Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Živá voda v Modré u Velehradu – Kapři na dosah i unikátní vodní tunel

Živá voda je unikátní vodní rezervace, zaměřená na chov sladkovodních ryb. Unikátní je zdejší prosklený tunel, který najdete v moravské obci Modrá u Velehradu.

Živá voda se představuje

Živá voda je unikátní expozice, při níž se můžete projít proskleným tunelem, který vede pod hladinou místního rybníka.

Jedinečný pohled na plavající kapry

Přes prosklenou stěnu můžete nerušeně pozorovat život ve velké tůni, v potoce či pod hladinou mokřadu.

Živá voda v Modré má samozřejmě krásnou i venkovní část

Největší sladkovodní tunel v Evropě

Sladkovodní tunel v Modré je největší svého druhu v Evropě. V levé části spatříte život ve velké tůni, v pravé pak zajímavý život v rybníce.

Z bezprostřední blízkosti tak uvidíte olivově zelené sumce, béžové líny, kapry a candáty.

V tomto poschodí je přes prosklenou stěnu vidět život v mokřadu, kde žijí žáby, želvy a čolci. Na zdích jsou pak pro zrakově postižené návštěvníky nainstalované makety sladkovodních ryb v životní velikosti s popisem v Braillově písmu.

Chodníčky nad rybníčky jsou velmi zajímavé

Druhé podzemní patro

V druhém podzemním patře je umístěna průhledná akrylátová stěna, přes kterou uvidíte život v hlubině i se zimováním ryb pod krunýřem ledu v šesti metrové hloubce. V této části expozice jsou také k vidění výukové programy zaměřené na ekologii a dějiny krajiny.

Svět sladkovodních ryb je nesmírně zajímavý

Přízemní část expozice slouží jako výstavní prostor. Celou expozici si můžete prohlížet sami nebo s odborným průvodcem.

Pořádají se zde rovněž speciální akce, kupříkladu potápěčské ukázky a přednášky o potápění nebo ukázky technik chytání ryb.

Okolí Živé vody slouží jako pastviny praturům

Přírodní brouzdaliště

V létě zde můžete smočit vodu a osvěžit se v přírodním koupališti s brouzdalištěm.

Přírodní koupaliště je napájené podzemním pramenem a je filtrované pomocí přirozeného mokřadního společenství rostlin, které mají významný vliv na to, že při výtoku má zdejší voda kvalitu pitné vody.

Podvodní tunel je rájem pro děti

Pratuři v Modré

Součástí ojedinělé expozice Živá voda je i pastvina, kde žijí mohutní pratuři ze středočeských Milovic.

Pratuři patří ke kopytníkům, kteří v minulosti hojně obývali naší krajinu. Jsou to kopytníci, kteří mají k vodě velmi úzký vztah.

V minulosti totiž vyhledávali blízkost velkých vodních toků, řek, rybníků nebo mokřin. Projekt podporuje nejen návrat dřívějších kopytníků, ale současně i péči o zdejší přírodu.

Pohled na hlavní budovu - Živá voda u Modré

Parkoviště

Parkoviště je umístěné před hotelem Skanzen a je pro návštěvníky expozice zdarma. Autem se k areálu nejlépe dostanete po silnici ze Starého Města u Uherského Hradiště.

Živá voda otevírací doba

Otevírací doba areálu Živá voda je celoroční. Během hlavní turistické sezóny je zde otevřeno od pondělí do neděle a to vždy od 9:00 do 17:00 hodiny.

Ceny vstupného Živá voda

Základní vstupné do areálu je 90 korun, přičemž snížené vstupné je 60. Rodinná vstupenka stojí 220 korun. Děti do tří let mají vstup zdarma.

Mapa areálu Živá voda u Modré

Mapa areálu Živá voda u Modré

Živá voda u Modré závěrečné shrnutí

Živá voda u Modré je nádherná tematická mini zoo zaměřená na sladkovodní ryby. Je to jedinečný projekt, kterému musíme jenom tleskat. Ukazuje to, co by mělo být našemu srdci blízké – živočichy, kteří žijí a žili po tisíce let přímo vedle nás, ale které přitom často známe tak málo. Pohled pod vodní hladinu je vždy uchvacující a jedinečný. Návštěvu Živé vody v Modré u Velehradu si rozhodně nenechte ujít.

Diskuze ke článku