Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Loket – Akce, otevírací doba, vstupné, mapa

Goticko-románský hrad Loket se majestátně tyčí na žulovém ostrohu, který obtéká řeka Ohře.

Hrad Loket leží rovněž na katastru malebného stejnojmenného města v CHKO Slavkovský les. Obec Loket se nachází zhruba v polovině cesty mezi Karlovými Vary a Sokolovem v Karlovarském kraji.

Hrad Loket ve své plné kráse

Historie hradu Loket

Hrad Loket patří mezi nejstarší české hrady, který měl strategicky důležitou obrannou funkci. V období středověku se totiž říkalo, že kdo se jednou zmocní hradu Loket, bude pánem nad celým Českem.

Další pohled na tento monumentální středověký hrad

Z tohoto hlediska byl hrad neustále zdokonalován, aby se z něj stala pevná a nedobytná pevnost. Mohutný hrad tak opravdu patřil k nejpevnějším pevnostem Evropy a za jeho hradby se nedostali ani zkušení a ostřílení bojovníci.

Nádvoří hradu Loket

Hrad Loket a významné osobnosti

Tajemná atmosféra středověkého městečka s poutavými legendami o Pánovi skal, sem už v minulosti přitahovaly věhlasné romantické spisovatele a básníky.

Jedním z nich byl i slavný německý básník J. W. Goethe. Podle dochovaným pramenů sem mistr Goethe zavítal celkem desetkrát, z čehož lze usuzovat, že se mu tohle nádherné místo velmi zalíbilo.

Pohled na město a kostel Sv. Václava

Cenná sbírka zbraní

Hrad Loket má velmi bohatý interiér. Pokochat se zde můžete pohledem na historický nábytek včetně nádherné lékárny.

V bohatých sbírkách hradu je k vidění pozoruhodný meteorit, o který se intenzivně zajímal také J.W.Goethe.

Kdo má rád historické zbraně, tak si zde taktéž přijde na své. Ve velké kolekci historických zbraní zde kupříkladu uvidíte palné zbraně, vojenské výstroje, přilbice a umělecky vyvedené střelecké terče.

Hlavní vstupní brána na hrad Loket

Hrad vlastní také sbírku porcelánu

Pro návštěvnice hradu máme rovněž dobrou zprávu. V útrobách hradu totiž najdete bohatou sbírku porcelánu z 19. a 20. století. Za zvláště nádherné kousky lze považovat lázeňské vídeňské pohárky a malované porcelánové dýmky.

Vstupné a otevírací doba

Základní vstupné do hradu stojí 130 Kč, respektive 105 Kč. Pokud si nepřejete prohlídku s průvodcem, tak zaplatíte 110, respektive 90 korun. Hrad je pro veřejnost otevřen každý den od března do konce listopadu.

Náměstí městečka Loket

Městečko Loket

Kromě samotného velkolepého hradu můžete prozkoumat i stejnojmenné kouzelné městečko. Při prohlídce městem nezapomeňte nahlédnout do katolického kostela svatého Václava, který má slušivý barokní háv. Nedaleko od kostela stojí za povšimnutí barokní městská radnice a sloup nejsvětější trojice. Bonusem na závěr pak může být prohlídka Černé věže, která v minulosti hrdě bránila celé středověké město.

Loket závěr

Hrad Loket i stejnojmenné městečko patří k tomu nejhezčímu, co můžete v naší zemi navštívit. I já jsem měl tu čest a rozhodně nelituji ani chviličku. Loket je krásné místo plné romantiky. Hrad sehrál v našich dějinách důležitou roli a dnes je pravou ozdobou Karlovarského kraje.

Diskuze ke článku

0/100