Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ostrov Korfu průvodce – Vše co potřebujete pro nádhernou dovolenou

Korfu je nejsevernějším z Jónských ostrovů a také druhý největší. Ostrov je na dosah Itálii i Albánii, což bylo v minulosti bodem mnoha třenic. Na druhou stranu se díky tomu ostrov stal místem, kde se střetávají kultury a kde byly postaveny unikátní historické památky. Korfu bývá označován jako smaragdový ostrov, díky své bujné vegetaci a nádhernému moři.

Základní fakta o Korfu

Ostrov je dlouhý 60 kilometrů a v nejširším místě má 25 kilometrů. Rozloha je 592 km². Na jihovýchodě ostrova v nejužším místě průlivu je od pevninského Řecka pouhých 5 km a v severní části jej odděluje 2 km široký Korfský průliv od Albánie.

Idylka řeckého ostrova Korfu

Počet obyvatel 107 879 obyvatel, což ho řadí i v rámci celého Řecka mezi jeden z největších a nejlidnatějších. Ostrov tvoří zároveň stejnojmennou prefekturu v kraji Jónské ostrovy. Hlavní město se jmenuje stejně jako celý ostrov Korfu (nazývá se také Kerkyra, Korkyra, Kerkýra) a má 35 000 obyvatel.

Ostrov je velmi hornatý a kopcovitý – nejvyšší bod Pantokrator má 916 m n. m.

Korfu je nádherně zelený ostrov

Proč se vydat na ostrov Korfu?

  • Nejbližší Řecko z Česka
  • Krásné koupání
  • Civilizovaný ostrov
  • Bohaté možnosti výletů
  • Nadchne milovníky historie a kultury

Hlavní město Korfu

Korfu nebo také Kerkyra je nádherné historické město. Ne nadarmo bylo jeho centrum roku 2007 zapsáno na seznam historického dědictví UNESCO. Město se nachází v centrální části ostrova směrem k řecké pevnině. Mají tady největší přístav na ostrově i mezinárodní letiště.

Malebné uličky historického Korfu

Hned u letiště se také nachází zajímavé památky jako ruiny Palaiopolis, chrám Kardaki nebo vila Mon Repos.

Korfu je krásné město, dodnes střežené ze dvou stran pevnostmi. Ta Stará se nachází na samostatném ostrůvku přímo v moři, ta Nová s mohutnými hradbami vyrostla na západním okraji centra. Historické jádro tvoří malebné uličky třeba jenom 2 metry široké.

Řecká kuchyně je opravdu výborná

V centru jsem napočítal asi 10 kostelů, vše je ale tak nahuštěné, že prakticky chybí nějaké větší náměstí. Centrem moderní části je náměstí San Rocco. Ve staré části to žije hlavně na nábřežích a na ulici Nikiforou Theotoki.

Zajímavost – Gerald Durrell
Na ostrově dlouhou dobu žil britský spisovatel Gerald Durrell, který pobyt zde inspirovat k napsání jeho nejslavnějších knih jako například O mé rodině a jiné zvířeně, Ptáci zvířata a moji příbuzní.
 
Tyto knihy se také stali předlohou pro úspěšný seriál HBODurellovi, který vám i já osobně mohu doporučit. Humorný a láskyplný příběh je dokonalou reklamou na krásy ostrova.

Světoznámé bílé útesy Korfu

Hory Korfu

Korfu je velmi hornatý a členitý ostrov. V mnoha ohledech je to možná nepraktické, ale je to právě to, co dává ostrovu jeho krásu a nezaměnitelný ráz.

Hory se zvedají hned hned vedle hlavního města. Směrem na jih u kláštera Mone Pantokratoros dosahují výšky až 656 metrů.

Nádherné pláže v Palaiokastritsi

Nejhornatější je ale samozřejmě sever s majestátným vrcholem Pantokrator s výškou 906 metrů. I tady nemůže chybět klášter Monastery of Ipsilos Pantocrator.

Korfu je hodně obydlený ostrov, takže je zde velké množství kvalitních asfaltových silnic. Nevím jak vy, ale přesně to miluji na řeckých ostrovech nejvíce. Přes den na pláži a k večeru vyrazit od hor, proplétat se klikatými silničkami a kochat se výhledy a západem slunce.

