Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rozhledna Doubravka XIV. Na Černém Mostě průvodce

Rozhlednu Doubravka najdete v přírodním parku Čihadla na Praze 14. Jedná se o  originální rozhlednu, která je 23,5 metrů vysoká.

Rozhledna Doubravka XIV. se představuje

Vyhlídková věž Doubravka byla vyrobena z akátového dřeva a autorem návrhu je český architekt Martin Rajniš. Rozhledna je na svém vrcholu ověnčená korouhví. Věž má celkem 98 schodů a vyjít můžete do výšky dvaceti metrů.

Rozhledna Doubravka na Černém Mostě

Historie stavby

Rozhledna Doubravka se nachází v přírodním parku a poprvé byla veřejnosti zpřístupněna v polovině června roku 2018. Na stavbě rozhledny se podílel zkušený tým profesora Rajniše z Huti architektury.

Pohled z vrchu rozhledny

Celý tým vyhlídkovou věž nejenom pojmenoval, ale rovněž jí vtiskl podobu výrazné a nepřehlédnutelné originální konstrukce, které vynikají 3 masivní nohy.

Vyhlídková věž vznikla z iniciativy radnice Prahy 14, která je zároveň jejím majitelem a správcem.

Unikátní stavba je chloubou architektury

Materiál stavby

Architekt Martin Rajniš je velkým obdivovatelem přírodních materiálů a budov, které pocházejí z přírody.

Rozhledna je z trvanlivého akátového dřeva

Konstrukce věže tvoří akátové dřevo, které je velmi trvanlivou a stálou dřevinou. Celkově bylo na rozhlednu použito více než sedm kilometrů akátových kmínků. Dále rozhledna využívá rovněž dubové dřevo, které je rovněž velmi pevné a dlouho vydrží.

Součástí vyhlídkové věže jsou i ocelové díly. Na celé stavbě napočítáte přes tři tisíce svorníků. Originální věž získala v roce 2019 Národní cenu za architekturu.

Věž je vysoká 23,5 metru

Ničivý požár v roce 2009

Originální věž se velmi brzy stala terčem ničitelů a vandalů, kteří ji záměrně zapálili. Požár věže nastal v ranních hodinách dvacátého listopadu roku 2019.

Hořela jedna ze tří upevňujících částí věže do výšky zhruba šesti metrů, hasičům se však požár povedl dostat pod kontrolou, takže věž neshořela. Dřevěná stavba byla zdárně opravena ještě před koncem roku 2019.

Je to krásný cíl výletu

Projekt Cesta k Doubravce

Originální rozhledna z akátového dřeva je součástí projektu Cesta k Doubravce, který má za cíl revitalizovat turistické trasy, cyklotrasy a další komunikace v krásné přírodní lokalitě Čihadla.

Součástí celého projektu je taktéž osazení četných prvků drobné architektury či vzniku příjemných odpočinkových nebo piknikových zákoutí.

Na schodech jsou zvěčněni dárci stavby

Jak se k věži Doubravka dostanete?

K věži Doubravka se dostanete po vycházkovém okruhu, který vede přírodním parkem Čihadla. Vyrazit můžete z městské části Kyje nebo Černý most, kam můžete dojet autobusy pražské integrované dopravy. Vstup na věž je zdarma. V jednu chvíli může na vrcholu věže pobývat maximálně devět osob.

Rezervace Čihadla je hezká sama o sobě

Balzám na duši - příroda v Praze

Rozhledna Doubravka závěr

Rozhledna Doubravka XIV na Praze 14 je unikátní stavba. Jedna z nejmodernějších českých rozhleden může nabídnout opravdu nádherné a okouzlující výhledy. Ale není to jenom o této jedné stavbě. Krásné je i okolí a celá turistická stezka v lokalitě Čihadla. Pro obyvatele Prahy je to opravdu nádherné místo, kam se vydat na pěší výlet.

Diskuze ke článku