Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Svatošské skály – Trasa, parkování, restaurace, okruh

Jedinečné Svatošské skály najdete u řeky Ohře v Karlovarském kraji. Je to velmi krásné a romantické místo mezi historickým Loktem a lázeňskými Karlovy Vary.

Vznik skal

Svatošské skály vznikly působením řeky Ohře. Jedná se o chráněný přírodní útvar, který má velké množství skalních pilířů, jehlanů a hranolů.

Svatošské skály se představují

Skály mají celkovou rozlohu 2 hektary a svými romantickými tvary připomínají průvod svatebčanů.

Svatošské skály v detailu

Podle toho jsou nazvány i skalní útvary. Směrem od visuté lávky přes řeku Ohře tak postupně narazíte na skalní útvar Svatoš, Nevěsta s Ženichem, Páter, Svědkové, Muzikanti, Tchán, Tchyně a Zámek.

Lepší předsvatební výlet si v České republice nemůžete naplánovat.

Řeka Ohře a nádherná příroda okolo

Věž Samotář

Dalším turistickým cílem v okolí Svatošských skal je věž Samotář. Věž najdete zhruba 750 metrů za pionýrským táborem ve strmém svahu.

Stojící věž Samotář stojí opravdu na samotě, takže jméno věže je naprosto příhodné.

Přímo pod Svatošskými skalami je zajímavá lávka

Chráněný přírodní výtvor

Neobvyklé tvary žuly byly již roku 1933 prohlášeny za chráněný přírodní výtvor. Později bylo toto krásné a kouzelné místo vyhlášeno za přírodní památku pod názvem „Jan Svatoš“.

Toto krásné místo inspirovalo celou řadu tuzemských i zahraničních umělců, za všechny jmenujme básníka J. W. Goethe a V. Mrštíka.

V létě si tady budete připadat jako v ráji

Okolní krajina

V širokém okolí je malebná krajina plná kopců, která se stává častým cílem cyklistů, turistů, vodáků a zejména horolezců.

Územím také vede naučná stezka Doubí – Svatošské skály.

Občerstvit se můžete v restauraci na druhém břehu

Pověst o Janu Svatošovi

Na závěr ještě poslyšte pověst o Janu Svatošovi, po kterém jsou skály pojmenovány. Za panování Vohburgů našel nuzný sedlák při cestě za prací na loketský hrad, v místech dnešního Horního Slavkova, právě narozeného chlapce.

Odnesl jej a chlapečka předal markraběnce Janě. Ta se malého chlapce ujala a dala mu jméno Jan. Po svém nálezci si nechal příjmení Svatoš. Dospěl ve statného mladíka, který našel velkou zálibu v přírodních vědách. Jeden den seděl u břehu Ohře a díval se do jejích vln.

Posezení pod Svatošskými skalami

Zčistajasna se z nich objevila překrásná víla a řekla: „Znám tvé touhy a naučím tě všemu, po čem tvé srdce prahne. Ale musíš mi slíbit, že se nikdy neoženíš“. Jan Svatoš byl její krásou i slibem uhranutý a tak víle vše slíbil.

Po nějaké době však svého slibu litoval. Potkal milou dívenku, do níž se hned zamiloval, a chtěl si ji vzít za manželku. Věřil, že pomocí kouzel a čárů zlomí předchozí slib, který dal krásné víle. Vše se schylovalo ke svatbě. Svatební průvod byl již seřazen před oltářem a zbývalo vyslovit pouze svatební slib.

Náhle se však v kostele objevila krásná víla a pomocí kletby proměnila celý slavnostní svatební průvod ve skály.

Restaurace z blízka

Svatošské skály závěrečné shrnutí

Svatošské skály jsou nádherný přírodní útvar. Je to klenot Ohře, který rozhodně musíte vidět. Pokud se vydáte do historického města Loket nebo do Karlových Varů, tak není o čem se bavit. Sem se prostě musíte vydat na výlet!

Diskuze ke článku