Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kefalonie – Kompletní dovolenkový průvodce, včetně pláží, památek, tipů

Kefalonie je největším ostrovem Jónského souostroví a šestým největším ostrovem Řecka. Naleznete zde mnoho lákadel, rušná městečka, ale i romantická místa plná klidu a pohody. Narazíte zde na jedinečné scenérie. Rozmanitost ostrova je až překvapující.

První osídlení řeckého ostrova Kefalonia se datuje už do roku přibližně 50 000 př.n.l. Velkého rozkvětu ostrov Kefalonie zaznamenal za mykénského období. Ve 2. stol. př.n.l. připadl Římanům. Tak jako ostatní Jónské ostrovy byl 2 století pod vládou Benátek.

Kefalonie a její krásy

Hlavním a správním centrem řeckého ostrova Kefalonia je město Argostoli. Leží v zálivu a je doslova zahaleno bujnou vegetací. V roce 1953 bylo město doslova zničeno zemětřesením. Podle starých nákresů a plánů bylo znova vystavěno a vy máte dojem, že si zachovalo původní ráz.

Nádherná zátoka na Kefalonii - může být jenom vaše

Mythologie ostrova Kefalonie

Řecký venkovský bůh lesů a stád se jmenoval Pan. Uctívali jej především pastýři a lovci. Představoval sílu a plodnost přírody a vždy byl spojován se silným sexuálním apetitem.

Pocházel z řecké pevniny Arkadie. Trup, hlavu a ruce měl lidské, ale ocas a nohy s kopyty měl kozlí. Když jej uviděla poprvé jeho matka, lekla se a utekla před ním.

Ibišky a další květy jsou v létě všude

Dodnes takový strach nazýváme „panický“. Miloval lesy, nejrozličnější úkryty v lesích, jeskyně a další opuštěná místa, odkud rád pronásledoval nymfy. Často je zobrazován se šalmají, kterou byl schopen utišit bouři nejen na pevnině, ale i na moři.

Nejraději se zdržoval ve společnosti Satyrů a nymf. Měl mnoho nesnází s láskou. Řadu nymf miloval, ale neúspěšně. Např. nymfa Pítys se raději proměnila v borovici.

Klid v přístavu

Úspěch měl u nymfy Echó, která jej milovala a doprovázela jej po horách. Nikdy boha Pána však nesměla oslovit první, a tak se z nešťastné lásky usoužila. Zbyla nám po ní jen ozvěna.

Naopak byla jedna nymfa, jmenovala se Melissani, která o Pána moc stála. Ten však její lásku nevyslyšel. Ona pak ukončila svůj život v jeho svatyni v Řecku na ostrově Kefallinia. Vrhla se do vod podzemního jezera, které dostalo po ní jméno. Dosud se jmenuje Melissani.

Dechberoucí útesy a azurové Jónské moře

Pláže Kefalonie rozhodně nejsou přeplněné

Města a obce na Kefalonii

Kefalonie má jenom pouhých 35.000 obyvatel. Patří k tak nejřídčeji obydleným Jónským ostrovům (z těch velkých). Zajímavostí je, že ještě kolem roku 1850 zde žilo více jak dvakrát tolik obyvatel.

 • Důležité města na ostrově jsou například: Argostoli, Lixouri, Sami.
 • Další vesnice na ostrově jsou například: Kouvalata, Livadi, Farsa, Lassi, Svoronata, Lourdata, Kato Katelios, Skala, Poros, Assos, Agia Sofia, Frapata a další.

Některé vám hned představíme.

Osobní jachty na Kefalonii

Město Lixouri

Na jednom z poloostrovů Kefalonie, na poloostrově Palliki, leží druhé největší město ostrova, město Lixouri. Lixouri má 6 tisíc obyvatel, kteří se příliš nepřizpůsobují novým trendům a stále ctí svoje tradice. Jsou zde patrné stopy vyhraněného patriotismu.

I podle místních, je to poslední typické řecké město na ostrově. Severně od města Lixouri, druhého největšího města na ostrově Kefallonii, byly odkryty zbytky antického města Pale.

Vnitrozemí ostrova je divoké a překrásné

Vesnice Fiskardo

Nejkrásnější vesnicí na řeckém ostrově Kefallonia je Fiskardo. Jako zázrakem Fiskardo přežilo zemětřesení v roce 1953 a tak se zde zachovaly domy benátského typu v pastelových barvách z 18. století, které se shlukují kolem přístavu.

