Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rumcajsova stezka Jičín – Skvělá zábavná stezka lesem, která nadchne i děti

Rumcajsova stezka je pohádková turistická trasa, která vás provede nejkrásnějšími místy jihovýchodní částí Českého ráje. Stezka je vhodná pro všechny věkové kategorie.

Rumcajs a Jičín

Kdo by neznal divácky úspěšný večerníček s Rumcajsem, Mankou a Cipískem. Kdo bedlivě tento večerníček jako dítě nebo dospělý sledoval, tak jistě ví, že Rumcajs měl svou ševcovskou dílnu v Jičíně.

A právě město Jičín pohádkovým příběhem odvážného Rumcajse žije, neboť v okolí Jičína byla vybudována Rumcajsova stezka.

Rumcajsova stezka Českým rájem

Rumcajsova stezka začíná v Mladějově

Popis celé stezky včetně mapy a úkolů na jednotlivých zastaveních si můžete stáhnout na webových stránkách informačního centra města Jičín. Trasa začíná v obci Mladějov, kam můžete dojet autobusem nebo vlakem Českých drah.

Mapa Rumcajsovi stezky

Následující mapa vás provede celou Rumcajsovou stezkou.

Mapa Rumcajsovi stezky

Stezka vede po červené značce

Rumcajsova stezka začíná u zastávky autobusu v centru obce Mladějov, kde je na vás připraveno první zastavení. Odtud půjdete po červené značce malou silnicí pod železniční tratí.

Turistická cesta pak vede přes údolí do Lovče. Cestou se můžete kochat krásnými výhledy na Mladějov a střední část Českého ráje.

Rumcajsova stezka vám ukáže mnoho nádherných msít

Další zastavení

Za Lovčí najdete druhé zastavení. Pak půjdete mírně do kopce po červené značce až pod vrchol Střelečské hůry, kde je zastavení číslo tři.

Dále sestoupíte k malé silnici a pěšinou kolem bývalého lomu dorazíte k zastavení číslo čtyři. Poté dojdete pod skalní hrádek Pařez, kde na vás čeká stanoviště číslo pět.

Rumcajs je doma v Jičíně

Hrádek Pařez

Hrádek Pařez jsou staré ruiny středověké pevnosti, které si v klidu můžete prohlédnout. Pak budete pokračovat po červené stezce po pěšině okrajem lesa, kde je zastavení číslo šest. Poté půjdete lesem na křižovatku Na Stájích, kde je zastavení číslo sedm.

Rumcajsova jeskyně je zlatým hřebem stezky - děti ji milují

Čtvrkova vyhlídka

Hlavní trasa vede dále po zelené značce k hotelu Skalní Město. Dále půjdete lesem mezi skalkami, kde jsou zastavení číslo osm a devět.

Po přečtení obou zastavení budete pokračovat až na Čtvrkovu vyhlídku na vrcholové skále Přivýšiny, kde je připraveno zastavení číslo deset.

Z krásné vyhlídky sejdete do sedla, kde je zastavení číslo jedenáct, odkud půjdete po modré značce kolem Rumcajsovy jeskyně, kde je zastavení číslo dvanáct pod vrcholem Brada. Na kopci Brada je rovněž krásná vyhlídka, kterou doporučuji navštívit.

Lesy Českého ráje a lesa Řáholec

Občerstvení v hospodě U Rumcajse

Modrá trasa vás zavede k malebnému kostelíku přes obec Brada až k hospodě U Rumcajse, kde se můžete vydatně občerstvit.

Po překročení hlavní komunikace Jičín – Turnov můžete jít po modré trase přes Kbelnici a okolo Cidliny do Jičína. Trasa má svůj cíl v Rumcajsově ševcovně v centru Jičína.

Rumcajsova stezka závěrečné shrnutí

Rumcajsova stezka je skvělý nápad, jak turistiku trochu více přiblížit a zatraktivnit dětem. Jakou jinou stezku byste snad u Jičína čekali? Projdete se krásným lesem, uvidíte kus Českého ráje, a ještě zažijete malé dobrodružství při objevování Rumcajsovi jeskyně. Za nás můžeme návštěvu jenom doporučit!

Diskuze ke článku