Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ostrov Lefkada – Perfektní místo pro dovolenou (průvodce)

Lefkada je jeden z Jónských ostrovů, které patří k nejpozoruhodnějším v Řecku. Může nabídnout opravdu neuvěřitelné přírodní krásy, nejlepší řecké pláže, pohostinnou řeckou kulturu i zajímavé památky. Na projížďku autem skrz centrální pohoří budu rád vzpomínat do konce života.

Jónské ostrovy

Jónské ostrovy jsou nazývané též Heptanés (tedy 7 ostrovů). Přiléhají k západnímu pobřeží Řecka od albánské hranice po jižní pobřeží Peloponésu. Nejdůležitější ostrovy jsou Korfu, Paxos, Ithaka, Kefallinia (Kefallonia, Kefalonie), Zakynthos a právě Leukas (Lefkas, Lefkada).

Známý větrný mlýn na ostrově Lefkada

Příjemná atmosféra ostrova Lefkada

Mezi Jónské ostrovy je zahrnována také Kythira, která leží daleko od ostatních ostrovů u jižního mysu Peloponesu. Společně s Othonskými ostrovy a ostrovem Kálamos tvoří dohromady jednu správní jednotku.

Nádherná panorama krajiny

Charakteristika Jónských ostrovů

Jónské ostrovy jsou porostlé bujnou vegetací. Typickým stromem Jónských ostrovů je štíhlý cypřiš. Příjemné přímořské klima a dostatečná zimní vláha svědčí zemědělství. Pěstují se zde nejen olivy, ale i vynikající druhy vinné révy, zelenina a ovoce.

Přístav v letovisku Nydri

Jónské ostrovy jsou tvořeny především vápencovými usazeninami, na kterých se daří rozličné květeně a také voňavému koření. Především v jarních měsících ostrovy doslova rozkvetou. Jméno dostaly, jak praví mýty, od ubohé milenky Diovy Ió, která bloudila zmatená krajinou, pronásledovaná žárlivou bohyní Herou.

Pobřežní promenáda v Nydri

Města a vesnice na Lefkadě

Nydri

Hlavní turistické město na Lefkadě na východním pobřeží. Sem míří nejvíc turistů. Hlavní ulice lemuje jedna kavárna a obchůdek za druhým. Nydri má úzké oblázkové pláže a malý přístav. Nedaleko obce jsou nádherné vodopády Dimosari.

Výhled z jjhu ostrova u Vasiliki

Lefkada

Hlavní město ostrova na samém severu ostrova na jediné spojnici s pevninou. Krásné úzké uličky. Žije zde kolem 8.500 lidí. Skvělé archeologické muzeum a velký jachtový přístav.

Vasiliki

Nádherné letovisko na jihu ostrova. V hluboké a dlouhé zátoce s malým historickým jádrem. Skvělé výchozí místo pro výlety. Záliv poskytuje perfektní podmínky pro windsurfing.

Maják u mysu Ducato

Agios Nikitas

Malebné letovisko na východní straně ostrova. V údolíčku je soustředěno mnoho domů kolem jedné hlavní ulice. Obydlené jsou ale i kopce výše. Kousek od centra obce se nachází známá Mylos beach, která patří k jedné z nejlepších na ostrově.

Jedna z divokých kobylek z ostrova Lefkada

Nejlepší pláže v Řecku

Ostrov Lefkada je proslulý především nádherou svých pláží a čistým azurově zbarveným mořem. Je opravdu zážitek navštívit některé pláže na západním pobřeží a užít si to nejkrásnější koupání, které Vám Řecko může nabídnout. Je to ideální ostrov pro letní dovolenou.

Pláž Porto Katsiki, Avali, Kathisma, Kalamitsi, pláže u romantické vesničky Agios Nikitas -Milos a Pefkalia, leží na západním pobřeží ostrova. Stejně tak i překrásná pláž Egremni.

Zdejší nádherné moře patří k nejazurovějším v celém Řecku

Západ slunce na pláži

Mys Ducato

Úžasným a doslova magickým místem ostrova Lefkada je mys Dukato, který leží na jihu ostrova. Naleznete zde maják a je odtud ohromující výhled na Jónské moře. Toto místo bylo ve starověku považováno za jednu z bran do podsvětí a řada sebevrahů zde ukončila svůj život. Říká se, že i Sapfó.

Vnitrozemí ostrova je úchvatné

Jónské ostrovy
Dovolenkové průvodce všemi Jónskými ostrovy: Zakynthos, Korfu, Lefkada (tento článek), Kefalonie.