Příroda na ostrově

Příroda Korfu je velmi krásná. Velká část krajiny byla ovlivněna člověkem, který sem přinesl rostliny jihoevropského, předoasijského a severoafrického původu. Nejtypičtější rostlinou je olivovník. Ty tady potkáte na každém rohu a zdejší olivové háje jsou opravdu obrovské. Typickém stromem je pak cypřiš. Časté jsou i sukulenty a plantáže citrusových plodů.

Ze zvířat zde potkáte mnoho nádherných plazů. Z velkých zvířat převládá zejména černá zvěř, tedy divoká prasata, a červená zvěř (jeleni, daňci, srnky¨). Velmi časté jsou také želvy, které kladou vejce na zdejších plážích.

Korfu je krásný a romantický ostrov

Počasí na Korfu

Na Korfu je velmi příjemně po většinu roku. Korfu se nachází v subtropickém středozemním pásu. Klima ostrova je tedy označováno jako středomořské, což naprosto sedí. Zimy jsou tady velmi mírné a spíše vlhké. Teplota pod nulou je tu jenom zřídka kdy. Naopak léta jsou horká, dlouhá a plná slunce.

Pláže na Korfu

Pláže na Korfu jsou krásné a rozmanité. Na západní straně ostrova jsou pláže písčitější, na východě je zase voda spíše klidnější díky blízkosti pevniny.

Pláže Korfu jsou rájem relaxace

Pláž Sidari – Poměrně velké letovisko, kterému dominují britští turisté. Na jednom konci pláže se nachází „Canal de l’Amour“: známé písečné kamenné útesy s úzkými zátokami, přírodním obloukem a úzkými cestičkami k prozkoumání.

Pláže Dasia a Ipsos – Úzká a kamenitá pláž s relativně klidnou vodou. Letovisko se táhne podél silnice, takže je zde dobrá nabídka obchodů a taveren.

Pláž Kassiopi – Jedno z klidnějších letovisek s nezaměnitelnou atmosférou. Pláž je ukrytá v zátoce a je spíše kamenitá. Voda je křišťálově čistá a klidná. Barů a kaváren je tady možná až příliš.

Pláž Glifada – Dlouhá široká písečná pláž, která má častěji než jiné vlny a bouřlivější moře. Samotné letovisko je poměrně izolované, takže tady nečekejte velké davy.

Pláž Pelekas – Krásná písčitá pláže, která je ještě izolovanější než zmíněná Glifada.

Pláž Lefkimmi – Široká dlouhá písečná pláž, která je klidná díky tomu, že se nachází na méně rušném jihu. Je zde praktická taverna s dětským hřištěm. Voda je mimořádně klidná a velmi mělká a to i daleko od břehu.

Pláž Barbati – Široká, dlouhá, oblázková pláž s bary, restauracemi a půjčovnou loděk.

Pláž Chalikounas – Velmi zajímavá a netypická pláž. V první řadě je velmi dlouhá. Je to vlastně celý kus pobřeží mezi Chalikiopoulosovým jezerem a Jadranem. Zdejší příroda je jedinečná. Je to jedno z nejlepších míst na Korfu, kde si užít krásnou pláž téměř bez lidí. Na některých místech jsou přitom k dispozici i obvyklé služby. Plážová lehátka si můžete pronajmout za 6 eur na den. Vedle baru je také škola kitesurfingu.

Pláž Issos – Vedle Chalikounas na jihozápadě Korfu se nachází tato unikátní písečná pláž. Spíš připomíná poušť, protože hned u břehu moře jsou vysoké písečné duny. Nádherně se zde prochází nebo dokonce jezdí na kole.

Pláž Prasoudi – Nad hlavou vám visí vysoké útesy, čistá voda a směs písku a oblázků na této odlehlé pláži.

Pláž Messonghi – Jemný proud a malé vlny, čistá voda ideální pro děti. Písek se zde střídá s jemnými oblázky a ve vodě je spousta rybiček.

Nádherné pláže v Sidari

Počasí a klima

Ostrov má velmi příjemné středomořské klima s dlouhými a teplými léty a naopak velmi mírnými zimami. V létě se teploty stabilně drží kolem 30 stupňů.

