Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Šoproň v Maďarsku – Průvodce městem a jeho krásami

Šoproň je krásné historické město, které na mapě Maďarska najdete v jeho úplně západní části. Šoproň leží nedaleko od rakouských hranic a v současné době má něco málo přes 62 000 obyvatel.

Šoproň se představuje

Šoproň je nejbohatším a současně nejromantičtějším a nejkrásnějším městem v Maďarsku. Město má nádherně zachovalé vnitřní středověké jádro s hradbami, pitoreskními gotickými domy, důstojnými kostely, dvěma zachovalými synagogami a kláštery.

Nápis města Šoproň

Čarovný výhled na město se vám naskytne z Požární věže s točitým schodištěm ze 13. století, ze které je za dobrého počasí vidět i na okolní Lőverské zalesněné vrchy nebo dokonce až na majestátní rakouské Alpy.

Pohled na Šoproň z výšky

Romantické uličky Šoproně

Historie Šoproně

První budovy zde postavili staří Římané. Později se zde usadili Maďaři, kteří už ve městě zůstali a zpevnili římské hradby. Za starými římskými hradbami vybudovali hrad, kolem kterého začalo postupně vznikat město.

V 12. století je zmiňováno jako již významné město.

Největšího rozkvětu prožilo město v 18. a 19. století, kdy zde byla postavena celá řada krásných barokních budov.

Hlavní náměstí v Šoproni

Nejkrásnější památky města

Mezi nejkrásnější historické pamětihodnosti Šoproně patří radnice na náměstí Fő tér, kterému vévodí majestátní morový sloup.

Kromě překrásných historických domů je Šoproň vyhlášena skvělým jiskřivým červeným vínem. Skvělé je kupříkladu červené víno Kékfrankos (Modrá frankovka), jejímž hroznům se na okolních úrodných kopcích velmi dobře daří už od dob starých Keltů.

Klidné náměstí města Šoproň

Město muzeí

Šoproň je „město muzeí”. Kdo si nevezme za vděk pouze s rychlou vnější prohlídkou krásných měšťanských domů a paláců, ale nechá se navnadit tabulemi zvoucími dovnitř, může si prohlédnout nejrůznější muzea.

Za všechny jmenujme především lékárenské muzeum nebo muzeum hornictví a lesnictví či zajímavé muzeum pekařství.

Je to opravdu krásné historické město

Šoproň je opravdu idylické město

Šoproňské lesy

Čtvrť Lövér na okraji Šoproně je obklopena zalesněnými kopci, které jsou skvělé pro krátké nenáročné procházky i delší výlety.

Svěží vzduch, blahodárný ticho a klid, vysoké stromy všude kolem vás, to je prostě bezprostřední okolí Šoproně.

Pohled z Požární věže na Šoproň

Ve zdejších lesích najdete i naučné stezky, rozhledny, pikniková odpočívadla a další atrakce, nudit se tedy při turistické túře zcela určitě nebudete.

Maďaři jsou opravdu velcí vlastenci

Neziderské jezero

Neziderské jezero najdete jen kousek od Šoproně. Jedná se o vodní plochu, kterou najdete na rozhraní Maďarska a Rakouska a je všeobecně známa jako „rakouské moře“, a to nejenom díky své nekonečné vodní hladině.

Město láká k relaxaci

Voda je tu i trochu slaná a jezero zamrzá pouze výjimečně, takže je opravdu takovým malým „mořem“ pro Maďary i Rakušany.

O Neziderském jezeru máme samostatný článek.

Nádherný historický palác

Šoproň závěr

Šoproň je nádherné historické město, které přitom máme my Češi doslova nadosah. Od Vídně i Bratislavy je město vzdálené kolem 30 kilometrů. Cesta z Brna do Šoproně trvá 2 hodiny a 20 minut. Hned za humny Šoproně je také nádherná příroda, takže návštěvu Šoproně vám můžeme upřímně jenom doporučit.

Diskuze ke článku