Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Břeclav – Praktický průvodce městem

Břeclav najdete na mapě České republiky na samém jihu slunné Moravy. Nachází se asi 15 kilometrů jihovýchodním směrem od Brna a leží na řece Dyji. Nedaleko od města jsou hranice se Slovenskou republikou a Rakouskem.

Město poblíž Lednicko-valtického areálu

Břeclav, který má v současné době něco málo přes 24 000 obyvatel, se může pochlubit některými pěknými židovskými památkami a především je vstupní bránou do nedalekého Lednicko-valtického areálu.

Břeclav má i svou noblesní část

Fakta a čísla

Břeclav se nachází v nadmořské výšce 158 metrů nad mořem v Jihomoravském kraji. Rozloha města je 77,11 kilometrů čtverečních. Nejbližším velkým městem je Hodonín, který je od Břeclavi vzdálen 20 kilometrů.

Zámek Břeclav by si zasloužil rekonstrukci

Krátká historie

Počátky města sahají až do 11. století, kdy zde byl vybudován pohraniční hrad. Z předhradí se pak v 15. století vyvinulo město, které leželo na ostrově tvořeném dvěma rameny řeky Dyje.

Celkový pohled na panorama Břeclavi

Rozmach města začal za éry Lichtenštejnů, kteří město dostali do svých rukou na počátku 15. století. Další rozmach města byl v 19. století, kdy se zde začala stavět železniční dráha z Vídně na Břeclav a dále na Brno a Olomouc.

Jeden z krásných domů v centru Břeclavi

Současnost města

Břeclav je v současné době důležitým vzdělávacím centrem. Je zde několik mateřských a základních škol včetně gymnázia, střední průmyslové školy a obchodní školy.

V mimoškolní době mohou děti a studenti trávit svůj volný čas ve 2 domech dětí a mládeže. V útrobách kostela Českobratrské církev evangelické je pak zřízena nová dětská klubovna Bethseda, kde mají děti k dispozici dětskou hernu.

Hlavní břeclavská třída

Kultura

Město i jeho místní části žijí především bohatým folklorním životem. Ve městě se každým rokem tradičně konají Břeclavské slavnosti spojené s pestrým kulturním programem.

V Kulturním domě se pak velmi často konají besedy u cimbálu nebo každoroční podzimní přehlídky cimbálových kapel při Hudeckých dnech Slávka Volavého.

Řeka Dyje v centru města

Sport

Na území města je plavecký krytý bazén a zimní stadion.

Krytý bazén má k dispozici velký i malý bazén, přičemž ten velký měří na délku 25 metrů. V areálu krytého bazénu je ještě saunové centrum, které nabízí finskou saunu, Kneippův chodník, parní bylinnou lázeň a odpočinkovou zónu.

Zimní stadion je rovněž otevřen pro širokou veřejnost. Bruslení na hodinu a půl zde vyjde vaší peněženku na 60, respektive 30 korun.

Břeclav je poměrně moderní město

Doprava

Břeclav je důležitý železniční uzel. Z vlakové stanice Břeclav se dostanete přímým vlakem do Brna, Prahy, Olomouce či Ostravy.

Industriální část města

Další malebný pohled od řeky Dyje

Dále zde zastavují mezinárodní rychlíky směřující do Vídně, Bratislavy, Budapešti a Varšavy.  Hned vedle vlakového nádraží se nachází autobusové nádraží, které zajišťuje autobusové spoje do sousedních obcí.

Náměstí v centru Břeclavi

Břeclav závěr

Břeclav je velmi zajímavé město. Není vyloženě historické, přesto má spoustu atrakcí a zajímavostí. Nachází se na hezkém místě, které je navíc doslova na křižovatce dalších cest (do Rakouska, Slovenska i Maďarska). Břeclav je na dosah světoznámým památkám jako je zámek Lednice nebo Valtice. Do Lednicko-Valtického areálu se navíc můžete vydat přímo pěšky z města po naučné stezce Lužní les. Stejně tak legendární Pálava je za humny.

Návštěvu Břeclavi vám tedy můžeme jenom doporučit. Je to skvělý výchozí bod pro výlety. Dokonce si myslíme, že je to i dobré místo na ubytování.

Diskuze ke článku