Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Slovinské moře – Výlet za přístavy Izola, Koper, Portorož a Piran

Slovinské moře možná spousta lidí ani nezná. Pobřeží Slovinska je totiž dlouhé pouze 47 kilometrů, přesto se jedná o krásný a čarovný kout země, který stojí za to prozkoumat a navštívit. Slovinsko je navíc od České republiky téměř na dosah ruky.

Slovinské moře

Slovinsko omývá Jaderské moře. Je to tedy stejné moře, které Češi tak obdivují v Chorvatsku. Slovinsko má rovněž stejné středomořské klima jako Chorvatsko.

O letních prázdninách je tady v průměru 2530 stupňů Celsia. V letních měsících teplota vody přesahuje 20 stupňů Celsia. Na svou vysněnou dovolenou však sem můžete přijet již od poloviny května.

Lodě odpočívají, než se znovu vydají na slovinské moře

Slovinské pobřeží je spíše kamenité

Pobřeží Slovinska je spíše skalnaté. Musíte si zvyknout na to, že do vody vedou často žebříky či jinak uměle vytvořené vstupy. Čestnou výjimkou je pouze letovisko Ankaran, kde jsou k dispozici nádherné písečné pláže. Na většině slovinských pláží se platí drobné vstupné, které činí 5 euro na osobu za den.

Nejznámější města na slovinském pobřeží

Mezi nejznámější městečka a střediska na slovinském pobřeží patří Koper, Izola a Portorož. Velmi krásné a netypické je i město Piran.

Piran

A u Piranu můžeme i hned začít. Je to město téměř se 17 tisíci stálými obyvateli. Nachází se na strmém a útlém poloostrově hrdě vybíhajícím do moře. Na malou plochu se podařilo vměstnat opravdu neuvěřitelnou krásnou zástavbu. Městu dominuje velký kostel (viz foto). Raritou je také velké oválné náměstí, které se na jihu otvírá do Piranského přístavu. Je to opravdu neuvěřitelné krásné a fotogenické místo.

Přístav Piran na slovinském pobřeží

Koper

Koper je největší slovinský přístav, ve kterém najdete skvělou atmosféru a krásné historické centrum. Nejatraktivnější výletní trasa je cesta z pitoreskního náměstí Carpacciov Trg směrem na Trg Brollo. Carpacciov Trg nese jméno po benátském malíři, takže italský duch náměstí nezapře. Uprostřed náměstí stojí sloup svatého Justina, který má připomínat slavné námořní vítězství nad tureckou armádou u Lepanta v roce 1571.

Izola

V současné době je toto slovinské město považováno za nejdynamičtější letovisko v zemi. Jsou zde nádherné pláže, které mají své osobité kouzlo. Jedna z nich, kterou najdete v Simonově zátoce, je označovaná za nejlepší pláž na celém slovinském pobřeží.

Slovinské pobřeží ukrývá i přírodní divy.

Portorož

Rušné turistické letovisko leží v jihozápadním výběžku Terstského zálivu, který je situován na samém severu Jaderského moře.

Jméno letoviska znamená „Přístav růží“, což je jistě velmi atraktivní a poutavé pojmenování. V letovisku najdete přístav jachet, příjemné pláže, krásné palmy, atraktivní růže, rušnou zábava a pohostinné restaurace.

Turistická zajímavost

Na závěr doporučuji jeden tip na návštěvu nevšední památky, kterou najdete v letovisku Izola, Bylo by velkou chybou, kdybyste zde nenavštívili jednu z nejkrásnějších architektonických památek Slovinska. Jedná se o palác Besenghi degli Ughi, který má světle modrou fasádu a umělecky kované mříže. Největší pozornost přitahuje první patro paláce, které se může pochlubit překrásnou stropní výzdobou a romantickým dřevěným balkonem.

Chystáte se více na jih? Koukněte se živě na letovisko Podgora v Chorvatsku z webkamer.

Slovinské moře závěr

Slovinsko má jenom malý kousek moře, který je přesto naprosto úžasný a do značné míry definuje atmosféru této malé země a národa. Místní lidé mají opravdu být na co hrdí, protože je to opravdu krásný kus pobřeží s nezaměnitelnou atmosférou. Slovinské moře stojí za to.

Diskuze ke článku