Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Národní park Krka v Chorvatsku – Ultimátní průvodce

Národní park Krka se nachází v centrální Dalmácii blízko okresního města Šibenik, který má v současné době přes 34 000 obyvatel. Rozloha parku činí 109 kilometrů čtverečních. Nádherné kaskády vodopádů zná celý svět!

Národní park Krka se představuje

Chorvatský národní park Krka je soustava překrásných kaskád, peřejí a vodopádů, které mají neobyčejnou atmosféru divoké a nespoutané přírody.

Skradinski buk - nádherné vodopády

V křišťálově čisté vodě místních vodopádů se můžete rovněž vykoupat.

Je zde rovněž možnost podniknout dobrodružný výlet lodí kaňonem řeky Krka až k Rošskému vodopádu a na malebný ostrov Visovac, kde najdete starý františkánský klášter a sakrální museum.

Řeka Krka je unikátní přírodní skvost

Kochat se přírodou kolem řeky Krky

Jak se do národního parku dostanete

Nejlépe a nejrychleji se sem dostanete autem. Odbočka do národního parku Krka je na dálnici před okresním městem Šibenikem.

Navštívit národní park Krka můžete prakticky na různých místech buď na pár hodin či na celý den. Na některé atraktivní místo parku se můžete dostat i lodí. Zde přikládáme tři tipy na výlet.

Unikátní vodní kaskády

Skradinské vodopády

Prvním tipem je výlet k Skradinských vodopádům, který můžete udělat pomocí výletní lodě. Je možné se například plavit z moře od Šibeniku přes Prokljansko jezero, kolem města Skradin až po nejproslulejší vodopády řeky Krky, Skradinské vodopády.

Až sem Vás přiveze výletní loď ze Šibeniku, další plavbě překáží Skradinské vodopády. Jedná se o 400 metrů dlouhé a pozoruhodné peřeje s celkovým výškovým rozdílem 45,7 metrů.

Řeka Krka je plná života

Pod těmito překrásnými vodopády je povoleno koupání. Ke Skradinským vodopádům se můžete taktéž dostat z parkoviště Lozovac nad vodopády, od kterého vás dolů zaveze autobus.

Součástí prohlídkové trasy kolem peřejí je též prohlídka stále funkčních vodních mlýnů a důmyslné vodní pračky.

Pod Skaradinskými vodopády je možné se koupat

Rošský vodopád

Druhým tipem na výlet po národním parku Krka je Rošský vodopád. I k těmto vodopádům se dostanete lodí, a to z přístavu nad Skradinskými vodopády.

Plavba výletní lodí vede úzkým kaňonem přes Visovacké jezero až k neodolatelnému Rošskému vodopádu.

Národní park Krka - krása, kterou musíte vidět

Jedná se o cestovatelský prožitek, na který budete velmi dlouho vzpomínat. Na Visovackém jezeru loď zastaví u ostrova Visovac, na kterém můžete navštívit starý františkánský klášter s bohatou klášterní knihovnou a čarovným parkem.

Voda je průzračná a v létě příjemně osvěžující

Park Krka nabízí mnoho krásných zákoutí

Tábor Burnum

Posledním třetím tipem na výlet je město Burnum, což byl tábor římských legií. Ve městě byl v poslední době proveden rozsáhlý archeologický výzkum, který odkryl několik římských budov.

Pohled z výšky je opravdu unikátní

Sbírky z tohoto výzkumu jsou vystaveny v Burnumské archeologické sbírce v centru Puljane.

Vstupné do národního parku Krka

Za vstup do parku zaplatí dospělí 200 kun, děti od 7 do 18 let pak 120 kun, děti do 7 let pak mají vstup do parku zdarma.

Azurová barva řeky Krka v Národní park Krka

Národní park Krka závěr

Park Krka je unikátní přírodní památka. Nádherné vodopády obklopené idylickou krajinou. Azurová voda, jakou jenom tak někde neuvidíte. Vysuté chodníky a mosty přes vodu i bujnou vegetaci. Atmosféra tohoto místa je opravdu unikátní. Podmaní si vás!

O návštěvě národního parku Krka se nemá smysl bavit. Tohle prostě musíte vidět. I kdybyste si museli udělat zajížďku pár stovek kilometrů, tak se sem rozhodně vyjdete!

Fotogalerie

Jedno z mnoha nenápadných zákoutí

Příroda ve své plné kráse

Do parku je možné dojet i lodí z města Šibenik

Národní park Krka v Chorvatsku ukrývá třeba i nádherné mlýny

Diskuze ke článku