Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ostrov Zakynthos v Řecku – Kompletní průvodce (Pláže, počasí, želvy)

Zakynthos je řecký ostrov v Jónském souostroví. Jeho rozloha je 406 km2 a žije zde okolo 30.000 obyvatel. Zakynthos je nejjižnějším z velkých Ionských ostrovů (Heptanés) a leží pouhých 16 km od západního pobřeží Peloponésu.

Ostrov Zakynthos je úrodný, zelený a charakterizují jej horské vísky, kláštery a pozoruhodné vyhlídky. Hlavním městem ostrova Zakynthos je stejnojmenné město Zakynthos.

Přelet nad pláží Navagio

Zakynthos a původ jeho jména

Zakynthos dostal jméno po divokých hyacintech, které zde na jaře můžete vidět. Byl osídlen nejdříve Achajci a později Arkadijci. Přes 3 století byl obsazen Benátčany a až dosud si ostrov zachoval svůj italsko-benátský charakter.

Více o Zakynthosu

Básník a jeho muzeum

Na řeckém ostrově Zakynthos (Zante) se narodil slavný řecký básník Dionýsios Solomos, tvůrce řecké hymny. Na hlavním náměstí v hlavním městě ostrova Zakynthos má svůj pomník a také svoje muzeum (Solomovo muzeum).

V Solomově muzeu je i hrob básníka Dionýsia Soloma. Muzejní expozice je věnována i dalším významným rodákům ostrova Zakinthos.

Známý vrak na pláži Přelet nad pláží Navagio je symbolem ostrova

Počasí Zakynthos

Počasí na Zakynthosu je teplé a velmi příjemné. Nejlepší měsíce pro návštěvu jsou červen, červenec, srpen a září, kdy se teploty přes den pohybují kolem 30 – 35 stupňů celsia, je hodně slunce a téměř neprší. Květen a říjen bývají také hezké, ale jsou vhodné spíše pro turistiku, někdy se dá i přesto koupat, ale noci bývají už chladnější.

Nejhorší počasí zde panuje v lednu a prosinci. To nejvíce prší a také slunce je nejméně. Nicméně i tak se teploty drží kolem 15 stupňů. Mrzne tady opravdu málokdy.

Malebné zátoky - tady si člověk musí připadat jak v ráji

Zajímavá místa ostrova Zakynthos

Chystáte se na Zakynthos? Tak to jste určitě slyšeli, že velkou atrakcí ostrova je „Modré jeskyně“ s zářivě modrou vodou.

Nebo že nejznámější pláží je Navagio, nazvané podle vraku pašerácké lodi

Klid a pohoda, to pro mě symbolizuje Řecko

Nebo také že na jihovýchodním cípu je největší hloubka moře v celém Středomoří – tzv. „Inousská propadlina“ s neuvěřitelnými 4.500 m.

Možná jste slyšeli, že každým rokem v červnu připlouvá od afrických břehů želva Caretta, aby nakladla do teplého písku vajíčka (více prozradíme níže).

Zakynthos nabízí dokonalé pláže a koupání

Byzantské muzeum

Byzantské muzeum v hlavním městě ostrova Zakynthos ukrývá model města, jak vypadalo před ničivým zemětřesením. Naleznete zde dále sbírku vzácných ikon a fresek, které byly sneseny z poničených klášterů a kostelů.

Církevní památky

Další významné památky jsou na jihu ostrova Zakynthos v Machairadu. Zde naleznete pozoruhodný kostel sv. Maura ze 14. století a v Anafonitrii pak klášter z 15. století.

Pláž Navagio ze všech stran

Nejvýznamnější klášter ostrova Zakynthos

Velký význam pro všechny obyvatele řeckého ostrova Zakinthos má klášter ze 16. století Moní tis Panagiás tis Anafonítris. Právě zde totiž patron ostrova Zakynthos sv. Dionýsios strávil jako opat poslední roky života. V Dionýsiově cele jsou dosud uchovávány jeho osobní předměty. Kostel kláštera jako zázrakem přestál i ničivé zemětřesení v roce 1953.

Hrdá řecká vlajka

Modrá jeskyně

Velkou turistickou atrakcí řeckého ostrova Zakynthos jsou Modré jeskyně. Můžete je navštívit z letoviska Agios Nikolaos v malých člunech. Do tohoto malého přístavu připlouvá pravidelně i trajekt z ostrova Kefallonie.

Modré jeskyně leží na severním výběžku na ostrově Zakynthos. Neustálým působením je vytvořilo moře. Nejkrásnější z nich se nachází přímo pod majákem na mysu Skinari. Jeskyně si získají každého návštěvníka především neuvěřitelně zabarvenou, průzračně modrou barvou vody.

