Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zámek Ratibořice a Babiččino údolí – Vše, co potřebujete vědět

Empírový zámek Ratibořice najdete ve stejnojmenné obci nedaleko České Skalice v Královéhradeckém kraji. Součástí jsou zahrady, které plynule přechází v Babiččino údolí Boženy Němcové.

Zámek Ratibořice se představuje

Zámek Ratibořice je krásnou ukázkou idylického venkovského sídla, které je přirozeně zasazeno do okolní přírody. Letní panské sídlo bylo vždy místem setkávání nejenom zdejší šlechty, ale také významných osobností našeho kulturního života.

Hlavní vstup na zámek Ratibořice

Dějiny zámku

První písemná zmínka o existenci panské usedlosti a vesnice v Ratibořicích pochází z konce 14. století. V roce 1792 zakoupil Náchodské panství vévoda Petr Biron. Po jeho smrti zdědila jeho panství vévodova nejstarší dcera Kateřina Frederika Vilemína Benigna, známá pod jménem vévodkyně Zaháňská.

Tato noblesní a krásná šlechtična si Ratibořice vybrala za svou letní rezidenci, kterou nechala v letech 1825 až 1826 přebudovat na empírový zámek.

Během jejího života byl zámek v Ratibořicích místem setkávání celé řady významných kulturních osobností.

Zámek Ratibořice v celé své kráse

Významné místo setkávání

Nenápadná venkovská rezidence byla především v době napoleonských válek častým místem k setkávání politiků a státníků.

Ratibořice a Božena Němcová

Vévodkyně Zaháňská je rovněž veřejnosti známa jako „paní kněžna“ ze slavného románu Boženy Němcové Babička. Slavný román zpopularizoval nejenom postavu vévodkyně, ale také ratibořský zámek a celou obec.

Nádherné interiéry zámku Ratibořice

Krajinářský park

Součástí zámku je rovněž rozsáhlý přírodně krajinářský park, ve kterém najdete celou řadu venkovských rustikálních staveb.

K vidění je zde hospodářský dvůr, vodní mlýn, Panský hostinec a Staré bělidlo. Za Starým bělidlem následuje Viktorčin splav, který je situován na řece Úpě.

Zámek je v empírovém stylu

V parku si také můžete vyfotit sousoší Babičky s vnoučaty od českého sochaře Otto Gutfreunda. Sousoší vzniklo v roce 1922. Celý park tvoří rámec knížecí panské rezidence už od 18. století.

Prohlídkové okruhy

Zámek nabízí několik prohlídkových okruhů, přičemž ten základní trvá třicet minut. V tomto okruhu uvidíte hlavní salóny z období empíru a klasicismu. Za pozornost zde stojí zejména cenná malířská díla od 16. do 19. století a sbírka evropského porcelánu.

Kateřina Frederika Vilemína Benigna změnila podobu zámku

Prohlídky pro vozíčkáře a parkoviště

Pro vozíčkáře jsou dostupné pokoje v přízemí zámku. Bezbariérový záchod je upraven pro vozíčkáře v budově Ratibořického zámku. Parkoviště pak najdete 100 metrů od zámku.

Útulná ložnice vévodkyně Zaháňské

Ceny a otevírací doba

Otevírací doba zámku je celoroční. Během hlavní turistické sezóny je zde otevřeno každý den a to vždy od 10:00 do 16:00 hodiny.

Vstupné na základní okruh stojí 160 korun, snížené pak 60 korun.

Zámek Ratibořice závěrečné shrnutí

Zámek Ratibořice je vlastně docela malý a moderní zámeček. Právě v tom vynikne jeho empírová elegance. Ale Ratibořice nejsou jenom o samotném zámku, ale o zahradě a Babiččině údolí. Je to skvělé místo na výlet, kde se zabaví malý i velcí. Rozhodně doporučujeme!

Diskuze ke článku