Jedna z nejlepších pláží ostrova Kefalonie

Malé obchody se suvenýry a útulné kavárny lákají k prohlídkám a k posezení. Fiskardo je oblíbeným kotvištěm jachet a přijíždějí sem trajekty z ostrova Lefkada a malé výletní lodě.

Vesnice Assos

Dalším pozoruhodným místem ostrova Kefalonia je vesnička Assos. Je to nedotčená vesnice na západním pobřeží ostrova, která byla postavena v šíji poloostrova.

Z vesnice Assos je výhled na trosky benátské pevnosti, která byla postavena v roce 1595 a která byla svědkem benátské nadvlády. Svahy Assosu vynikají zvláštním terasovitým uspořádáním, které kdysi bylo typické pro celou Kefalonii.

Jónské ostrovy
Dovolenkové průvodce 4 hlavními Jónskými ostrovy:

  Zajímavosti na ostrově

  Ostrov Kefalonie má celou řadu zajímavostí, památek a přírodních krás. Ty si podrobněji ukážeme v následujících odstavcích.

  Národní park Aínos

  Na řeckém ostrově Kefalonie je pozoruhodný národní park s jedinečnou řeckou jedlí (Abies cephalonica). Nejvyšší hora Aínos je vysoká 1.630 m. V národním parku Aínos žijí divocí koně. Na vrcholku hory Aínos byla kdysi svatyně Dia Aínského.
  Koncertní sín v jeskyni Drogaty

  Obrázek jako vystřižený z katalogu cestovky

  Jedna z nejunikátnější koncertních síní v Řecku je na jónském ostrově Kefallonia. V jeskyni Drogarati, která se nachází 3,5 km od města Sami, je vynikající akustika, která se využívá jako koncertní sál. Unikátní stalaktiti ještě umocňují atmosféru místa.

  Další pohled na ostrov Kefalonie a azurové vody Jónského moře

  Jeskyně Melissani

  Mellisana je jednou z velkých pozoruhodností řeckého ostrova Kefallonia. Melissani je vlastně podzemní jezero, které v době Mykén bylo vyhledávanou svatyní boha Pána.

  Část vápencového stropu se propadla a pronikající slunce vytváří nádhernou barvu zdejších vod. Na lodičkách se dostanete do uzavřeného prostoru, kde se prý utopila nymfa Melissáni.

  Kefalonie nabízí obrovskou dávku romantiky

  Klášter Moni Agiou Andrea

  Na ostrově Kefalonia je mnoho tichých klášterů. Např. klášter Moni Agiou Andrea, který stojí na místě kláštera již z roku 1264. Ničivé zemětřesení zničilo kostel kláštera.

  Kostel byl obnoven a nyní je zde muzeum, které soustřeďuje vzácné fresky a ikony ze zemětřesením zničených kostelů. Nejposvátnější relikvií je noha apoštola Andrea.

  Podobný pohled na pobřeží o pár minut později

  Archeologické muzeum

  V Archeologickém muzeu na Kefallonii můžete obdivovat mimo jiné exponáty z Pánovy svatyně, která se nachází v jeskynním jezeře Melissana. K vidění je zde také bronzová hlava ze 3. století n.l., která byla nalezena poblíž města Sami.

  Jedna z obyčejných uliček na Kefalonii

  Svátky na Kefallonii

  Tyto svátky prožívají spíše místní obyvatelé, kteří v den svátku navštíví bohoslužbu v kostele. Většina vesnic v Řecku je zasvěcena nějakému svatému a vždy ve stejný den v roce se slaví svátek tohoto svatého a svátek té vesnice, která mu je zasvěcena.

  V některých vesnicích jako např. Agia Efimia propuknou ale slavnosti v ulicích, kterých se může zůčastnit každý, kdo chce.