Legenda o Sapfó

Sapfó byla slavná básnířka starověku, která tvořila především na ostrově Lesbos. Její básně patří k vrcholům řecké lyriky (6. stol. př.n.l.). Skládala je především na počest bohyně Afrodity a Héry. Složila i několik svatebních zpěvů.

Ve svých verších dokázala působivě vylíčit pocity lásky, vášně ale i žárlivosti. Básnířka Sapfo ukončila dobrovolně svůj život na ostrově Lefkas. Skočila prý z mysu Dukato do hlubin Jónského moře (72 m hloubky). Na vině byla nešťastná láska k jednomu místnímu mladíkovi Faónovi.

V horách se často pasou ovce a kozy

Zajímavosti ostrova Lefkada

Na ostrově Lefkada, přesto že není bohatý na historické památky, najdete ruiny starověkého města Leukada, které postavili již Korinťané po roce 640 př.n.l. Předměty, které zde byly nalezeny, jsou uloženy v Archeologickém muzeu hlavního města Lefkada.

V hlavním městě ostrova Lefkada jsou ještě další muzea. Fonografické muzeum uchovává sbírku desek a fonografů, Národopisné muzeum vystavuje místní kroje, staré předměty a fotografie.

Jedna z nejznámějších pláží na ostrově - Porto Katsiki

Most na řeckou pevninu

Velkou zajímavostí Lefkady je její spojení s akarnánskou pevninou, poloostrovem Plagiá, od něhož je Lefkada oddělena mělkou lagunou, jejíž severní strana bývala kdysi uzavřena a pro lodi byla neprůjezdná. Teprve později zde byl prokopán umělý průplav. Stalo se tak v 5. stol. př.n.l. Korinťany. Dnes je ostrov Lefkas spojen s akarnánskou pevninou sklápěcím mostem. Mořské dno zde musí být neustále prohlubováno a upravováno tak, aby zde mohly proplouvat lodě.

Západ slunce - foceno z pláže Porto Katsiki

Letní pohoda na ostrově Lefkada

Odysseova Ithaku

Na Lefkadě žil a pracoval německý archeolog Wilhelm Dorpfeld, který ostrov Lefkada považoval na základě topografické podobnosti krajiny za Odysseovu Ithaku. Pro toto tvrzení však nenašel dostatečné důkazy. Nutno dodat, že skutečný ostrov Ithaka se nachází nedaleko. Je však daleko menší.

Benátská pevnost Santa Maura

Na severní kose, asi 3 km od hlavního města Lefkada, byla vystavěna ve 13. stol. benátská pevnost Santa Maura, jejíž zbytky dosud můžete navštívit.

Úchvatné skalní útvary

Klášter Moní Faneromeni

Nejznámějším klášterem ostrova Lefkada je klášter Moní Faneromeni, založený původně v 17. stol. Tamní ikona Panagía (Panna Marie) je z 19. stol. Od kláštera je neopakovatelný výhled na modrozelené Jónské moře a bělostnou lagunu ve tvaru břicha ryby a na město Lefkada.

Uvnitř tradičního kostelíku

Horské vesnice

Na ostrově Lefkada je řada starobylých horských vesnic, kde se zastavil čas. Některé z těchto vesnic jsou pod ochranou organizace UNESCO. Vesnické domy jsou zde i v současnosti stavěny pouze z kamene a ze dřeva.

Romantické uličky v jedné z horských obcí

Na malých návsích je velmi příjemné posedět v typických řeckých kafenionech a nechat se vtáhnout do poklidné a pomalé atmosféry zdejšího života. Na náhorních plošinách Lefkady se i nadále pěstuje vyhlášená čočka.

Romantické zákoutí

Kousek od Jónského moře

Ostrov Lefkada závěr

Lefkada je krásný ostrov. Jedno z nejhezčích míst, kde jsem byl na dovolené. Je skutečně nádherná. Pro to aby ji člověk poznal je ale nutné ji poznat celou. Ubytovat se v Nydri a chodit jenom na pláž opravdu není ono. I milovníkům koupání totiž musíme prozradit, že ty nejhezčí pláže se nacházejí na druhé straně ostrova (západní).

Neváhejte a vydejte se prozkoumat celý ostrov – majestátní hory s dokonalými výhledy, oázy stromů, kde se pasou kozy, malé kostelíčky a zajímavé památky. Městečka, která na vás dýchnou skutečnou atmosférou. Lefkada je ostrov, který žije a rozhodně stojí za objevení.

Dovolenou a poznání Lefkady vám můžeme ze srdce jenom doporučit.

Diskuze ke článku