Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jezero Laka na Šumavě – Trasa a nejlepší průvodce

Jezero Laka se nachází pod horou Plesná. Je to nejmenší a zároveň nejvýše položené jezero české části Šumavy, které bylo po dlouhou dobu široké veřejnosti uzavřené

O to víc se vyplatí si k tomuto překrásnému jezeru udělat výlet a pokochat se nádherou čisté, a ještě nezkažené přírody.

Laka je nejmenší a zároveň nejvýše položené jezero

Jezero Laka se představuje

Jezero Laka upoutá pozornost už svým neobvyklým názvem, který buď vychází ze staročeského slova „mlaka“, což jednoduše znamená močál, nebo z latinského slova „lacus“ označující jakoukoliv vodní plochu v přírodě, která je napájena svými přítoky.

Jezero Laka bylo dlouho nedostupné

Historie jezera

První písemné zmínky o jezeru ledovcového původy jsou z roku 1831, kdy bylo nakresleno na Kreybichově mapě Prácheňského kraje.

V té době ještě jezero nemělo jméno. Až z vojenské mapy z roku 1852 bylo jezero přesně lokalizováno tak, jak ho známe ze současné doby.

Nádherný pohled na poklidnou hladinu jezera

Technické parametry jezera

Jezero se nachází ve výšce 1096 metrů nad mořem a jeho rozloha činí pouhých 2,78 hektarů. Největší zjištěná hloubka měří 3,9 metrů, což je pro ledovcový původ jezera docela málo.

Obsah vody obsahuje 40 000 metrů krychlových. Jezero je odvodňováno Jezerním potokem, který vtéká do řeky Křemelné, která má délku 30,3 kilometrů.

Po jezeru Laka plavou malé ostrůvky

Zvláštnost jezera

Jezero Laka má kromě svého neobvyklého jména ještě jednu kuriozitu – zatímco všechna ostatní šumavská jezera mají kamenité dno, dno Laky je pokryté vrstvou rašeliny.

Jezero je rovněž charakteristické plovoucími malými ostrovy, jejichž poloha se v průběhu doby obměňuje. Ostrůvky jsou často porostlé rašeliníkem a hustým borůvčím.

Odpočinkové místo přímo u jezera Laka

Jak se k jezeru dostanete?

K jezeru Laka se můžete dostat hned několika způsoby – v zimě na lyžích, v létě pěšky nebo na horském kole.

  • Pokud sem přijedete vlastním vozem, zaparkujte jej na parkovišti u Nové Hůrky a dále se vydejte pěšky po modré turistické trase. Od parkoviště k jezeru je 5,5 kilometrů
  • Další turistická trasa vede z obce Železná Ruda, odkud je zapotřebí ujít zhruba 9 kilometrů. Třetím výchozím bodem jsou Prášily, odkud cesta měří 10 kilometrů.

Jezero Laka je perla Šumavy

V minulosti zde byl zákaz vstupu

Ne vždycky se zde turisté mohli volně pohybovat. V období po druhé světové válce byla celá oblast prošpikována silnou vojenskou kontrolou. V bezprostředním okolí jezera stála strážní budova, v které neustále bedlivě hlídala rota ozbrojené pohraniční stráže.

Po pádu komunismu v roce 1989 nebylo pohraniční stráže už zapotřebí, takže strážní budova osiřela a nakonec musela být celá srovnaná se zemí.

Jezero Laka závěr

Jezero Laka je unikátní přírodní skvost. Je v mnohém odlišné od dalších šumavských jezer jako je Černé jezero, Čertovo jezero nebo Plešné jezero. Jsme rádi, že jsme vám mohli jezero Laka představit blíže. Výlet k němu si rozhodně nenechte ujít. Opravdu stojí za to. Navíc sem zrovna nemíří ty největší davy lidí.

Diskuze ke článku