Panoramata jsou tady opravdu úžasná

Kamenný park Askos

Největší park jihozápadního Řecka můžete navštívit na ostrově Zakynthos. Můžete zde potkat stovky zvířat, které žijí volně ve svých přirozených podmínkách, od početných druhů ptáků, obojživelníků, hmyzu přes všechny druhy místních zvířat. U vstupu obdržíte vodu pro vás, krmení pro zvířátka a vydáte se na procházku parkem. Nejenom zvířata, ale i přibližně 200.000 rostlin, keřů a stromů zde rostou přesně tak, jak je zde kdysi umístila „Matka příroda“.

Kamenný park ASKOS získal své jméno podle prostředí, ve kterém se nachází. Kamenné lavičky, stará kamenná stavení, ale i vodojemy vysekané do skal a původní kamenné „sestavy“ na výrobu vína, tehdy se hrozny šlapaly, ale i kamenná obydlí pro „obyvatele parku“, kamenná hrazení zabraňující sesuvu půdy a ještě mnohem více…. A tak se na Zanthe zastavte a báječnou atmosféru parku si vychutnejte!

Modrá jeskyně je také obrovskou atrakcí

Typické ostrovní výrobky

Možná ale nevíte, že především horské vesničky jsou proslulé typickými ostrovními výrobky: za studena lisovaný olivový olej, olivy, tymiánový med, koření do polévek, omáček, pod maso, sušené bylinky na čaj, koupel i do prádelníku, sladkosti jako pastéli (sezamová semínka a oříšky v medu), mandoláto (našlehaný bílek s medem a pistáciemi), pralínes (mandle v cukru).

Také zde naleznete nádherné koberce, rohože, prostírání, ubrusy, také keramické výrobky, kosmetiku z olivových výlisků, výrobky ze dřeva olivovníku a různé řetízky s korálky a talismany se symbolem „modrého oka“, ale i vynikající vína

Na ostrově jsou celkem 3 vinařské závody. Typickým vínem pro Zakynthos je bílá suchá Verdea (italský název pro původně starořecký typ bílého vína).

Další romantické zákoutí

Jónské ostrovy
Dovolenkové průvodce 4 hlavními Jónskými ostrovy:

  Vína ostrova Zakynthos

  Neuvěřitelné, na ploše 27km2 se na Zakynthu pěstuje 110 odrůd vinné révy! Na výrobu více než 80% vína se ale používá pouze 25 odrůd jako např. Gustuidi, Pavlos a Skiadopulo – vynikající bílá vína, Augustitis, Black Rombola a Katsakulias – vína červená.

  Západy slunce na Zakynthosu jsou opravdu kouzelné

  Jedním z nejznámějších zakyntských vín je bílá suchá Verdea s tradicí od roku 1800 namíchaná z několika odrůd.

  Do vinařských závodů právě v těchto dnech začínají majitele vinic svážet vinnou révu, a tak pokud se chystáte na Zakynthos, zastavte se ve vinařském závodu Callinico v Kalipado. Můžete si nejenom prohlédnout celý provoz, ale i ochutnat a zároveň si zakoupit vynikající zakyntská vína…

  Slunce se odráží v moři

  Rozinky ze Zakynthosu

  Víte, jak se dělají rozinky? Ne? Tak přileťte na Zakynthos, kde od poloviny srpna můžete vidět poblíž neoplocených vinic rozprostřené černé sítě a na nich se na sluníčku suší téměř 3 týdny hroznové víno.

  Odrůda vinné révy „Stafida“ je nižšího vzrůstu než ty, ze kterých se vyrábí víno a hrozny jsou sladké jako med. Rozinky mají vynikající chuť a jsou určitě zdravější než cukr, bez kterého si některé sladkosti a pokrmy nelze ani představit. A ty zakyntské jsou bez drobných peciček a vyváží se do mnoha zemí světa.

  Uvnitř jednoho z řeckých kostelíků

  Červnové žně na ostrově Zakynthos

  Možná nevíte, že právě už koncem května a začátkem června začínají na stále zeleném ostrově Zakynthos žně. Sadba obilí probíhá během října a protože teplota v zimních měsících se na ostrově Zakynthos pohybuje kolem 10 °C a hodně prší, teď nastává období sklizně.

  Především pšenice se pěstuje na malých soukromých políčkách, a tak můžete vidět, jak se zrna několik dní suší na plachtách na sluníčku (na noc se dávají do pytlů přibližně po 5kg) a potom se odváží do mlýna, kde obilí semelou na mouku.

  Také dozrávají pomeranče, sice trochu nevzhledné, ale šťavnaté a velmi sladké. Citrony díky příznivému počasí na ostrově Zakynthos sklízíme 2x do roka.  Zajímavé je, že na citrusovnících můžete vidět ve stejnou dobu jak zralé plody, tak i omamně vonící bílé květy.

