Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Velehrad průvodce – Bazilika, farnost, hotely

Velehrad najdete blízko Uherského Hradiště ve Zlínském kraji. Rozhlehlý církevní areál s honosnou bazilikou je situován na Stojanově nádvoří 206. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších poutních míst v České republice.

Velehrad se představuje

Velehrad je soubor několika sakrálních budov, kterému vévodí především nádherná barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera.

Velehrad je slavné poutní místo

V třicátých letech minulého století byl zdejšímu baroknímu chrámu udělen titul baziliky minor, což je čestný titul, který propůjčuje papež pouze některým významným kostelům.

Historie Velehradu

Dějiny tohoto místa se začaly psát před více než 800 lety, kdy do zdejších končin přišli cisterciáčtí mniši, aby blízko obce Veligrad postavili svůj klášter.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie

Právě na základě své polohy obdržel klášter své jméno a stal se zakrátko nositelem starší duchovní tradice, která sahá až do 9. století, kdy na Velkou Moravu přišli Konstantin a Metoděj.

Na Velehradu je mnoho církevních staveb

Na Velehradě je mnoho krásných zákoutí

Národní kulturní památka

A jsou to postavy Konstantina a Metoděje, které jsou pro Velehrad klíčové.

Velehrad se tak stal významným poutním místem, kam každým rokem proudí velké množství poutníků, aby 5. července uctili památku těchto věrozvěstů. Bazilika s přilehlým areálem byla na jaře roku 2008 prohlášena za národní kulturní památku.

Areál baziliky je velmi upravený

Současná podoba Velehradu

Současná podoba areálu je z 18. století, kdy většina budov dostala barokní háv.

Klenotem celého areálu je především bazilika Nanebevzetí Panny Marie a barokní kaple sv. Jana. Dále zde uvidíte novogotickou kapli Cyrila a Metoděje, pozoruhodné podzemní katakomby a lapidárium s poutavou výstavou románské architektury.

Pouť na Velehrad se tradičně koná 5. července

Kostel má titul bazilika minor

Archeologický skanzen

Kousíček od Velehradu je pak Archeologický skanzen, který vás přenese do dob Velké Moravy. V skanzenu Modrá uvidíte vyhlídkovou věž a zejména povedenou repliku románského kostela z 9. století.

Další raritou, kterou doporučuji navštívit, je expozice Živá voda. V této expozici můžete například projít proskleným tunelem pod hladinou sladkovodní tůně, která je naplněna kapry, sumci, líny, candáty a dalšími sladkovodními rybami a vodními živočichy.

Uvnitř baziliky Velehrad

Parkování

Pakování je možné pouze na vyhrazených místech. Ideální je parkoviště u Bistra v Dobrých rukách nebo parkoviště u hřbitova.

Hlavními postavami jsou zde Konstantin a Metoděj

Otevírací doba a vstupné

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie je otevřena celoročně, a to vždy od pondělí do soboty. Otevírací hodiny jsou každý den odvislé od konání mše.

Základní vstupné do baziliky pro dospělého je 80 Kč, snížené pak šedesát korun. Rodinná vstupenka stojí 150 korun. Prohlídka baziliky s průvodcem trvá 45 minut.

Velehrad závěr

Velehrad je nádherné místo. Přitom velmi duchovní. S hlubokým příběhem, který je provázaný i s naší státností. Návštěvu Velehradu vám proto můžeme od srdce jenom doporučit. Opravdu stojí za to i pokud nejste věřící člověk. V okolí je navíc mnoho zajímavostí a dalších krás.

Diskuze ke článku