  Poloostrov Paliki

  • 7. Soullari – svátek Agias
  • 7. Kaminarata – svátek Profitu Iiju
  • 7. Atheras – svátek Agias Paraskevis
  • 7. Lepeda – svátek Agias Paraskevis …bude mše v osadě Lepeda v kostele u pláže
  • 7. Monopolata – svátek Agias Paraskevis
  • 7. Marinas Chavdata – svátek Dodeka Apostolon

  Různě na ostrově

  • 7. Agia Efimia – v Agia Efimia
  • 7. Agias Mainas – Vlachata
  • 7. Profiru Iliju – Razata, Fragnata
  • 7. Agia Anna – Lakithra
  • 7. Agia Paraskevi – Trionata
  • 7. Ag. Panteleimon – Kondogurata, Pulata

  Svátky na Kefalonii jsou i o dobrém jídle

  Nanebevzetí Panny Marie a svátek Sv. Gerasima

  Jako každý rok se zítra 15.8. bude konat velký svátek Nanebevzetí Panny Marie. Lidé se sejdou ráno v kostelech na bohoslužbu, kam se mohou podívat i turisté.

  Hned následující den se koná další velký svátek Sv. Gerasima, během kterého se sejdou řečtí věřící v klášteře Sv. Gerasima v údolí Omala. Během tohoto svátku se koná procesí, kdy je vynášen sarkofág s mumií tohoto světce.

  Vybrat si Kefalonii kvůli letní dovolené je skvělý nápad

  Z tohoto důvodu je na ostrově Kefallonia přelidněno. Kromě Řeků sem v tomto období přijíždí také mnoho turistů z Itálie. Je to znát hlavně na dopravní situaci ve městech, ale také u pláží, kde je trochu problém s parkováním, protože je všude spoustu aut.

  Další pohled do krásného vnitrozemí

  Letní počasí na Kefallonii

  Počasí v létě je na Kefallonii opravdu velmi příjemné. Teploty se pohybují mezi 30 – 35 stupni, voda má běžně kolem 25. Většina dnů je slunečných a velmi příjemných (bez větru a podobně.

  Pláže na Kefalonii

  Kefalonie má nádherné pláže, dalo by se říci, že skoro božské pláže. Některé z těch nejlepších vám rádi představíme, ale vězte, že na ostrově si můžete najít i svou vlastní naprosto osamocenou pláž.

  Typický řecký kostelík

  Pláž Myrtos

  Nejkrásnější pláží ostrova Kefallonia a údajně i celého Řecka a snad i Evropy je pláž Myrtos (Mirtos). Můžete ji spatřit z vyhlídky, která je zřízena u silnice, která vede ze severu z vesničky Fiskardo na jih ostrova Kefallonia.

  Jenom 6 km od hlavního města ostrova Kefalonia Argostoli se nalézají pozůstatky antického města Krane (Kranioi).

  Ostrov Kefalonia miloval anglický básník lord Byron. Pobýval zde v roce 1823 ve vesnici Metaxata. Vesnice Metaxata je pozoruhodná také tím, že se zde nacházejí tři skalní hroby z doby mykénské.

  Obyčejné krásy ostrova Kefalonie

  Pláž Platia Amos a Kipourion

  Nádherná pláž Platia Amos na polostrově Paliki na ostrově Kefalonie je na západním pobřeží ostrova.

  Pláž byla do nedávna velmi špatně přístupná. Vloni byla opět zpřístupněna.

  Kameny, které zabraňovaly vstupu byly odstraněny a letos znovu nainstalovali zábradlí pro snadnější přístup.

  Nedaleko je magické místo s klášterem Kipourion, klášter stojí na útesu přímo nad mořem. Žije tam mnich, který se o toto krásné místo plné pokoje a klidu stará.

  Na co ještě čekáte?! Vyražte na Kefalonii.

  Pláž Platia Amos

  Schody na pláž Platia Amos jsou opět přístupné a dá se po nich sejít dolů na pláž. Na začátku sezóny 2007 tak vydatně pršelo, že déšť strhl kus skály, která spadla na schody, poničila zábradlí a bránila v přístupu na pláž. Trvalo to celý rok, než se Řekové rozhodli suť odklidit a pláž znovu zpřístupnit! Nyní je tento skvost přístupný a nabízí opravdu nádherné koupání.

  Kefalonie závěr

  Kefalonie je skvělé místo na dovolenou. Je to nádherný ostrov plný přírodních krás. Kefalonie je úžasné a stále ještě autentické místo, kde je přeci jenom méně turistů než na těch nejznámějších řeckých ostrovech.

  Kefalonie je zkrátka nádherné místo a my vám jeho návštěvu můžeme jenom doporučit. Rozhodně vás nezklame.

  Diskuze ke článku