Mapa ostrova

Otevřete si mapu ostrova na Mapy.cz.

Tip: Prohlédněte si samostatný článek o mapách Korfu.

Města na Korfu

Korfu je s 170 obyvateli na Km2 poměrně hustě obydlený ostrov. Dokonce je tu větší hustota obyvatel než v Česku. Na ostrově je tak hned několik význačných měst a obcí. Rádi vám je představíme.

Kerkyra – hlavní město

Hlavní město ostrova nese stejné jméno jako celý ostrov. Je to největší město na ostrově s mezinárodním letištěm a velkým přístavem. V aglomeraci města žije téměř 40.000 obyvatel. Historické jádro města je opravdu nádherné. V roce 2007 bylo dokonce zapsáno na seznam UNESCO. Městu vévodí 2 pevnosti (stará a nová) a Muzeum asijského umění v Palace of St. Michael and St. George.

Historické jádro hlavního města Kerkyry

Sidari – romantika severu ostrova

Malinká obec se dvěma hlavními ulicemi na samém severu ostrova. Žije zde pouhých 400 obyvatel, ale v létě sem přijíždí tisíce turistů. Lidé sem jezdí za světoznámým „Canal d’Amour“ a nádherným skalnatým pobřežím. Zdejší pláže jsou opravdu nádherné!

Arilas – oblíbené letovisko

Spolu se sousedním Agios Stefanos je to nádherné místo, kam míří hodně turistů. Nachází se na severozápadní straně Korfu. Turisté zde najdou veškeré zázemí (obchody, taverny, půjčovny aut) a nádherné písčité pláže.

Nádherné zákoutí na ostrově Korfu

Kavos – druhá Anglie na jihu ostrova

Kavos je malebné letovisko na samém jihu ostrova. Kavos je velmi oblíbený u anglických turistů, kteří tady tvoří většinu návštěvníků. Samotný Kavos je malá obec, která patří pod větší, vnitrozemské Lefkimmi. Kavos má krásné pláže s jemným, zlatým pískem.

Palaiokastritsa  – úžasné pláže a zátoky

Palaiokastritsa je vlastně úplně malá vesnice na západním pobřeží Korfu. Čím je ale světoznámá jsou zdejší zátoky a pláže: Ampelaki Bay, Agios Spiridon, Alipa beach. A na vrcholu skály hned nad mořem klášter Panagias Paleokastritsa. Je to opravdu nádherné a fotogenické místo. Navíc dobře přístupné po hlavní silnici E024 z Kerkyry. Sem se jezdí za koupáním i těmi nejkýčovitějšími fotkami.

Ostrov Korfu má mnoho nádherných pláží a zátok

Jónské ostrovy
Dovolenkové průvodce všemi Jónskými ostrovy: Zakynthos, Korfu (tento článek), Lefkada, Kefalonie.

Mezinárodní letiště Korfu

Nachází se na jižním předměstí hlavního města. V řečtině také „Ioannis Kapodistrias“ má mezinárodní kódy IATA: CFU; ICAO: LGKR. Letiště má jednu hlavní dráhu dlouhou 2,4 km. Je to jedna z nejkratších přistávacích drah na velkém letišti v Evropě. Z letiště létají pravidelné spoje do mnoha velkých evropských měst, o největší ruch se ale postarají charterové lety s turisty během května až října. Letiště bylo otevřeno v roce 1937, nový hlavní terminál je z roku 1972.

Ostrov Korfu je perfektní místo pro dovolenou

Korfu závěrečné shrnutí

Ostrov Korfu je úžasný. Zaujme svou krásnou přírodou, azurovým mořem, bohatou kulturou, výbornou gastronomii i pohostinností místních obyvatel. Korfu leží na zajímavém místě, kde se střetávali kulturní vlivy a je přeci jenom jiný než řecké ostrovy v Egejském moři. Korfu je mnohem více multikulturní, s množstvím památek a zajímavostí. Jednoduše je to skvělé místo na dovolenou a my vám zaručujeme, že vás jeho návštěva rozhodně nezklame.

Diskuze ke článku