Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ostrov Andros v Řecku – Obsáhlý průvodce

Andros patří mezi méně známé ostrovy. Přesto je to jeden z nejkrásnějších a nejzajímavějších ostrovů souostroví Kyklady. Dokonce je druhým největším v souostroví. Tím prvním je pro zajímavost Naxos.

Od ostatních ostrovů Kyklad se značně liší, protože je bohatý na vodní prameny. Díky tomu zde roste hojná vegetace a to především na jihu a jihovýchodě ostrova, včetně dřevin jako jsou platany, štíhlé cypřiše, borovice a javory. Daří se zde zemědělství. Na Androsu se pěstují citrusy, obilí, cibule a vinná réva.

Jednotlivá pole jsou oddělena malebnými kamennými zídkami.

Krásné pobřeží ostrova Andros

Celý ostrov je jimi doslova protkán. Působí opravdu idylicky. Kamenné zídky byly velmi umě nasucho sestaveny z kamenů. Základem je velká břidlicová tabule obložená menšími a malými břidlicovými kameny, a to vše se pravidelně střídá.

Námořní tradice ostrova Andros

Na ostrově Andros je zaregistrováno hned po Piraeu nejvíce nákladních lodí v Řecku. V hlavním městě ostrova Andros je totiž Námořní akademie, která vychovala mnoho vynikajících řeckých rejdařů, kapitánů a námořníků, kteří si jako výraz díků pak na řeckém ostrově Andros zaregistrovali své lodě.

Hlavní město ostrova se jmenuje Andros Chora

V hlavním městě ostrova Andros v Choře je nejen Námořní akademie, ale i Námořní muzeum, kde můžete vidět staré fotografie, modely lodí, předměty pro navigaci a další zajímavé předměty. Na náměstí před Námořní akademií stojí několikametrová bronzová socha neznámého námořníka, který se dívá na moře.

Jedna z útulných taveren v Choře

Bohatství ostrova Andros

Řecký ostrov Andros v minulosti proslul a velmi zbohatl chovem bource morušového. Bourec se zde choval od středověku do začátku 19. století. Bourec je proslulý tím, že jeho kukly slouží k výrobě hedvábí.

Z ostrova Andros se vyváželo hedvábné vlákno nejen do Evropy, ale i do Asie. Tento výnosný obchod skončil záhadnou nemocí, která zničila na ostrově moruše. V některých horských vesnicích můžete ještě i dnes vidět velké, kdysi velmi výstavní domy, na jejichž půdách se bourec morušový choval.

Po setmění to tady má opravdu atmosféru

Chora – Hlavní město ostrova

Hlavní město ostrova se jmenuje Andros Chora a je doslova klenotem nejen ostrova, ale i celého Řecka. Bylo vystavěno ve středověku Benátčany a to na úzkém k východu orientovaném výběžku pobřeží. Město bylo vystavěno jako pobřežní pevnost. Bylo obehnáno mohutnými hradbami a na malém ostrůvku se dosud tyčí zbytky benátského strážního hradu.

Celé panorama města působí opravdu velmi fotogenicky a idylicky.

Dnešní hlavní město ostrova Andros Chora je elegantní město se skvělými patricijskými budovami, množstvím výstavních kostelů a malých náměstích.

Krásné úzké uličky udržují v létě příjemný stín

Hlavní pěší třída s mramorovou dlažbou je lemována obchody a kavárnami. Na rozdíl od jiných turisticky přetížených míst zde vládne klid a pohoda. Andros je sice navštěvovaný, ale zdaleka ne přecpaný turisty jako jiné řecké ostrovy. Chora je oblíbeným místem bohatých rejdařů. Mají zde své domy a štědře investují do svého města.

Muzea v Choře

Archeologické muzeum v Choře bylo otevřeno v roce 1981 a naleznete zde velmi významné památky z lokalit Androsu. Doslovným klenotem je mramorová socha Hermése Androského, která byla nalezena v antickém přístavu Paleopolis na jihu ostrova Andros. ato krásná socha byla zhotovena v antice podle sochy významného sochaře Praxitela.

