Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sulovské skály na Slovensku – Úžasná příroda hned za hranicemi

Sulovské skály jsou součásti Chráněné krajinné oblasti Strážovské vrchy, kterou najdete zhruba dvacet kilometrů na jih od Žiliny na Slovensku. Celková rozloha Sulovských skal činí 543,23 ha.

Sulovské skály se představují

Sulovské skály jsou slepencové skály, které jsou značně tvrdé a pevné. Jejich krásná bělost se poeticky třpytí nad sytou zelení lesů zdejší krajiny, která je podobná krajině v italských Dolomitech.

I zde jsou pozoruhodné skalní útvary, pod kterými se ukrývají četné soutěsky, tajuplné skalní hrady nebo drsné kaňony řek.

Sulovské skály jsou krásné

Bizarní kraj skalních štítů

Budete-li svým autem přijíždět směrem od Žiliny, nepodlehněte prvnímu dojmu, že vás čekají lehké procházky po paloucích, loukách a okolí, jak byste možná vyvodili podle četných stád koní a ovcí pasoucích se kolem cesty.

Hned za vesnicí Súľov již spatříte první siluety bizarních skalních hrotů, okolo jejichž strmých vrcholů létají dravci včetně sokolů. V této podmanivé a působivé kulise vznikla i slovenská pohádka Král sokolů.

Skály jsou známé na Slovensku, v Čechách moc ne

Pohled do krajiny je opravdu epický

Turistické cesty začínají v Súlově

Súlov je výchozím bodem mnoha turistických tras a naučné stezky. Z této krásné slovenské vesnice se můžete vydat na velmi výživný výlet. Trasy sice nejsou příliš dlouhé, ale jsou docela náročné, protože po cestě je celá řada strmých převýšení.

Překonáte-li je, bonusem vám budou nádherné výhledy, které jsou opravdu kouzelné. Malebnost a líbeznost žilinské kotliny střídají rozštěpené vrcholky skal, skalní brány a tajuplné jeskyně.

Rozeklané skály mohou někomu připomínat dolomity

Naučná stezka

Po nejzajímavějších a nejpozoruhodnějších místech a krásných vyhlídkách provádí okruh místní naučné stezky, který začíná v Súlově a dovede vás i ke Gotické bráně, což je překrásný lomený skalní oblouk, o který se ale nezasloužila žádná geniální lidská ruka, ale pouze matka příroda sama.

Chráněná oblast je domovem mnoha živočichů a rostlin

Súlovský hrad

Mezi hlavní turistickou atrakcí Sulovských skal patří Súlovský hrad, respektive zbytky tohoto v minulosti mocného hradu. Sloužil jako bezpečný úkryt pro vojenskou posádku.

Idylické kopečky kolem hlavních vrcholů Sulovských skal

Byl to velmi bezpečný hrad, který v minulosti odolal všem útokům zvenčí. Hrad podlehl zkáze až během zemětřesení v polovině 18. století. Po zemětřesení byl hrad však už tak poničen a pobořen, že vojáci se již zpět nikdy nevrátili, takže dnes je z hradu pouze torzo.

Sulovské skály a tip na výlet v okolí

Přijedete-li do Sulovských skal autem a budete-li po náročném zdolávání bizarních skal unaveni, zajeďte se podívat do termálních lázní v nedalekých Rajeckých Teplicích nebo krásného termálního koupaliště Veronika v Rajci. A ještě jedno zajímavé místo určitě navštivte – Rajeckou Lesnou, kde uvidíte vůbec největší pohyblivý betlém na Slovensku.

Dá se tady strávit opravdu nádherná dovolená

Sulovské skály závěrečné hodnocení

Sulovské skály je nádherná část slovenské přírody, kterou přitom máme doslova za humny. Mnoho Čechů o této úžasné skalnaté krajině vůbec neví, což je obrovská škoda. Nádherná příroda a desítky kilometrů cest rozhodně stojí za návštěvu. Je tady krásně a pobyt zde si musí užít snad úplně každý!

Diskuze ke článku