  Krásná místa na ostrově

  Zakynthos nabízí mnoho nádherných zákoutí. Vesnice, přírodní zajímavosti i památky. Některé z nich vám představíme blíže.

  Řecká kuchyně na Zakynthosu je výborná

  Pláž Navagio

  Nejfotografovanější pláží řeckého ostrova Zákynthos je pláž Navagio, pláž Ztroskotání, která se kdysi jmenovala Rajská pláž. Za vesnicí Anafonitrii najdete útes s terasou a s vyhlídkou, odkud je úchvatný pohled na tuto pláž.

  Pláž se doslova choulí pod vysokými bílými útesy. Na ní se dostanete pouze malými výletními čluny. Koupání zde je opravdu nádherné. V sezóně však samozřejmě počítejte s davy lidí. V minulém století zde ztroskotala pašerácká loď, která zůstala na pláži.

  Mizithres – skály zamilovaných

  Na jihu jonského ostrova Zakynthos, poblíž kerijských jeskyní, můžete spatřit Mizithres2 bílé skály, které vypadají jako obrovské homole cukru, vystupující z tyrkysového moře. Legenda vypráví, že 2 mladí zamilovaní lidé, vyřešili to, že rodiče nepřáli jejich štěstí, skokem ze skály, kde záhy „vyrostly” menší a větší skála a dostaly jméno podle zamilovaných, Alexandr a Roxani.

  Budete-li projíždět kolem těchto skal a jste-li zamilovaní a budete-li se dívat vzájemně do očí, vaše láska vydrží po celý život.

  Klidné posezení s výhledem na moře

  Největší ZOO v jihozápadním Řecku

  Víte, kde je největší ZOO v jihozápadním Řecku?? No přece na Zakynthu! Potkáte zde stovky zvířat, žijících volně ve svých přirozených podmínkách, od početných druhů ptáků, především sokolů až po savce, obojživelníky, fantastický hmyz, no prostě všechny druhy zvířat, které na Zakynthu žijí.

  Při procházce Kamenným parkem Askos stone park, tak se jmenuje, můžete vidět i bobra ze Severní Ameriky nebo kozy a ovce z Afriky, ale také zde roste přibližně 200 000 rostlin, keřů a stromů (některé staleté). V prostoru parku se nacházejí tradiční stará sídla postavená z kamene, vodní nádrže vytesané do skal, původní kamenná kulatá sedadla stará až 600 let, kde si můžete při procházce odpočinout a kochat se krásnými scenériemi kolem vás. Kombinace dřeva a kamene dokonale harmonizuje s prostředím. Přileťte se podívat, otevřeno je do konce října!

  Vesnice Pigadákia

  Ve vesnici Pigadákia na ostrově Zakinthos je kostel Agíou Pandelímona ze 16. století se svatým pramenem pod oltářem. Pramen má léčivé schopnosti a můžete jej ochutnat. Nedaleko odtud je muzeum Vertzagio, kde je sbírka starých předmětů z ostrova.

  Hotely na Zakynthosu mají skvělou úroveň

  Vesnička Keri

  Malebná vesnička Keri se nachází v jihozápadní části ostrova Zakyntos na zeleném pahorku necelých 5 km od kouzelné pláže Keri Beach v Limni Keri. Je známá již od antiky svými smolnými zřídly, ložisky smolné pryskyřice. Těžila se zde již za starověku, využívala se v loďařství za účelem utěsnění lodí.

  Vesnice byla postavena v typickém stylu s kamennými domy a úzkými uličkami. Mnohá místa poničilo zemětřesení z roku 1953.

  Nejvyšší hora ostrova Vrachionas má 758 m nad mořem a vesnička Keri 250 m.n.m. Je zde krásný kostel Panagia Keriotissa, zasvěcený Panence Marii Kerijské, která vesničku zachránila před zničením piráty tím, že zahalila vesničku do mlhy. Kostel je ze 17. století.

  Luxusní dovolená v Řecku na dosah

  Každý rok se zde dne 15. srpna můžete zúčastnit procesí, kdy Ikona Panny Maire Kerijské je vynesena z kostela a po téměř hodině se všichni zúčastnění vrátí ke kostelu a na prostranství před ním začíná program, který trvá až do ranních hodin.

  Můžete ochutnat vynikající místní speciality, vínečko, naučit se sirtaki (z filmu Řek Zorba) a další řecké tance, prostě se dobře pobavit. Tyto slavnosti připomínají naše poutě s tím rozdílem, že kvůli vysokým denním teplotám, se začíná večer kolem 20 hod.