Muzeum moderního umění bylo stejně tak jako Archeologické muzeum zřízeno z darů bohatých rejdařských rodin. Najdete zde velmi zajímavou expozici moderního řeckého umění.

Jeden z hlavních kostelů na ostrově Andros

Zajímavosti ostrova Andros

Ostrov Andors může nabídnout hodně. Je to místo, kde se snoubí krásná příroda, historie, bohatá současná kultura i zajímavá lokalitní specifika.

Zvláštní holubníky

Krajinu ostrova Andros velmi ozvláštňují neobvyklé věžovité holubníky, které zde začali stavět Benátčané. Často bývají velmi krásně řemeslně zpracované.

K ostrovu Andros se poutá zajímavá pověst o ženě, která zradila svoje lidi a otevřela tureckým oblehatelům bránu benátské pevnosti Palaiókastro (postavenou na počátku 13. století). Když si pak následně uvědomila, kolik krveprolití způsobila, vrhla se z útesu do moře. Skála, z níž skočila, je známá jako Tis Griás to Pídima – Skok staré paní.

Andros má i skvělé pláže

Věž Agiós Pétros

Asi 5 km od přístavu Gavrion na ostrově Andros stojí věž Agiós Pétros, která patří k nejzachovalejším památkám z helénistického období na ostrově Andros a vůbec v celém Řecku. Věž je vysoká 20 m. Ještě dnes jsou patrné výčnělky pro nohy, po kterých se dalo dosáhnout horních poschodí věže.

Dosud není úplně jasné, proč byla věž Agiós Pétros postavena. Snad sloužila jako pozorovatelna, odkud bylo kontrolováno pobřeží a ostrov Andros tak byl střežen proti pirátům.

Romantické letní zákoutí

Městečko Batsi

Velmi půvabným a důležitým městečkem řeckého ostrova Andros je vedle hlavního města Chora Batsi. Místní krásná písečná pláž a romantický vzhled městečka Batsi s malebným přístavem, změtí úzkých uliček a úžasnými vyhlídkami, přímo vybízí ke strávení ideální dovolené.

Nenaleznete zde žádné velké hotely, pouze malé vilky a penziony a řadu taveren, kaváren a obchodů. V okolí jsou další malebné menší pláže vhodné i pro nudisty (např. pláž Delavogiás).

Příroda je na ostrově opravdu krásná

Paleopolis

Jižně od Batsi (asi 9 km) se nachází původní správní centrum ostrova Paleopolis. Bylo osídleno již za starověku a to přibližně až do roku 1000 n.l. Město sice zničilo zemětřesení ve 4. století, ale řada památek se zachovala pod mořskou hladinou.

I v současnosti můžete vidět zbytky Akropole a přístavního mola. Řada artefaktů a nádherná socha Hermése z Androsu je v Archeologickém muzeu v Choře.

Ruiny města Zagora

Jen 12 km od Paleopole na ostrově Andros se nacházejí zbytky geometrického města Zagora, o kterém se dozvíte mnoho informací v Archeologickém muzeu v hlavním městě Chora.

Trajekt odplouvá z ostrova Andros směř řecká pevnina

Kláštery

Na řeckém ostrově Andros je řada úchvatných klášterů. Mezi nimi vyniká klášter Moní Panachrantou, který leží ve výšce 230 m n.m. v horách. Davy poutníků sem proudí ve svátek světce sv. Pantaleona. V klášteře je údajně ukryta světcova lebka, která má léčivou moc.

Klášter Moni Panachrantou na řeckém ostrově Andros byl založen již v roce 961 Nikifórosem Fokásem, který se později stal byzantským císařem. Klášter je stále činný, obhospodařují jej 3 mniši.

Ostrov Andros závěrečné shrnutí

Andros je krásný ostrov. Může toho nabídnut opravdu hodně od přírodních krás, přes zajímavou kulturu a historii. Je to místo, které opravdu má svoji duši a osobitost. Je tady opravdu radost trávit nějaký čas.

Andros je velký ostrov se spoustou zajímavých zákoutí. Stále přitom platí, že mezi řeckými ostrovy platí spíše mezi neobjevené. Davy turistů tady opravdu nehledejte. Andros je skvělé místo na dovolenou nejenom pro znalce.

Diskuze ke článku