Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Novohradské hory – Průvodce, mapy a výlety

Novohradské hory to je téměř neporušený nádherný kraj rozsáhlých lesů, sluncem prosvícených luk, bublajících potoků a tichých hladin čarokrásných rybníků.

Novohradské hory jsou situované na jihu Čech a hraničí s Rakouskem. Je to pohádkově krásný kraj, který je protkaný spletí cest a cestiček, které spojují malebné vísky, kde bydlí jen pár desítek občanů.

Novohradské hory jsou opravdu nádherné

Novohradské hory se představují

Novohradské hory se rozprostírají na ploše 190 kilometrů čtverečních, přičemž Přírodní park zaujímá plochu 162 kilometrů čtverečních. Je to malebná oblast, která se vine kolem Nových Hradů, Dolního Dvořiště, Benešova nad Černou a Malont až ke státní hranici s Rakouskem.

Příroda je tady téměř nedotknutá

Za krásného počasí je tady nádherně

Novohradské vrcholy

Z celkem 18 novohradských vrcholů přesahujících tisíc metrů nad mořem se na území České republiky nachází pouze tři. Největším z nich je hora Kamenec, která měří 1 072 metrů, druhou horou je Myslivna, která je vysoká 1 040 metrů, třetím vysokým kopcem je pak vrchol hory Vysoká, která měří 1 034 metrů.

Neobyčejné zákoutí v lese Novohradských hor

Novohradské hory a jedinečná příroda

Jedinečnost Novohradských hor tkví zejména ve vzácně zachovalé přírodě, která byla v minulosti ušetřená zásahů člověka. Je to také dáno tím, že Novohradské hory jsou situované v bývalém pohraničním pásmu. Novohradské hory byly v roce 2000 vyhlášené jako Přírodní park.

Potůček si klidně zurčí

Rozsáhlá oblast s estetickou hodnotou

Přírodní park Novohradské hory se pyšní tím, že zdejší příroda má významnou přírodní a estetickou hodnotu, protože po staletí byla harmonicky utvářená horskou a podhorskou krajinou. Při procházkách zdejší přírodou narazíte na zajímavá  rašeliniště, osamělé louky a krásné rybníky.

Rašeliniště

V Novohradských horách najdete především mnohá rašeliniště, které se vyskytují ve výškách 600 až 1 100 metrů nad mořem. Drobná rašeliniště pak rovněž najdete v údolích horních toků řek.

Jedna z mnoha lesních studánek

Největší je například Stodůlecké rašeliniště, jehož celková rozloha je 30 ha. Je to přírodní památka, kde jsou k vidění původní porosty kleče a rašelinný bor.

Některá rašeliniště již neexistují. To je případ rašeliniště o ploše 20 ha U Černého Údolí, které bylo odvodněno a zalesněno. Ostatní rašeliniště jsou už podstatně menší a jejich celková plocha činí zhruba 170 ha.

Novohradské hory nabízí nesčetné krásy

Živá a všeobjímající příroda

Zajímavost Novohradských hor

Za návštěvu určitě stojí skanzen ochrany státní hranice a železné opony, který je součástí Novohradského muzea. Stálá expozice ukazuje, jak se vyvíjela ochrana hraničního pásmo od nejstarších dob až po současnost.

Největší část expozice je pochopitelně věnována ochraně československých hranice v době studené války. Venkovní sektor skanzenu tvoří především překážky využívané na hranici jako je orný pás nebo stínící stěna.

Jenom vyběhnout na palouček...

Přírodní tip na závěr

Pokud se během výletu chcete vykoupat, tak doporučuji smočit nohu ve splavovací nádrži, která se jmenuje Zlatá Ktiš a nachází se blízko Žofínského pralesa. Maximální hloubka nádrže je 5 metrů.

Novohradské hory doporučení

Zdejší krajina je opravdu nádherným kouskem naší země, který vám jenom můžeme doporučit k návštěvě. Je to místo, kde není masová turistika a vlastně je to i tak dobře. Pro milovníky přírody je to hotový ráj. Novohradské hory vás nezklamou na víkend, ale klidně i celotýdenní dovolenou.

 

Novohradské hory samozřejmě nejsou úplně pusté.

Jedna z mnoha romantických chaloupek

Tolik zeleného na jedné fotce

Vody je tady také hodně, nejenom jezírek ale i rašelinišť

Diskuze ke článku

0/100