  Ve vesnici také kostel ze 17. století. Okolí vesničky Keri je opravdu velmi romantické. Od vesnice dojdete až k stejnojmenému majáku a mysu Keri, odkud se Vám otevřou úžasné vyhlídky na západní pobřeží ostrova Zakynthos.

  Na Zakynthosu si nenechte ujít projížďku lodí

  Pláž Xyngia se sírou

  Víte, že na ostrově Zakynthos je malá oblázková pláž Xyngia, kolem které jsou jeskyně, v nichž hluboko pod mořskou hladinou vyvěrá síra? Voda je v rozsahu několika desítek metrů zabarvená doběla, je cítit „charakteristickým“ zápachem, ale má léčivé účinky na revma, artrózu a kožní choroby. Přijeďte vyzkoušet…

  Symbolem řeckého ostrova Zakynthos je želva. Naleznete ji v podobě nejrůznějších suvenýrů na každém kroku. Je paradoxem, že právě turismus se nejvíce podepsal na úbytku této krásné středomořské želvy (Caretta-Caretta).

  Typický zdejší větrný mlýn

  Po mnoho tisíc let migrovala tato kareta pravá z Afriky do zálivu Laganas na ostrově Zakynthos. Právě na této pláži je prý nejjemnější písek v Řecku. Do tohoto písku kladla v noci kareta pravá svoje vejce.

  Hluk a světla z diskoték a barů však želvy dezorientují a tak jen některým se podaří splnit svoje poslání. Velkým nebezpečím pro želví vejce jsou i slunečníky na pláži a kola aut, která rozdrtí část želví snůžky.

  Jónské moře všude okolo

  Želva Caretta-Caretta

  Caretta-Caretta může vážit až 180 kg a může být velká přes jeden metr. Na pláži Laganas na řeckém ostrově Zakynthos ještě v nedávné minulosti připlouvalo okolo 1.300 želv splnit svoji rodičovskou povinnost.

  Každá z těchto želv nakladla v průměru okolo 150 vajec velkých asi jako pingpongový míček. Při návratu do vody za sebou zanechává hlubokou stopu, a tak je velmi snadné pro nelegální sběrače najít vejce.

  Nádherné scenérie a panoramata ostrova

  S nárůstem turismu právě v oblasti zálivu Laganas došlo ke kritickému úbytku želv Caretta-Caretta. Želv sem připlouvá stále méně a jejich potomstvo má stále menší šanci na přežití.

  Řešením by bylo uzavření celé oblasti, ale to naráží na odpor místních obyvatel a investorů. V roce 1999 byl založen Národní mořský park ostrova Zakynthos a tak společně doufejme, že se podaří zastavit poklesu želví populace.

  Vlastně obyčejná ulička...

  Plavání vedle želvy

  Chcete si zaplavat vedle želvy? Pokud ano, zveme vás na ostrov Zakynthos, kde se v zátoce Laganas, vyhlášené v roce 1999 „Národním mořským parkem”, můžete při koupání setkat až se 100kilovou želvou-karetou.

  Nádherný západ slunce na Zakynthosu

  Od konce května se objevují při pobřeží, když zdolaly dlouhou cestu od břehů Afriky. Co o nich možná nevíte je, že se po 25-30 letech, kdy jsou schopny reprodukce, vracejí na místo, kde se vylíhly na svět.

  Vejce kladou v noci ve vzdálenosti 3-5 m od břehů do hloubky 50-60 cm proto, aby vajíčka nebyla na kraji ve vlhkém písku. Malé želvičky se proklubou za 55 dní a úprkem /také v noci/ se vrhají do moře, v orientaci jim pomáhá odraz hvězd ve vodě.

  Pohled na noční Zakynthos

  Zakynthos mapa

  Mapy ostrova Zakynthos jsme pro vás připravili na samostatné stránce. Z naší nabídky map si každý vybere tu nejlepší.

  Ostrov Zakynthos – závěrečné shrnutí

  Zakynthos je úžasný ostrov. Naprostým právem se těší velké oblibě. Je to krásné místo, kde si na své musí přijít snad každý. Tím myslíme, jak plážové povaleče, milovníky přírody, mladé toužící po zábavě, milovníky historie a památek. Najdete tu zkrátka vše. Připočítejte k tomu milé lidi a teplé počasí a máte naprosto ideální místo na dovolenu.

  Víc k tomu snad není co dodat. Snad vám náš článek ukázal alespoň pár zajímavých faktů o ostrově. Samozřejmě je toho daleko více, ale sepsat vše snad není možné. Nebo snad máte nějaké vlastní tipy, na co jsme zapomněli? Podělte se s námi o ně v komentářích pod tímto článkem.

  Diskuze ke článku