Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Skadarské jezero mezi Černou Horou a Albánií – Průvodce + mapa

Skadarské jezero má celkovou rozlohu, která se podle stavu vody pohybuje od 390 do 550 kilometrů čtverečních. Jedná se o největší balkánské jezero, který je hluboké okolo 12 metrů. Jezero leží v nadmořské výšce šesti metrů.

Skadarské jezero se představuje

Skadarské jezero má atraktivní tvar, který vám připomene tělo delfína. Jezero je situované na území Černé Hory a Albánie.

Černé Hoře přísluší jeho větší část, zhruba dvě třetiny. V roce 1983 byla část jezera vyhlášena národním parkem.

Idylické Skadarské jezero

Fauna

V bezprostředním okolí jezera má svůj domov více než 250 druhů ptáků. Mezi nejvzácnější druhy zde kupříkladu uvidíte pelikána kadeřavého, ibise černého nebo kormorána malého.

V jezeře přebývá zhruba 50 druhů ryb, dokonce zde objevíte i mořské druhy, které sem připlují řekou Bojanou, která je dlouhá 41 kilometrů.

Po Skadarském jezeru je možné se projet lodí

Rybí speciality

Nejznámější rybou jezera je skadarský kapr, což je sladkovodní ryba, která je mnohem větší, než je kapr český. Rovněž je mnohem chutnější než naše tradiční štědrovečerní jídlo.

Jeho úprava je přitom velmi snadná, neboť se upravuje jako většina místních ryb, ochucuje se jenom místním olivovým olejem, solí, česnekem a petrželí. V místních restaurací k němu dostanete jako přílohu vařené brambory s celými špenátovými listy.

Skadarské jezero na hranicích Černé Hory a Albánie

Skadarské jezero je rájem pro rybáře

Jak se k jezeru dostat?

Krásný výhled na jezero ve tvaru delfína si můžete vychutnat i během cestování místní hromadnou dopravou nebo autem. Doporučuji navštívit Vranjin nebo Virpazar.

Obě obce leží na protilehlých březích jezera, ale spojuje je jak železnice, tak i silnice z Podgorice do Baru. V jeho blízkosti současně vede i silnice z černohorské Podgorice směrem k albánským hranicím.

U Skadarského jezera je mnoho zajímavých památek

Po cestě můžete navštívit Tuzi, což je malebné městečko trhů nebo albánské město Skadar, podle něhož má jezero své jméno.

Skadarské jezero nabízí nádhernou přírodu

Výletní místa

Nechcete-li jenom kolem jezera projíždět, ale několik příjemných dní u jezera strávit, tak se určitě zastavte na krásné pláži v Murići, která je situovaná zhruba v půlce cesty kolem západního břehu jezera.

Dále doporučuji zakotvit v některé z obcí na jeho březích, například ve Virpazaru, Vranjině či v Rijece Crnojeviće, což je pěkná vesnice, která byla v minulosti letním letoviskem krále Nikoly I.

Na jezeře funguje lodní doprava a je zde taktéž široce rozšířen rybolov.

Virpazar je centrem výletů po Skadarském jezeře

Hlavní přístav jezera

Hlavním přístavem jezera je malá obec Virpazar, kterou najdete na západním břehu jezera. V současné době je to hlavní přístav černohorské části jezera. Virpazar je malá obec, která má pouze něco málo přes 300 obyvatel.

Skadarské jezero je skvělé místo pro výlet

Skadarské jezero mapa

Prohlédněte si mapu Skadarského jezera na serveru mapy.cz.

Skadarské jezero závěr

Skadarské jezero je přírodní unikát, který rozhodně stojí za pozornost. Nabídne velkolepost, která je v Evropě nevídaná. Rozlehlé jezero zasazené mezi vysoké štíty hor. Hejna tisíce ptáků, někdy i značně exotických. Ryby a svébytná kultura. Skadarské jezero je nesmírně zajímavé a rozhodně stojí za pozornost! Pokud máte tu možnost, jeďte sem! Víc není co dodat.

Diskuze ke článku