Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Letovisko Parga v Epiru – Ideální letecká dovolená v Řecku?

Parga je největší a nejživější přímořské městečko Epiru.

Svébytný a osobitý Epirus je na západě oddělen pohořím Pindus. Na východě je Epirus od pohoří Pindus oddělen velkolepým a v minulosti velmi střeženým průsmykem Katára.

Správním střediskem Epiru je město Ioáninna, kde naleznete tureckou a místní architekturu. Ioaninna je doslova pokladnicí uměleckých řemesel, především řezbářství, kamenictví a stříbrotepectví.

Panorama centra města Parga

Malebný přístav ve městě Parga

Jak vypadá Parga?

Parga se svým nábřežím lemovaným rybími tavernami skýtá strhující výhled na záliv a na několik ostrůvků na jihu.

Parga se svojí dominantou – benátskou pevností, představuje impozantní urbanistický celek.

Typické apartmány a domy místních

Benátská pevnost v Parze byla postavena v 16. století na místě, kde byla zničena původní stavba při turecké nájezdu. Z benátské pevnosti Pargy budete mít celé městečko jak na dlani a budete se moci sami přesvědčit v jak krásné oblasti se nalézáte.

Parga má řadu krásných pláží. Přímo ve městě jsou dvě a asi 2 km od centra se nalézá nádherná pláž Valtos.

Jónské moře je opravdu nádherně modré

Pláž Valtos

Na pláž Valtos se dostanete z Pargy po kamenném ochozu nebo malými čluny, které fungují jako lodní taxíky. Okolo pláže Valtos vznikla malá osada s malými penziony v zahradách, tavernami a obchody.

Jedna z obyčejných ulic Pargy

Veřejné bazény s malými venkovními bary činí Valtos velmi příjemným místem.
Na pláži Valtos naleznete mnoho příležitostí k vodním sportům.

V okolí Pargy je spousta zajímavých míst a památek

Vnitrozemí řecké oblasti Epirus

Výlety v okolí

V okolí Pargy je řada atraktivních výletních cílů. Jedním z nich je Nekromanteion.

Svatyně Nekromanteion

Nekromanteion byl postaven na pahorku, kde se stékaly dvě řeky Acherón a Kókytos. Místo je nápadně podobné Homérově popisu v 10. zpěvu Odyssei.

Kostel v centru města Epirus

Nekromanteion byla svatyně zasvěcená Hádovi a Persefóně. Zde hovořili poutníci s duchy zemřelých. Proto absolvovali cestu do říše mrtvých. Podstoupili očistu těla i ducha, obětovali bohům a čekali v místnosti orakula na znamení. Poté, co obdrželi odpovědi, setrvávali v jiné očistné místnosti ještě další dny.

První písemné zmínky o Nekromanteion jsou ze 7.století př.n.l., ale věštírna určitě fungovala i před tím. Nejslavnější byla ve 3. a 2. století př.n.l. Nekromanteion zničili Římani v roce 167 př.n.l.

Takto vypadá typický řecký kostelík

Kraj Zagória

Z Pargy se snadno dostanete i do kraje Zagória, který je jednou z nejúžasnějších scenérií nejen Řecka, ale i Evropy.

Na zalesněných svazích Zagoria naleznete přes 40 typických epirských vesnic, kde mimo jiné naleznete zachovalá archontiká.

Jedna z oblíbených pláží letoviska Parga

Archontiká – Lidová architektura

Archontiká jsou klenoty lidové architektury, které si stavěli ortodoxní křesťané za doby osmanské nadvlády v 18. století.

Velkolepé domy z přesně opracovaného kamene, břidlicové střechy, dřevěné balkóny obrácené k jihu, typické obloukové vchody, zkosené rohy a čtyřboké komíny se stříškou, to jsou typické znaky archontiká z oblasti Zagory.

Uvnitř domů se často nalézaly kazetové stropy a bohaté nástěnné malby. Tesaři, kameníci a malíři nástěnných maleb pocházeli z horských osad Epiru.

V některých vesnicích kraje Zagoria jsou zachovalé obloukové kamenné mosty pro soumary, které jsou dokladem řemeslného umu místních obyvatel.

Stačí popojít kousek od města a ochromí vás zdejší divoké pobřeží

Svátek Nanebevzetí Panny Marie

Jeden z nejvýznamnějších církevních svátků v celém Středomoří se v Parze slaví opravdu velkolepě. Toho dne (15.8.) místní obyvatelé současně vzpomínají na návrat svých předků po stoletém vynuceném exilu během turecké okupace Epiru.

Samotnému svátku předchází slavnostní procesí, které přenáší ikonu Panny Marie z kostela sv. Mikuláše v Parze na ostrůvek Panagia. 15. srpna navečer odplují z přístavu všechny výletní lodě a lodní taxíky, aby se vrátily před půlnocí nazdobené, nasvícené a lany na sebe navázané, připomínající tak návrat exulantů z ostrovů Paxos a Korfu.

Součástí oslav je projekce historie Pargy na širokoúhlém plátně, tanec a hudba v přístavu. To vše je završené bombastickým ohňostrojem nad mořem.

Parga je ideální místo pro dovolenou v Řecku

Parga je rušné, ale velmi příjemné letovisko

Fotografování na Parze

Fotografujete? Parga je místo, které uspokojí i ten nejnáročnější a nejzvídavější objektiv. Nabízí neopakovatelná zákoutí svých křivolakých uliček, krásné pohledy na benátskou pevnost či u kostelíka Panny Marie na přilehlém ostrůvku Panagia a sousedícím ostrůvku s ruinami francouzské pevnosti.

Tak co říkáte, bude vaše další dovolená v Epiru?

Celkové panorama Pargy a jejího malebného okolí získáte z moře, z výletní lodi plující na ostrovy Paxos a Antipaxos. Pokud rádi chodíte, můžete se vypravit ke kapličce Konstantina a Eleni, která je posazená na kopci tyčícím se mezi Pargou a pláží Lichnos.

Ranní slunce v zádech Vám umožní zachytit městečko v pozadí s ruinami kláštera Vlacherna vyhlížejícího z olivového háje na pláži Valtos. V podvečerních hodinách Vám zapadající slunce osvítí Pargu z Turecké pevnosti, která se majestátně tyčí nad Pargou v šestikilometrové vzdálenosti.

Po setmění začíná ta pravá zábava

Jeden z nejkrásnějších záběrů pořídíte z vršku kopce, na jehož svahu je městečko posazeno. Odsud se Vám Parga ukáže jako perla vsazená mezi stříbřitě zelené olivové háje a fialkově modré Jónské moře.

Parga závěrečné shrnutí

Parga je skvělé místo na dovolenou. Idylické, slunečné se spoustou zajímavostí. Možná budete překvapeni, co všechno vám může nabídnout řecká pevnina. Epirus není tolik známý, ale přesto může nabídnout to nejlepší z Řecka. Ostrov je omýván teplým Jónským mořem a v létě je tady opravdu nádherně. Až se příště bude rozmýšlet, jestli letět na Korfu, Lefkadu či Zakynthos přidejte do volby ještě Pargu. Určitě nebudete litovat.

Diskuze ke článku