Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zámek Valeč – Jedinečný tip na výlet

Zámek Valeč se nachází ve stejnojmenné obci v Karlovarském kraji. Tento barokní zámek je obklopen krásnou zahradou, ve které mimo jiné najdete 28 soch Matyáše Bernarda Brauna.

Zámek Valeč se představuje

Areál barokního zámku Valeč v Karlovarském kraji tvoří výjimečnou ukázku vrcholně barokního stavitelství, která je úzce propojená s okolní krajinou.

Zámek Valeč se svou nádhernou zahradou

V nádherném zámeckém parku se můžete kochat především budovou staré kovárny a barokním hledištěm. Zpestřením zimní sezony jsou pak romantické večerní prohlídky s rozsvícenou lucernou.

Historie zámku

První dokument o zámku je z poloviny 14. století, kdy je šlechtický statek uveden jako rozdělené zboží, které vlastnili bratři Ctibor a Beneš z Valče. Teprve v roce 1526 je zaznamenána první písemná zmínka, která o statku hovoří jako o zámku.

Zámek Valeč z venku

Na prahu 18. století byl zámek barokně přestaven. V roce 1945 byl zámek na základě Benešových dekretů zkonfiskován.

Po druhé světové válce byl zámek útulkem pro válečné veterány.

Kostel spjatý se zámkem

V padesátých letech minulého století byl pro změnu azylem pro korejské děti. Poté se zámek stal dětským domovem. Teprve v nedávné době prochází zámek obnovou a velkou rekonstrukcí.

Interiéry zámku Valeč

Prohlídkový okruh zámek Valeč

Zámek nabízí prohlídky nedávno obnovených pokojů a sálů i přilehlého katolického chrámu Nejsvětější Trojice.

V zámku nejde o klasickou zámeckou expozici, ale o stav objektu po dílčí rekonstrukci. V rámci prohlídky však uvidíte zrekonstruovaný Braunův sál s nádhernou barokní výzdobou.

Valeč je barokní skvost

V kostele Nejsvětější Trojice pak na vás čeká zrestaurovaný barokní mobiliář a expozice, která přibližuje proces renovace celé památky.

Okořeněním zimní sezony jsou zajímavé noční prohlídky s historickou lucernou, které se pořádají v pátek a sobotu od 17:00 do 23:00 hodin.

Zámecký park

Zámecký park byl v minulosti jednou z nejkrásnějších barokních zahrad na území Čech, kterou zkrášlovaly sochy z dílny význačného sochaře Matyáše Bernarda Brauna.

Další pohled do komnat zámku Valeč

Sochy vesměs představovaly alegorie vlastností a postavy z dávné řecké mytologie. Řada Braunových soch se dochovala až do současnosti a najdete je v bývalé zámecké kovárně.

V zámeckém parku však kromě barokních soch najdete celou řadu dalších architektonických zajímavostí. Za všechny jmenujme opravený skleník s vysokou kopulí nebo překrásné barokní hlediště, který bylo v minulosti zcela funkční.

Zámek má úžasnou výstavu soch

Otevírací doby zámek Valeč

Otevírací doba na zámku je od dubna do října. Během hlavní turistické sezóny je zámek otevřen mimo pondělí od 10:00 do 18:00 hodiny, pouze v pátek a v sobotu je zámek otevřen od 10 do 23 hodiny.

Zámek Valeč vstupné

Základní vstupné je 110 korun, přičemž děti zaplatí 80 korun. Rodinné vstupné přijde vaši peněženku na 290 korun.

Zámek Valeč závěr

Zámek Valeč je menší, ale velmi krásný zámek. Má velmi zajímavé a unikátní expozice a k tomu i nádherné zahrady.  Na dohled je rozlehlá Dalešická přehrada, kde se dá koupat, projet se lodí nebo se vydat na okolní krásné turistické stezky. Návštěvu zámku Valeč si rozhodně nenechte ujít.

Diskuze ke článku