Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Český ráj – CHKO, výlety, outdoor průvodce

Chráněná krajina Český ráj je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí na našem území. Rozprostírá se na území Královéhradeckého, Libereckého a Středočeského kraje. Je to krásné místo. Spousta přírodních, historických i turistických zajímavostí na jednom msítě.

Chráněná krajinná oblast Český ráj se představuje

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století pojmenovaná krajina, kde je nádherná příroda propletena s historickými pamětihodnostmi.

Prachovské skály v Českém ráji

O specifičnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje vypovídá i skutečnost, že se v minulém století stala první chráněnou krajinnou oblastí na území Československa. Stalo se tak prvního března roku 1955.

V Českém ráji je mnoho unikátních přírodních útvarů

Zaujme i lidová architektura

Unikátní skalní města

Hlavním motivem vzniku Chráněné krajinné oblasti se stala potřeba chránit a hlídat jedinečná skalní města. Unikátnost těchto přírodních atraktivit je zejména v tom, že se jedná o města z pískovce, která mají různé stáří.

Český ráj je vulkanického původu

Dalším významným milníkem v ochraně této lokality byl rok 2002, kdy došlo k rozšíření na současných 181,5 kilometrů čtverečních.

K původní lokalitě Chráněné krajinné oblasti přibyla oblast Kozákovsko, Klokočské skály, Maloskalsko, Prachovské skály a území mezi Sobotkou a Kněžmostem.

Zdejší příroda je chráněna už od roku 1955

Český ráj je součástí geoparků UNESCO

K nejzajímavějším přírodním útvarům Českého ráje patří skalní města a vrchy, které mají vulkanický původ.

K pozoruhodným prvkům skalních měst patří především jeskyně, skalní brány a okna. Díky unikátnosti v celosvětovém měřítku je Český ráj součástí geoparků UNESCO.

Nádherné výhledy Českého ráje

Unikátní zřícenina hradu Trosky

Dalším unikátním symbolem Českého ráje jsou tvarově jedinečné Trosky, což je vrch, který je vysoký 488 metrů nad mořem. Na samém vrchu se pak uvelebil hrad, který byl zde postaven ve 14. století.

Nyní jsou sice z hradu zříceniny, ale i tak se jedná o jedno z nejnavštěvovanějších míst na našem území.

Přírodní rezervace a přírodní památky

Na rozsáhlém území Českého ráje je celkem 11 přírodních rezervací a 10 přírodních památek. Dále zde najdete národní přírodní památku Bozkovské dolomitové jeskyně, které byly vytvořené vápnitým dolomitem.

Poslední národní přírodní památkou je Strážník, což je výrazný geomorfologický vrch, který je vysoký 610 metrů nad mořem.

Skály lákají k dobrodružství a objevování

Fauna a flóra

Králem všech zdejších zvířat je jelen evropský. Dále zde mají svůj domov kuna skalní, liška obecná a jezevec lesní. Lesy jsou zde vesměs smíšené s převahou dubů a buků. Z bylinek pak stojí za zmínku řepík lékařský a dobromysl obecná.

Turistika

Napříč celým Českým rájem vede mnoho značených turistických cest a cyklotras. Ta nejzajímavější turistická cesta vede od Jičína do Prachovských skal.

Český ráj je skvělé místo pro dovolenou

Turistické zajímavosti Českého ráje – outdoor průvodce

V Českém ráji je celá řada velmi pozoruhodných, poutavých a inspirujících míst, která rozhodně stojí za rodinný výlet. Je velmi složité vytipovat konkrétní místo a další neuvést.

Podle svých turistických zkušeností jsem vybral 7 nejzajímavějších míst v Českém ráji.

Na turisty jsou zde výborně připraveni

1. Hrad Trosky

Na prvním místě byste měli určitě navštívit zříceninu nádherného gotického hradu, který byl vybudován na konci 14. století. Je to ikonický symbol Českého ráje, který se do výšky majestátně vypíná nad Český ráj.

Tato majestátní stavba je viditelná z velké vzdálenosti a po právu je velmi častým námětem krajinářských maleb a fotografií.

2. Hrad Kost

Gotický hrad Kost je rovněž zajímavou památkou Českého ráje, kterou byste na svých toulkách tímto krajem neměli vynechat. Jedná se o hrad z roku 1349, který nechal postavit Beneš z Vartemberka. V současné době je hrad soukromým majetkem českého hraběcího rodu Kinský dal Borgo.

Skalní města jsou zde typické

3. Malá Skála

Třetí místo, které si dnes ukážeme, je Malá Skála. Tohle místo je častým výchozím bodem pro začátek výletu do severozápadní části Českého Ráje. Místo je oblíbené jak pro pěší turisty, tak milovníky cyklistických toulek. V letních měsících zde rovněž začínají vodáci svůj sjezd řeky Jizery.

Radost pohledět do krajiny

4. Prachovské skály

Prachovské skály nesmí v našem výčtu top míst Českého Ráje chybět. Je to jedno z nejznámějších oblastí v Českém ráji. Tohle úžasné skalní město najdete blízko Jičína. Prachovské skály jsou oblíbeným cílem turistů i horolezců.

5. Kozákov

Kozákov je pro změnu nejvyšší horou Českého ráje, která měří 744 metrů nad mořem. Kopec byl už od dávných dob vyhledáván jako naleziště vzácných kamenů, z nichž si lovci zhotovovali své nástroje pro lov.

Naleziště cenných kamenů byla ve středověku využita pro výzdobu křesťanských kostelů. Kozákov je rovněž oblíbeným místem pro paragliding.

Zřícenin je tady opravdu hodně

CHKO Český ráj si vás podmaní

6. Riegrova stezka

Krásným místem pro nenáročné pěší túry podél řeky Jizery je Riegrova stezka. Poznávací stezka měří celkem pět kilometrů a vede krásnou přírodní památkou Galerie a přírodní rezervací Údolí Jizery a Bítouchova.

7. Hruboskalsko

Posledním místem Českého Ráje, které si představíme, je Hruboskalsko. Jedná se o velmi oblíbenou lokalitu nedaleko Turnova. Je to čarovná oblast, které vévodí skalní město.

Zámek Hrubá skála

CHKO Český ráj závěr

V celé oblasti najdete nejenom zajímavé historické památky, ale také pěknou krajinu. Z historických památek zmiňme především zámek Hrubá Skála nebo Kopicův statek. Kopicův statek je pozoruhodná roubená usedlost, která stojí na úplné samotě zhruba kilometr východním směrem od vesnice Kacanovy.

Diskuze ke článku