Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Rabí průvodce – Co rozhodně neminout?!

Zřícenina hradu Rabí leží ve stejnojmenné obci, která je situovaná 9 kilometrů severovýchodně od obce Sušice v Plzeňském kraji.

Hrad Rabí se představuje

Hrad Rabí leží na skalnatém vrchu blízko řeky Otavy ve výšce 478 metrů nad mořem. Laskavě shlíží z malého kopce a přímo pobízí k osobní návštěvě.

Hrad Rabí nádvoří

Historie hradu

Hrad Rabí, který byl postaven již na počátku 13. století, je mocným králem mezi všemi českými hrady. Kdybyste pozorně odměřili délku všech jeho budov a hradeb s dělovými baštami, spočítali byste úctyhodné 3 kilometry.

Hrad byl založen německými hrabaty z Bogenu. Později zde přebýval mocný rod Wittelsbachů, kterému v té době území Sušicka patřilo.

Hlavní brána do hradu

Na konci 13. století se toto území stalo opět součástí české koruny, takže hrad získali znovu čeští páni, konkrétně šlechtický rod z Velhartic.

Hrad Rabí byl postavený na velmi strategickém místě

Hrad Rabí je spojený s jménem Jana Žižky

Významné osobnosti hradu

Středověký hrad s románskými základy sehrál v českých dějinách důležitou a významnou roli. Chránil totiž obchodní trasu mezi středověkými městy Sušice a Horažďovice a významná rýžoviště zlata na řece Otavě.

Kvůli tomu byl hrad často terčem útoků. O steč hradu se pokoušel také slavný husitský válečník Jan Žižka z Trocnova. Zde Žižka také přišel o své druhé oko, takže hrad Rabí je s Žižkou v učebnicích dějepisu často spojován.

Rabí je oblíbeným cílem výletů

Interiéry hradu

Z interiérů hradu stojí zmínku stojí především krásný hradní sál, ve kterém najdete expozici středověkých kachlů s pozoruhodnou replikou pozdně gotických kachlových kamen.

Rábí má i několik dochovaných sálů

Prohlídkové okruhy

Hrad nabízí celkem 2 prohlídkové okruhy. Prohlídky hradu jsou k dispozici v českém, německém a anglickém jazyce.

  1. První okruh má název Palác. Zde si můžete prohlédnout dochované místností Břeňkova paláce se třemi zajímavými modely hradu. Dále jsou zde archeologickými nálezy a ojedinělá výstava kamnových kachlů.
  2. Druhý okruh se jmenuje Věž. V rámci tohoto okruhu uvidíte nejstarší části hradu včetně vyhlídky. Vyhlídka je situovaná na dvaceti šesti metrové vysoké věži jihofrancouzského typu. Další zajímavostí tohoto okruhu je především šedesáti metrová hluboká studna a hradní lednice.

Hrad Rabí byl odolnou vojenskou pevností

Některé části Rabí nejsou tak dochované

Otevírací doby Rabí

Otevírací doba hradu Rabí je od května do konce října. V letní sezónu je hrad otevřen od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodiny.

Hrad Rabí se nachází přímo v obci

Hrad Rabí vstupné

Základní vstupné na první okruh s názvem Palác je 110 korun, přičemž senioři zaplatí 90 a děti 60 korun.

Základní vstupné na druhý hradní okruh s názvem Věž je 120 korun, přičemž senioři zaplatí 100 a děti 60 korun. Děti do šesti let mají vstup zcela zdarma.

Uvnitř hradu Rabí

Hrad Rabí závěr

Rábí je nádherný hrad. Opravdu majestátní zřícenina, která má dochovaných i několik sálů. Je to perfektní ukázka umu středověkých stavitelů. Osobně jsem si Rábí zamiloval pro jeho velkolepost i krásné vyhlídky z hlavní věže. A v okolí je spousta dalších zajímavostí. Návštěvu můžete spojit třeba i s návštěvou nedalekého hradu Kašperk.

Diskuze ke článku