Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Přírodní rezervace Soos – Průvodce parkem, otevírací doba, vstupné

Přírodní rezervace Soos se nachází 6 kilometrů od Františkových Lázní v Karlovarském kraji.

Přírodní rezervace Soos se představuje

Jedná se o rozlehlé slatiniště a rašeliniště, kde vyvěrá celá řada minerálních pramenů, a především čistý oxid uhličitý.

Napříč přírodní rezervací vede naučná stezka, které vás dovede až ke dnu vyschlého jezera, které mělo v minulosti slanou vodu.

Chodníčky v přírodní rezervaci Soos

Podivuhodná měsíční krajina

Pokud se v přírodním parku ocitnete, nabídne se vám pohled na prazvláštní měsíční krajinu, která je rozbrázděná erozí a pokrytá žlutým a bílým nánosem, který vznikl vysrážením minerálních solí.

Místní této lokalitě neřeknou jinak než český Yellowstone. V rezervaci se vyskytuje celá řada chráněných živočichů a cenných mokřadních a slanomilných rostlin.

Unikátní horká vřídla

Stezka vede po dně vyschlého jezera

Rezervace je přístupná jen zčásti

Rezervace byla vyhlášena již v roce 1964. Jedná se o plochu 221 hektarů.

Přístupná je pouze část, na které byla postavena 1,2 kilometrů dlouhá podlážková naučná stezka, která vede po dně vyschlého jezera.

Celá stezka má několik zastavení s názornými popisy a vysvětlivkami.

Země vře a bublá...

Křemelinový štít

V rezervaci Soos je k vidění celá řada přírodních zajímavostí. Jednou z nich je tzv. křemelinový štít, což je nahromaděná křemelina ze schránek jezerních řas rozsivek usazených na samém dně jezera.

Další přírodní raritou jsou bahenní sopky, z kterých uniká kysličník uhličitý, který zapříčiňuje atraktivní bublání vody a bahna. Objevena zde byla i nová řasa s názvem Percursaria percursa.

Chodníčků je tady 1,2 kilometru

Přírodní geologický park

V areálu se rovněž nachází přírodní geologický park a muzeum s expozicí „Příroda Chebska a Soosu”. Dále zde narazíte na pavilon paleontologie, který prezentuje velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana a modelů prehistorických ještěrů v životní velikosti.

Zajímavostí je také stanice pro záchranu živočichů a stálá výstava „Ptačí svět“. Stanice pro záchranu živočichů je integrovaná do Národní sítě stanic České republiky.

Samozřejmě nechybí ani přehledné informační tabule

Parkování

Pokud k areálu přijedete autem, tak parkování svého auta budete mít zdarma.

Nové návštěvnické centrum

Národní přírodní rezervace Soos se může také pochlubit novým návštěvnickým centrem. Zde najdete pokladnu, moderní badatelnu a altánek, který slouží jako přírodní učebna.

Jedno ze známých vřídel

Otevírací doba Soos

Otevírací doba rezervace je od dubna do konce října. Během hlavní turistické sezóny je zde otevřeno od pondělí do neděle a to vždy od 9:00 do 18:00 hodiny.

Krajina rezervace Soos je opravdu nádherná

Soos ceník vstupného

Základní vstupné do rezervace je 100 korun, přičemž snížené vstupné je 80. Rodinná vstupenka stojí 230 korun.

Vstupní brána rezervace Soos

Soos závěr

Přírodní rezervace Soos je nádherné místo. Naprostý unikát v Česku. Měsíční krajiny s horkými vřídly – to jenom tak někde u nás prostě neuvidíte. Pokud máte rádi přírodu, tak se sem rozhodně vydejte!

Rezervace Soos se nachází jenom kousek od Chebu a ještě blíže Františkových lázní, v okolí tak máte plno dalších nádherných míst, kam vyrazit na výlet.

Diskuze ke článku