Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Devět skal a Žďárské vrchy

Devět skal je nejvyšším vrcholem Žďarských vrchů, který se může pyšnit výškou 836 metrů nad mořem. Tento skalní útvar s neobvyklým jménem se nachází nedaleko od obce Herálec.

Devět skal

Nezvyklý název Devět skal je odvozen od 9 skalních útvarů, které jsou roztroušené v okruhu 1 kilometru. Těchto devět skalních útvarů pak tvoří pozoruhodné skalní město.

Krásné lesy ve Devět skal a Žďárských vrších

Celý skalní útvar vznikl dlouhými procesy mrazového zvětrávání ve starších čtvrtohorách. Tehdy se oddělila skupina tří skalních hřebenů, které jsou rozčleněné do řady bloků s devíti většími a třemi menšími vrcholy. Stěny skal jsou vysoké až 15 metrů.

Jedna z cedulí upozorňujících na CHKO

Krásná vyhlídka

Pokud se dostanete až na vrchol Devíti skal, tak vás čeká na jedné ze skal nádherná vyhlídka. K této vyhlídce se dostanete po značené odbočce. Z vyhlídky se vám pak  naskytne téměř kruhový výhled do širokého okolí.

Žďárské vrchy jsou opravdu krásným kouskem přírody

Žďárské vrchy a jejich nádherné louky

Dobrý výhled je však pouze na severní a jižní stranu, západním a východním směrem se příliš nepodíváte, protože tomu brání statné a vysoké okolní stromy. Se sebou si určitě vezměte dalekohled, protože při dobré viditelnosti jsou odsud kupříkladu dobře vidět Krkonoše, Polabská nížina, Jizerské hory i Kralický Sněžník.

Skvělé místo pro horolezce

Devět skal je ideálním místem pro horolezce. Z důvodu ochrany přírody lze však k horolezeckým aktivitám využít pouze severní stěnu hlavního hřebene a na jižní stěně Trúnu. Tohle omezení však vůbec nevadí, protože i tak je zde k dispozici 110 zajímavých lezeckých cest.

Mají zde i mnoho atrakcí pro děti

Flóra a fauna

V okolí skalních útvarů se nachází vlhké rašelinové luky s výskytem řady chráněných druhů rostlin, které mají spíše v oblibě chladnější klima.

Jde zejména o mléčivec alpský, rosnatku okrouhlolistou nebo o různé druhy prstnatců a hořečků. Z chráněných druhů živočichů zde mají domov mlok skvrnitý, sýc rousný, čáp černý, datel černý nebo kulíšek nejmenší.

 Devět skal (836 m n. m.) je  druhý nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny

Žďárské vrchy

Žďárské vrchy jsou jednou z mála přírodních lokalit u nás, která ještě nebyla plně zasažena čilým turistickým ruchem. Snad proto je zdejší příroda panensky čistá a okouzlující. Pokud do Žďárských vrchů zavítáte, tak vězte, že zde najdete ideální podmínky pro zimní i letní turistiku. Milovníci koupání a vodních sportů ocení rovněž početné vodní plochy, ve kterých se dá koupat. Za zmínku stojí zejména rybník Velké Dářko nebo vodní nádrž Pilská či rybník Medlov.

Krásné lesy pod Devíti skalami

Orea Resort Devět Skal

Devět skal není pojmenovaní pouze pro nejvyšší kopec Žďárských vrchů, ale také pro tříhvězdičkový hotel, který najdete u Milovského rybníka kousíček od Nového Města na Moravě. V tomto luxusním resortu se můžete ubytovat a strávit zde příjemný víkend nebo delší dovolenou. Tento resort je rovněž ideálním místem pro konání pracovních teambuilgingů, konferencí nebo workshopů.

Závěr

Žďarských vrchy jsou krásný i když trochu zapomenutý kout naší země. Vy se ale o ně zajímáte, což je jenom dobře. Tak krásnou a zachovalou přírodu v kombinaci s tak malým počtem turistů u nás jenom tak někde nenajdete. Tak na co ještě čekáte, nenechte si návštěvu Žďarských vrchů ujít. Pokud máte čas jenom na výlet, tak si udělejte výšlap alespoň na Devět skal.

 

Diskuze ke článku

0/100