Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zámek Pardubice – Akce, výstavy a prohlídky

Zámek Pardubice se nachází ve stejnojmenném městě kousíček od historického jádra města perníků. Tento renesanční zámek je obklopen rozsáhlým zámeckým parkem, který je častým a populárním místem pro oddechové procházky místních obyvatel.

Zámek Pardubice se představuje

V renesančním zámku s romantickou bílou fasádou najdete Východočeské muzeum, které vlastní zajímavou expozicí zbraní, pohlednic a ojedinělou sbírku českého skla.

Krásný zámek Pardubice

Za prohlídku rovněž stojí noblesní raně renesanční sály s originálními nástěnnými malbami. Do současnosti se taktéž dochovalo původní opevnění s dělovými rondely, které lemují valy zámecké zahrady.

Dějiny zámku

Důležité stavební úpravy uskutečnil v druhé polovině 16. století nadaný italský stavitel Oldřich Avostalis de Sala, V 18. století byl zámek upraven do barokní podoby.

Hlavní brána na zámek Pardubice

Do roku 1560 zde bydleli pánové z Pernštejna, poté přešlo panství do správy královského komořího. Jednu dobu byl na zámku zřízen i útulek vysloužilých důstojníků Rakouska-Uherska.

Od roku 1952 je zámek v rukou státu. Poslední velká rekonstrukce zámku proběhla v roce 1994.

Pardubický zámek v renesančním stylu

Mohutné opevnění

Zámek se může pyšnit mohutným opevněním, které je situované mezi renesančním palácem a dvorem s hospodářskými budovami. Byl tak vytvořen přechodný typ mezi hradem a zámkem.

Pozoruhodný obranný systém s vysokým hliněným valem a hradbou na úpatí se dochoval až do dnešních dob, kdy je ideálním místem pro procházky a zároveň krásnou vyhlídkou na zámecký park, který se nachází pod zámkem.

Zámek je obklopený nádherným parkem

Protiatomový kryt

Pardubický zámek ukrývá také jedno zajímavé tajemství – protiatomový kryt z padesátých let minulého století, o němž koluje velké množství fantastických historek. Kryt je ukryt v zámeckých valech a pravděpodobně byl postaven jako tajné velitelské místo civilní ochrany pro 120 lidí.

Prohlídky krytu jsou možné každou sobotu v 10 a v 15 hodin. Vstupné do krytu stojí 100, respektive 50 korun.

Další pohled na zámek Pardubice

V parku se prohání krásní pávi

Repliky děl na valech

Na valech Zámku Pardubice jsou k vidění černé kanony. Jedná se o repliky varhanových děl z časů, kdy zámecký areál patřil pánům z Pernštejna. Kánony míří na v minulosti jedinou přístupovou cestu k zámku, která vedla od části města, která se jmenovala Příhrádky.

Páni z Pernštejna měli v Pardubicích celkem výzbroj pro víc než 1.000 vojáků. Součástí jejich velké zbrojnice bylo rovněž silné dělostřelectvo.

Stropní klenba

Otevírací doby a vstupné

Otevírací doba na zámku v Pardubicích je celoroční. Během hlavní turistické sezóny je zámek otevřen každý den mimo pondělí od 10:00 do 18:00 hodiny. Základní vstupné do zámeckých interiérů je 170 korun, přičemž děti zaplatí 70 korun.

Zámek zdobí nádherné malby a fresky

Jeden z honosných reprezentačních sálů

Zámek Pardubice závěr

Zámek Pardubice je opravdový skvost přímo v centru východočeské metropole. Krásný a majestátný zámek s mnoha zajímavými prostory. Vše je otevřené lidem a maximálně přístupné. Návštěvu zámku vám tak můžeme jenom doporučit. Samozřejmě si také rozhodně nenechte ujít zámecký park okolo, tam je opravdu hezká procházka a uvidíte tady to nejhezčí z Pardubic.

Diskuze ke článku