Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Nejhlubší jezera v Česku, na Slovensku, v Evropě, na světě

Chcete znát, kde se nacházejí nejhlubší jezera?

V tomto článku vám představíme 4 nejhlubší povrchová jezera. Nejprve vás seznámíme s nejhlubším jezerem v České republice, pak na Slovensku, v Evropě a nakonec se něco dozvíte o nejhlubším jezeru na světě.

Černé jezero - Nejhlubší jezero v Česku

Nejhlubší jezero v Česku

Největším přírodním jezerem v České republice je Černé jezero, které se může pyšnit rozlohou 18,4 ha.

Jezero se nachází na Šumavě blízko Železné Rudy v okrese Klatovy. Jeho maximální hloubka je úctyhodných 40 metrů. Název jezera je mírně matoucí, protože neodkazuje na vodu samotnou, ale na okolní temné a husté lesy, které se poeticky odrážejí na jeho hladině.

Černé jezero je jezero ledovcového původu

    Nejhlubší vodní plochy v Česku

  • Nejhlubší povrchovou vodní plochou je vodní nádrž Dalešice u Jihlavy hluboká až 85,5 metrů.
  • Jezírko v Hranické propasti je nejhlubší zatopenou jeskyni na světě. Zatím byla naměřena hloubka 404 metrů, a i ta zřejmě není konečná. Celková hloubka Propasti je 473,5 metrů.

Nejhlubší jezero na Slovensku

Velké Hincovo pleso je pro změnu nejhlubším jezerem na Slovensku. Jeho hloubka dosahuje 53,7 metrů a nachází se v horní části Mengusovské doliny pod Kôprovským štítem na území Vysokých Tater.

Hincovo pleso ve Vysokých Tatrách

Pleso je nejenom nejhlubším, ale také největším slovenským jezerem, které má rozlohu 20,08 ha.

Nádherné pleso vzniklo ve velkém ledovcovém kotli obklíčeném strmými a příkrými skalními masívy.

Název Hincovo pleso pochází z největší pravděpodobností od domácího jména některého vlastníka pozemků či známého pastýře, který k plesu při své práci mohl zabloudit. Hincovo pleso je pro turisty přístupné po modré turistické značce, která vede od známého Popradského plesa.

Hincovo pleso je hluboké 53,7 metrů

Nejhlubší jezero v Evropě

Nejhlubším jezerem v Evropě je Hornindalsvatnet, které se nachází v Norsku, konkrétně v kraji Sogn og Fjordane na hranicích obcí Eid a Hornindal. Jezero je hluboké 514 metrů a leží v nadmořské výšce 53 metrů nad mořem.

Hornindalsvatnet je nejhlubší jezero v Evropě

Jezero se může pyšnit nejenom svou hloubkou, ale také svou čistotou. Je to dáno tím, že do jezera nevtéká žádný ledovcový potok. Celková rozloha jezera je pak 50 kilometrů čtverečních.

Jezero je známá veličina také pro všechny světové maratónce, neboť se zde každým rokem v červenci koná maratón.

Břeh jezera Hornindalsvatnet v Norsku

Nejhlubší jezero na světě

Jezero Bajkal je nejhlubším jezerem na světě. Najdete ho v Rusku, konkrétně v jižní části východní Sibiře. Je nejenom nejhlubším, ale také nejstarším jezerem na naší planetě. Jeho stáří se odhaduje na 25 až 30 milionů let.

Bajkal - Nejhlubší jezero na světě

Hloubka jezera je 1642 metrů a po Kaspickém moři je druhým největším jezerem na území Ruska. O přítok jezera se starají tři stovky řek a dravých potoků, ale z něj vytéká pouze jedna jediná řeka, která má název Angara.

Jezero je pozoruhodné nejenom svým stářím a hloubkou, ale taktéž i svými samočistícími schopnostmi. Díky jeho nezvyklé čistotě se mu dostalo přezdívky „modré oko Sibiře“.

Bajkal vypadá v mnoha místech jako moře

Diskuze ke článku