Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Skanzen Veselý Kopec u Hlinska – Průvodce a moje tipy

Skanzen Veselý Kopec najdete v pitoreskním kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož různorodá přírodní krása učarovala mnohé známé malíře. Skanzen se nachází v Pardubickém kraji.

Skanzen Veselý Kopec se představuje

Skanzen Veselý Kopec má své jednotlivé expozice na jednom místě. Veselý Kopec se nachází v obci Svobodné Hamry v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Expozice lidového stavitelství v přírodě zde funguje od roku 1972.

Interiér typické roubenky

Popis skanzenu

Skanzen Veselý Kopec má dnes bezmála 30 objektů, které společně tvoří osadu s volně roztroušenou lidovou zástavbou. Zdejší expozice jsou svědky o těžkém životě a práci drobných rolníků od první půlky 19. století do poloviny 20. století.

Zemědělské statky doplňují nejen menší vesnické stavby, ale i mlýny. Nejvýznamnější z nich je vodní obilní mlýn, který byl nedílnou součástí každé tehdejší větší obce.

Skanzen je krásně zasazen do svahu nad říčkou Chrudimkou

Velká stodola z roku 1680

Nejcennější stavbou celého skanzenu je čtrnáctiboková stodola z roku 1680, která pochází ze Sádku u Poličky. O kousíček dál pak narazíte na maringotku starých loutkářů, kde je umístěná sbírka staré zemědělské techniky.

Za pozornost stojí rovněž i statek z Mokré Lhoty u Nových Hradů, který má blankytně modré klasicistní průčelí.

Krásná je rovněž usedlost U Pilných, která se může pochlubit velkým dřevěným holubníkem, která hrála v nejedné české pohádce. Uvidíte ji například v pohádce Nesmrtelná teta nebo Lotrando a Zubejda.

Přístupné jsou i vnitřní prostory budov

Jarmarky a trhy

Ve skanzenu se velmi často konají zajímavé akce, které se v minulosti v našich městech a obcích konaly. Jedná se především o jarmarky, trhy a předvádění tradiční výroby.

Skanzen také nabízí edukační programy pro školy. Za všechny jmenujme program Betlém školám nebo Masopust držíme.

Mlýn je chloubou každého skanzenu

Naši předci dokázali ovládat i sloužitá soukolí

Památky na vodní pohon

Nenechte si zde ujít ani soubor technických památek na vodní pohod, který najdete v údolí říčky Chrudimky. K vidění je zde klasický mlýn na obilí, vodní olejna, pila a pozoruhodný stupník na tlučení třísla.

Kolářská dílna

V roubence, která v minulosti stála v nedaleké Možděnice, najdete výstavu s názvem Staré kolářské dílny. Můžete se zde přiučit, jak se v dávné době vyráběla kola k žebřiňáku či jaké konkrétní dřevo a nástroje kolář k výrobě využíval.

Skanzen Veselý Kopec u Hlinska rozhodně doporučujeme

Otevírací doba

Otevírací doba skanzenu je v letních měsících. Během hlavní turistické sezóny je zde otevřeno od úterý do neděle a to vždy od 9:00 do 18:00 hodiny.

Vstupné Skanzen Veselý Kopec

Základní vstupné do skanzenu je 120 korun, přičemž snížené vstupné je 100. Rodinná vstupenka stojí 240 korun. Děti do šesti let mají vstup zdarma.

Skanzen Veselý Kopec závěr

Skanzen Veselý Kopec je opravdu krásný historický skanzen. Jeden z mých nejoblíbenějších v Česku. Úžasné historické roubenky jsou harmonicky zasazeny do krajiny a vše vypadá, jako by odtud lidé odešli teprve včera. Je to opravdu krásný a někdy až dojemný pohled. Návštěvu Veselého Kopce si rozhodně nenechte ujít.

Diskuze ke článku