Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ostrov Vis – Průvodce dovolenou, pláže a mapa

Ostrov Vis je malebný ostrov, který na mapě Chorvatska najdete v dalmatské župě, která se nachází asi 17 kilometrů od ostrova Brač a 44 kilometrů od pobřeží Chorvatska. Je to jeden z nejodlehlejších chorvatských ostrovů.

Ostrov Vis s pohnutou historií

V komunistických dobách Jugoslávie byl ostrov Vis turistům z cizích zemí nedostupný, protože zde byla vojenská základna, která se jmenovala Stupišće.

Místní se tu pohybovat mohli, avšak i pro ně zde platily různé zákazy. Z ostrova se stala velká vojenská pevnost, kterou střežilo velké množství vojáků a civilních zaměstnanců.

Malebný ostrov Vis

Dnes už účelům armády dávno neslouží, po roce 1989 byl opět celý nádherný ostrov zpřístupněn zahraničním rekreantům a turistům.

Vis má jenom 2 města - Vis a Komiža

Krásy ostrova Vis

Členité pobřeží ostrova se skládá s malebných zátok, které jsou lemovány čistým azurovým mořem a krásnými ostrůvky.

Celý ostrov je rovněž lemován nádhernými, a skrytými plážemi, které jsou jako stvořené pro trávení poklidné a idylické dovolené. Žádný z jadranských ostrovů nemá pláže tak pestré a různorodé jako právě nádherný ostrov Vis.

Nádherné panorma ostrova Vis s kostelem

Ostrov Vis je proslulý svými plážemi

Popis ostrova

Ostrov má celkem 11 osad a 2 malá pitoreskní přístavní města, která jsou současně hlavními centry ostrova.

Přístavní města se jmenují Vis a Komiža a mohou se pyšnit kouzelnou architekturou a skvělým zázemím v podobě luxusních ubytovacích zařízení, chutných restaurací a celé řady lehce dostupných oblázkových pláží.

Jedna z překrásných zátok

Archeologická lokalita Issy a muzeum rybářství

V přístavním městečku Vis najdete archeologickou lokalitu z dob antiky. Jmenuje se Issy a zaujme zejména milovníky a znalce dávné antické historie.

Druhé přístavní městečko Komiža se pro změnu může pochlubit zajímavou expozicí rybářského muzea.

Vis je oproti jiným ostrovům klidnější

Pláže na ostrově

Prahnete-li po větším soukromí, zajeďte si autem nebo praktickým vodním taxi na některou z překrásných oblázkových pláží mimo přístavní města.

Je více než pravděpodobné, že zde budete téměř sami a budete se slunit na klidném místě bez šveholení turistického davu. Pouze vy, váš partner nebo partnerka, šumící azurové moře, křivolaké skály, oblázky, žhoucí slunce a božský klid.

Hlavní město ostrova

Kostelík v centru

Potápění k vrakům starých lodí

Blankytné moře kolem kouzelného ostrova Vis je učiněným rájem pro všechny potápěče. Jeho hlubiny ukrývají reálné poklady z dob minulých. Pod mořskou hladinou vás čekají staré dřevěné trupy dávno potopených lodí a pochopitelně čarokrásná pestrobarevná podmořská fauna i flóra.

Pokud s potápěním nemáte příliš mnoho praktických zkušeností, můžete si objednat potápěčský kurz na pobřeží, který vás naučí základy a první krůčky potápění.

Další romantické zákoutí ve městě Vis

Jak se na ostrov Vis dostat?

Na ostrov Vis se nejrychleji dostanete trajektem, který pravidelně vyplouvá ze Splitu. Cesta trajektem trvá něco málo přes dvě hodiny.

Opuštěný kostelík

Ostrov Vis závěr

Ostrov Vis je opravdu úžasné místo na dovolenou. Ostrov veliký tak akorát, který však míjejí masové davy turistů. Je to komorní ostrůvek, který objedete za hodinu cesty. Najdete tu spoustu památek, krásné přírody, a hlavně perfektních pláží.

Vis je náš tip pro krásnou a originální dovolenou v Chorvatsku!

Netypické vnitrozemí ostrova

Ostrov Vis byl dříve vojenská základna

Přístav v noci

Pohled na moře je vždy úžasný

Diskuze ke článku