Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Novoměstská radnice v Praze – Program, svatby, výstavy

Novoměstskou radnici najdete v hlavním městě naší republiky na ulici Karlovo náměstí 1 na Praze 2.

Novoměstská radnice v Praze se představuje

Novoměstská radnice v Praze je národní kulturní památka, která má také zpřístupněnou věž. Věž v minulosti sloužila jako protipožární stanice, nyní je však žádanou turistickou atrakcí.

Další zajímavostí Novoměstské radnice je gotická sloupová síň, která je největším necírkevním prostorem vrcholné gotiky, který se na území Čech dochoval.

Přízemí Novoměstské radnice

Věž Novoměstské radnice

Hlavní atrakcí Novoměstské radnice je věž, která je vysoká téměř sedmdesát metrů. Na ochoz věže stoupá 221 schodů.

V minulosti zde býval skromný byt věžníka, který kdysi hlásil zvonem požáry.

Od roku 2013 je zde otevřena permanentní expozice o dějinách Nového Města. K vidění jsou zde nejstarší pražská panoramata, která zobrazují Prahu z okolních vyvýšených lokalit.

Expozice se skládá z kopií historických rytin z archivu Muzea hlavního města Prahy. Jeden z nejúžasnějších pohledů na Prahu se otevírá právě z ochozu gotické věže.

Věž Novoměstské radnice

První patro radnice

V prvním poschodí radnice najdete původní gotickou kapli, která byla později zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie a svatému Václavovi.

V 18. století byla barokně upravena. Z gotického interiéru se však dochovala klenba, která je uprostřed vyzdobená freskou představují alegorii Práva a alegorii Spravedlnosti.

V radnici probíhají výstavy

Druhé patro radnice

Ve druhém poschodí radnice jsou výstavní sály, ve kterých probíhá expozice s tajemným názvem Neviditelná výstava, což je projekt, který se snaží předvést svět nevidomých lidí.

Prostory pro svatby a vítání občánků

Svatební obřady a vítání občánků se konají v Obřadní síni v prvním patře radnice. Pronájem Obřadní síně pro svatbu stojí 1 000 korun.

Novoměstská radnice při pohledu z Karlova náměstí

Socha Neptuna ve vstupní svatební hale

Ve vstupní svatební hale se nachází pozoruhodná socha Neptuna z jemného pískovce. Socha římského boha vod a moří byla vytvořena českým sochařem Bohuslavem Schnirchem v letech 1875 až 1877.

Jednou za týden si sochu můžete prohlédnout zcela zdarma. Vstupní svatební hala je veřejnosti přístupná každé úterý od 14 do 16 hodin.

Další pohled na gotické interiéry

Otevírací doba a vstupné Novoměstská radnice

Otevírací doby věže Novoměstské radnice je od úterý do neděle od 10 do 18 hodiny. Vstupné do věže činí 60 korun, snížené pak 40 korun. Otevírací doba Neviditelné výstavy je od pondělí do pátku a to od 12 do 20 hodiny.

V sobotu a v neděli pak od 10 do 20 hodiny. Vstupné na výstavu přes týden stojí 250 Kč pro dospělého, pro studenty a seniory 220 korun. O víkendech je vstupenka o třicet korun dražší.

Novoměstská radnice závěr

Novoměstská radnice je velmi zajímavá historická stavba. Karlovo náměstí je sice poměrně rušné místo, ale tato dominanta ho stále velmi zkrášluje. Radnice je skvělý turistický cíl, užijete si zde zajímavé výstavy i vyhlídku z novoměstské věže.

Diskuze ke článku