úspěchu však bylo dosaženo teprve po sametové revoluci a to konkrétně v roce 2000, kdy byl vyhlášen Národní park České Švýcarsko.

Pravčická brána je symbolem Českého Švýcarska

Hlavním cílem Národního parku je navrácení původního rázu krajiny

Hlavním posláním Národního parku České Švýcarsko je chránit a střežit jedinečné bohatství pískovcových měst a skalních stěn.

Za poslední roky došlo k pokusu vrátit této neobyčejné krajině její přirozený ráz, takže do národního parku se vrací typické buky, jedle bělokoré nebo lososi. Kromě nádherné přírody je však také potřeba chránit památky lidové architektury, které se vyskytují v obcích, které lemují hranice národního parku.

Chata vedle Pravčické brány

Turistické zajímavosti

České Švýcarsko je rájem pro všechny aktivní turisty. Na své si zde přijdou horolezci, cyklisté, ale i pěší turisté, kteří chtějí s batohem na zádech chodit po turistických stezkách a kochat se originální přírodou.

Další neopakovatelné pohledy do zdejší přírody

Pravčická brána

Pravčická brána je hlavní turistickou atrakcí Českého Švýcarska. Jedná se o přirozenou skalní bránu, která má úctyhodné rozměry. Výška oblouku je 16 metrů, zatímco rozpětí oblouku u dna je 26,5 metrů. Tento nádherný přírodní úkaz musíte určitě vidět na vlastní oči.

Dolský mlýn

Další turistickou atrakcí Českého Švýcarska je Dolský mlýn. Jedná se o romantické torzo původně středověkého mlýna. Slavnou dobu zažil Dolský mlýn v padesátých letech minulého století, kdy se v něm natáčela slavná česká pohádka Pyšná princezna.  Tento romantický objekt najdete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, zhruba 1,5 kilometru od obce Kamenická Stráň.

Malebná chata uprostřed Českého Švýcarska

Obce v Českém Švýcarsku

Hřensko

Neznámější obcí Českého Švýcarska je nepochybně Hřensko, které je zároveň nejníže položenou obcí na území České republiky (115 metrů nad mořem). Hřensko je současně hraničním přechodem, takže na pozadí staré architektury a proudící dravé říčky Kamenice uvidíte v místních obchodech pestrobarevné trpaslíky všech různých velikostí.

Další romantické zákoutí

Dolní Žleb

Obec Dolní Žleb je především turistickou a rekreační oblastí. Obcí vede cyklistická trasa, která vás dovede až do německých Drážďan. Z Dolních Žleb vedou také cesty ke skalním útvarům na levém břehu Labe. Vyhlášená je zejména skalní věž Jeptiška a na pravém břehu Mnich.

Jezdit sem na chalupu by chtěl asi každý

Růžová

Jedna z nejromantičtějších obcí Českého Švýcarska, která se může honosit krásným barokním kostelem sv. Petra a Pavla. Dále můžete v obci navštívit větrný mlýn z 19. století nebo indiánskou vesničku Rosehill, která je v provozu o letních prázdninách. Z Růžové se pak můžete dostat na Růžovský vrch, který svou mohutností dominuje zdejší idylické krajině.

Mezní Louka

Hájovna a pár chatek. Jinak ale také důležitý turistický rozcestník v srdci národního parku. Odtud je to všude kousek! Na pravčickou bránu, do Hřenska nebo směr Jetřichovice.

Cyklisté vítani

České Švýcarsko je jako stvořené pro cyklistické gurmány. Je zde velké množství cyklistických tras, které nadchnou jezdce na trekinkových i horských kolech. Za všechny zmiňme náročnou trasu pro horská kola kolem pískovcových skal, která měří 47,5 km nebo nenáročnou trasu pro silniční kola kolem Jezevčího vrchu, která měří 33 km.

Hřensko a údolí Labe

Ubytování

Příjemné ubytování v Českém Švýcarsku najdete hlavně v rodinných penzionech. Doporučuji Penzion Na Vyhlídce, který je v obci Mezná. Z útulných pokojů tohoto rodinného penzionu je totiž nádherný výhled na zdejší úchvatnou přírodu. Penzion je rovněž výchozím bodem pro výlet k Pravčické bráně nebo k soutěskám řeky Kamenice.

České Švýcarsko shrnutí

České Švýcarsko je jeden z nejhezčích koutů naší země. O tom svědčí i výjimečná ochrana, která je tomuto území věnována tím, že velká část je chráněna jako národní park. Na poměrně malém území jsou tu soustředěny obrovské přírodní krásy. To všechno přitom s perfektními turistickými službami a místy, které jsou přístupné pro všechny turisty.

2 Komentář

Diskuze ke článku