Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Německá vlajka – historie, zajímavosti, obrázek ke stažení

Německou vlajku asi znáte. Vždyť je to náš soused a navíc jedna z nejvýznamnějších zemí v Evropě a tím potažmo i ve světě. Vlajka je jednoduchá. Skládá se ze tří výrazných vodorovných pruhů: žlutého, červeného a černého. Díky těmto sytým barvám je prakticky nepřehlédnutelná.

Formát německé vlajky

Vlajka používá klasický formát 5:3. Na pět jednotek délky tedy tři jednotky výšky. Každý vodorovný pruh zabírá pomyslný jeden díl výšky.

Německá státní vlajka

Kromě této známé podoby německé vlajky existuje ještě takzvaná „státní vlajka“ nebo také „služební,“ která je jiná v tom, že nese navíc štít s upraveným německým státním znakem (černý orel).

Tato vlajka se ale používá jenom omezeně na vládní úrovni. Její použití soukromými osobami, obcemi a dokonce i jednotlivými spolkovými zeměmi je zakázané.

Německá vlajka

Německá vlajka a její historie

Vlajka má dlouho historii, která přesahuje její dnešní podobu. Německo je velký národ s velkolepou historií, ve které vystřídat hned několik státních zřízení i oficiálních symbolů.

Už  Svatá říše římské používala jako svůj znak černého orla na zlatém poli. Za několik staletí od roku 800 – 1555 se sice jeho podoba několikrát změnila, ale podobizna orla zůstala zachována.

Na znaku byly použity jenom tři barvy. Černá pro peří orla. Červená pro jeho zobák a pařáty. Zlatá pro pozadí. Tyto tři barvy začala používat v podobě zjednodušené trikolóry vojenská jednotka Ludwiga Adolfa Wilhelma von Lützow od roku 1813. Bylo to v období odboje proti Napoleonovi, což je jedním z momentů formování moderní německé historie.

Změny v podobě německé vlajky

V roce 1848 přijal frankfurtský sněm tuto trikolóru jako oficiální vlajku německého spolku. To bylo ještě v době, kdy Německo nebylo sjednocené, k čemuž došlo připomínáme až roku 1871. Jenže dominantním státem při sjednocení bylo Prusko, které mělo vlajku jinou: černo-bílo-červenou.

Divoké 20. století tak bylo přetahováním o podobu vlajky. Po první světové válce se Výmarská republika vrátila ke staré podobě vlajky (1919–1933). V roce 1933 si pak Hitler prosadil návrat k vlajce Německého císařství. U té ale zůstalo jenom dva roky, než jí definitivně nahradila vlajka Třetí říše. Po válce se samozřejmě země vrátila k původní černo-červeno-zlaté variantě.

Dvě Německa a jedna vlajka

V září roku 1949 byla vyhlášena Spolková republika Německo (SRN) na územích okupovaných spojenci a o měsíc později Německá demokratická republika (NDR) na územích okupovaných Sověty. Oba státy se vrátily k barvám černo-červeno-zlaté.

Nějakou dobu, tak vlastně měly úplně stejnou vlajku. To se změnilo až v roce 1959, kdy NDR přidala na svou vlajku státní znak.

Návrat na začátek

V roce 1990 došlo znovusjednocení Německa. Jedinou vlajkou se stala vlajka Spolkové republiky Německo, která se tak oficiálně používá od roku 1949 až do dnes.

Německá vlajka ke stažení

Potřebujete k něčemu německou vlajku? Tady jí pro vás máme ke stažení. Vlajka je v rozlišení 1280 x 768 pixelů a ve formátu PNG, který je bezztrátový, takže si jí můžete snadno i zvětšit.

německá vlajka ke stažení

Závěr

Německá vlajka paří k těm opravdu nepřehlédnutelným. Je jednoduchá a barevně velmi výrazná. Ač se může černo-červená-žlutá německá vlajka zdát jednoduchá, tak historie, která k těmto barvám vedla je opravdu hodně spletitá.

Diskuze ke článku

0/100