Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Železná Ruda – Podrobný průvodce městem a výlety

Obec Železná Ruda je situovaná v široké kotlině pod Špičákem a Pancířem v údolí říčky Řezné na Šumavě. Obec se nachází v Plzeňském kraji a je ze všech stran lemována nádhernými Šumavskými vrchy a hřebeny. V současné době má obec něco málo přes 1.600 obyvatel.

Ačkoliv je to menší městečko, tak platí za největší turistické středisko Šumavy.

Krátký pohled do historie

Železná Ruda byla založená na začátku 16. století jako malá vesnice u dolů na železnou rudu. V pozdější době tady vznikly sklářské hutě, které fungovaly až do třicátých let minulého století.

Mariánský kostel Panny Marie

Zajímavosti města

V Železné Rudě mimo jiné uvidíte nejdelší železniční tunel v České republice. Nachází se mezi železniční zastávkou Brčálník a stanicí Špičák. Železniční trať vede pod Špičáckým sedlem a tunel je celkově dlouhý 1.747 metrů.

Centrum obce Železná Ruda

Atmosféra města

Báječnou atmosféru města vytváří překrásný barokní mariánský kostel Panny Marie, který má osobitou cibulovitou báň. Jedná se o krásnou ukázku vrcholného baroka.

Z technických památek pak stojí za pozornost kovářský hamr z 18. až 19. století, který fungoval až do roku 1945.

Rušné centrum města kolem ulice 1. Máje

Malebné domečky v Železné Rudě

Sportovní vyžití

Železná Ruda má ideální podmínky pro zimní i letní sporty. Díky své velmi příznivé poloze blízko hranic s Německem představuje ideální místo pro turistické poznávání Šumavy a Bavorského lesa.

Je tady k dispozici hodně dobře značených turistických i cyklistických tras.

V letních měsících si tady můžete rovněž zaplavat v přírodním koupališti Žabáky na okraji obce. Přírodní koupaliště je od centra obce vzdáleno zhruba dva kilometry.

V Železné Rudě je spousta dobrých restaurací a hospůdek

Lyžařské areály

V okolní Železnorudské kotlině jsou k dispozici špičkové lyžařské areály Špičák, Pancíř, Belveder a Velký Javor (Gross Arber).

Ve všech lyžařských areálech jsou v zimních měsících upravované sjezdové tratě pro lyžaře a snowboardisty a přes 100 kilometrů skvěle upravovaných běžeckých stezek a tras.

Krásný letní den v Železné Rudě

Doprava

Do Železné Rudy se můžete dostat tzv. Zeleným autobusem, který zajišťuje sezonní veřejnou dopravu pro turisty i místní obyvatele.

Jedná se o linku Železná Ruda, Prášily, Modrava, Kvilda. Do autobusu si můžete naložit i jízdní kola.

Další oblíbená restaurace

Linka odjíždí od Špičáku a zastavuje také u železniční stanice Železná Ruda.

Vlakem se do Železné Rudy můžete dostat z Klatov. Jedná se o trať číslo 183, která vede z Klatov do Alžbětína.

Kulturní vyžití

Kromě Muzea Šumavy můžete v Železné Rudě také navštívit místní veřejnou knihovnu nebo se účastnit Železnorudských slavností, které se každým rokem konají na přelomu července a srpna. Hlavním programem slavností jsou ukázky místních hasičů, ale také záchranářů Horské služby a kynologů.

Památky a atrakce v Železné Rudě

Železná Ruda má na svém katastru hned několik zajímavých památek, který stojí rozhodně za návštěvu. Zde je výčet některých z nich.

Hlavní třída - ulice Javorská

Sakrální památky

K sakrálním památkám v Železné Rudě patří především hlavní katolický chrám, který je zasvěcený Panny Marie Pomocné z hvězdy. Kostel v barokním slohu byl vybudován v 18. století a má hned dvě krásné kopule s hvězdou. Dále je zde k vidění kaple svatého Antonína a svaté Barbory a křížová cesta s kaplí Svaté Anny.

Muzeum Šumavy

Muzeum Šumavy je hlavní atrakcí města. V muzeu je k vidění zajímavá expozice skla, kamenictví a měšťanský interiér.

Dále se zde dozvíte něco o historii významného rodu Abele, což byl starý francouzský rod, který se zde usadil v 18. století a založil v obci sklárnu.

Malebná roubenka na okraji městečka

Zámeček v Železné Rudě

Zámek najdete v severozápadní části obce. Je na dohled od katolického chrámu Panny Marie Pomocné z hvězdy.

Zámeček z konce 17. století po druhé světové válce postupně scházel a po sametové revoluci byl dokonce vytyčen k demolici.

Jeho spasitelem se stal pan Zdeněk Bálek, který jej v roce 2004 zakoupil a celý opravil. Po nákladné opravě v něm pak zřídil Moto muzeum a stálou expozici loutek.

Idylická chaloupka v Železné Rudě

Špičácký železniční tunel

Špičácký železniční tunel je technická rarita, která se nachází mezi železniční zastávkou Brčálník a stanicí Špičák. Přes tunel vede železniční trať pod Špičáckým sedlem, který měří celkem 1 747 metrů. Rozhodně doporučujeme výlet, kdy jednu cestu pojedete vlakem, a při druhé cestě se vydáte přes sedlo pěšky (délka úseku Brčálník – Špičák je 3,8 km po hezké stezce).

Rozhledna Pancíř

Rozhledna Pancíř patří mezi nejvýše položené rozhledny u nás. Od dvacátých let minulého století najdete rozhlednu na 1214 metrů vysokém kopci Pancíř, což je šumavská zalesněná hora poblíž Železné Rudy.

Okolí je opravdu nádherné

Horská chata

Na vrchu Pancíř najdete horskou chatu s dřevěnou vyhlídkovou nástavbou. Chata byla vybudována Klubem českých turistů už v roce 1923.

Dřevěná chata stojí na místě, kde od roku 1880 stála prostá dřevěná věž, kterou vybudoval Rakouský turistický klub Der Österreichische Touristenklub. V provozu se udržela přibližně do konce 19. století.

Současná horská chata byla postavena velmi rychle a ještě ve stejném roce zahájení stavby proběhlo rovněž slavnostní otevření celé budovy.

Železnou Rudu si opravdu nemůžete nechat ujít!

Ski areál Železná Ruda Špičák

Tento ski areál se může pochlubit hned 14 sjezdovkami, 7 vleky a jednou lanovkou. Nejdelší sjezdovka se jmenuje Turistická a je dlouhá 1 805 metrů.

Pohodová sjezdovka je Slalomová, která pro změnu měří 1 405 metrů. Nejkratší sjezdovka pro děti pak měří 40 metrů a nese název Lyžařské hřiště. Obtížnost sjezdovek je od žluté až po černou.

Železná Ruda je super

Železnou Rudu můžete navštívit celoročně. V zimě je to ráj pro lyžaře, v létě pak pro cyklisty a pěší. Samotné městečko je malebné a nezapře atmosféru horského letoviska. V okolí je spousta neuvěřitelně krásných míst, z nichž některé jsou opravdu známé – například Černé a Čertovo jezero, a další úplně neznámé, ale přesto krásné.

V hlubokých lesích kolem Železné Rudy si zkrátka každý najde ten svůj malý kousek přírodního ráje. Díky tomu, že se město nachází na hranici není ani problém si udělat výlet na německou část Šumavy.

Diskuze ke článku