Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Riegrova stezka u Semil – Mapa, parkování a další praktické info

Riegrova stezka se nachází mezi Železným Brodem a obcí Semily, což jsou české obce v Libereckém kraji. Krásná stezka vede skrz romantické údolí Jizery a neméně romantickým skalnatým kaňonem Galerie Jizery. Své pojmenování má po úspěšném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi, který žil v 19. století.

Riegrova stezka se představuje

Riegrova stezka je naučná stezka, která měří 3,5 kilometrů a je značená červenou turistickou značkou. Vede z městské části Bítouchov – Semily do obce Spálov. Trasa stezky vás povede po pravém břehu řeky Jizery. Část Riegrova stezky vede přes přírodní rezervací Údolí Jizery u Semil a Bítouchova.

Riegrova stezka je nádherným kouskem přírody

Procházka čtyřmi tunely

Cesta je zpola vylámaná ve skále, takže se projdete čtyřmi tunely. Další velkou atrakcí stezky je 77 metrů dlouhá lávka, která je visutá přes řekou.

Všudypřítomné mohutné skalní bloky zde dosahují výšky až 40 metrů. Na stezce byla rovněž postavena Bömova vyhlídka s krásným výhledem na řeku.

Hydroelektrárna ve Spálově je unikátní památkou

Riegrova stezka historie

Historie Riegrovy stezky se datuje už od konce 19. století, kdy Klub českých turistů vystavěl tzv. starou část Riegrovy stezky, která byla dlouhá pouhých 1,3 kilometrů.

V roce 1901 měla být stezka prodloužena o další stovky metrů, ale navrhovatelé narazili na tuhý odpor tehdejšího majitele parcel, který neměl s městem příliš přátelské a korektní vztahy.

Až v roce 1909 se vše urovnalo a vznikla další část stezky od Podspálova do Semil. Stezka v současné podobě byla pak slavnostně otevřena v říjnu v roce 1983.

Další detail unikátní přírody kolem řeky Jizery

Plánovaný okruh nad řekami Jizerou a Kamenicí

Klub českých turistů Semily chce v nejbližší budoucnosti spojit Riegrovu a Kamenického stezku, takže dohromady bude celý tento propojený úsek měřit 12 kilometrů.

Okruh povede nejenom nad malebnou řekou Jizerou, ale také nad řekou Kamenice, která pramení v Lužických horách.

Stezka rovněž povede kolem 544 metrů vysokého kopce Měděnec s Myší skálou, odkud se rozkládá překrásný pohled zejména na Železnobrodsko. Výšlap na Myší skálu ale zatím vyžaduje velkou dávku opatrnosti a ostražitosti.

Romantické peřeje inspirovaly i mnoho známých osobností

Praktické tipy pro návštěvníka

Riegrova stezka začíná v Semilech, kde můžete také svým autem zaparkovat. Stezka není vhodná pro kočárky a rovněž cyklisté mají na stezku vjezd zakázán.

Občerstvit se můžete v hospůdce „U Kynčlů“ v Semilech, kde je v sobotu otevřeno od 16 a v neděli od 14 hodiny nebo v hotelu Pod Spálovem v obci Spálov.

Pěknou turistickou zastávkou je hydroelektrárna ve Spálově, kde uvidíte 1300 metrů dlouhý tunel, který přivádí vodu do místní turbíny.

Riegrova stezka závěr

Riegrova stezka na řece Jizeře je jedním z nejhezčích přírodních údolí v Česku. Nádherný romantický kaňon, kde často jediná stezka vede na pylonech zapuštěných do skály. Drsná ale překrásná přírodní scenérie.

Diskuze ke článku