Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Cyklostezky Rakousko – Představujeme ty nejlepší trasy (+mapy)

Náš jižní soused má bezpochyby jednu z nejhustších cyklostezek v Evropě. Navíc jsou to cyklotrasy velmi kvalitní, což ocení každý příznivec toulek na kole, který v České republice může ještě stále snít po lepších trasách a především delších trasách pro cyklisty. Cyklostezky Rakousko ohromí svojí kvalitou i okolní přírodou.

Ráj pro cyklisty

Nebudu příliš přehánět, když řeknu, že Rakousko je opravdovým rájem pro cyklisty všech věkových kategorií. Je to nádherná země, která má něco kolem 10 000 kilometrů překrásných a kvalitních cyklotras.

Velkou výhodou pro tuzemské cyklisty je fakt, že Rakousko je skutečně za humny. Především z Jižní Moravy a z Jižních Čech se do Rakouska dostanete velmi rychle.

Mnohé zajímavé cyklotrasy začínají hned za hranicemi, takže na opravdový cyklistický zážitek nemusíte dlouho čekat.

Rakousko má nádherné cyklostezky

Cyklostezky Rakousko

Cyklostezky Rakousko jsou pochopitelně velmi rozmanité. Většina však vede podél rakouských řek a jezer.

Čím budete hlouběji v Rakousku, tak na vás pochopitelně čekají kopcovité cyklotrasy, které vedou kolem překrásných kopců a hor. Okouzlující příroda v Rakousku přímo vybízí k tomu, aby byla objevována ze sedla kola.

Na jízdním kole si totiž Rakousko vychutnáte plnými doušky, neboť všechny vjemy jsou mnohem bezprostřednější než kdybyste cestovali autem nebo vlakem.

Příroda je největším lákadlem

Cyklotrasy pro horaly i trekaře

Ideálním velocipédem pro Rakousko je horské nebo trekové kolo. Pokud vyrazíte na delší pouť, tak se nemusíte bát o nocleh. Na většině rakouských cyklostezek narazíte na větší nebo menší hotely či ubytovny, které jsou speciálně zaměřené na cyklisty.

Pro méně náročné vřele doporučuji kempy, kterých je v Rakousku rovněž velké množství. Všechny ubytovny a kempy jsou na mapách velmi dobře značeny, takže se nemusíte obávat, že zabloudíte.

Značení všech rakouských cyklostezek je taktéž na velmi vysoké úrovni, takže ztratit se nebo zabloudit v této zemi je téměř nemožné.

Cyklistický ráj

Největší rakouské cyklostezky

Zde vám v krátkosti představíme nejznámější rakouské cyklotrasy, kde je opravdový požitek cestovat na kole.

Mezi pravděpodobně nejpopulárnější rakouské cyklostezky patří cyklotrasa Traisental-Radweg. Tato příjemná cyklotrasa, kterou lze doporučit i rodinám s dětmi, se nachází v dolnorakouském regionu Mostviertel.

Nádherný výhled na hory a přitom jedete v údolí

Tato cyklostezka spatřila světlo světa v červnu 2007, takže je pořád docela nová. Celková délka cyklostezky je příjemných 111 kilometrů. Začátek cyklotrasy je v Traismauer an der Donau a cíl v poutním městě Mariazell, kde je rovněž velká mariánská katedrála. Cyklotrasa je velmi příjemná, pouze v závěru je několik náročnějších stoupání.

Druhá velmi známá cyklotrasa se jmenuje Ennská cyklostezka. Ta vás zavede z Nízkých Taur až do nádherného Salcburska. Velká část trasy vede kolem rakouské řeky Enns.

Z této cyklostezky se klidně můžete napojit na Podunajskou cyklistickou stezku, která je z velké části rovinatá. Výhoda Ennské cyklostezky je, že z této cyklotrasy můžete podnikat velmi zajímavé malé zajížďky do blízkých chráněných přírodních oblastí.

Typické alpské domky jak z pohádky

Cyklostezka Traisental

Odkaz s mapou cyklotrasy na Mapy.cz

V tomto příspěvku vám ve dvou částech představíme rakouskou cyklistickou stezku Traisental, která se nachází na území spolkové země Dolní Rakousy.

Cyklostezka Traisental

Nenáročná cyklostezka

Cyklostezka Traisental je opravdu velmi nenáročná cyklotrasa, kterou lze doporučit i rodinám s dětmi.

Celková délka trasy je 111 kilometrů a vede nádhernou přírodou kolem údolí řeky Traisental. Cyklotrasa Traisental vede opravdu krásnou částí Dolního Rakouska a končí v malebném městečku Mariazell, kde stojí již zmíněná mariánská katedrála.

Od Mautern an der Donau až po Mariazell

Cyklostezka v příjemném údolí řeky Traisental není nikterak náročná, takže po této trase mohou bez větších potíží i méně trénovaní cyklisté. Celkové převýšení trasy není vůbec hrozné.

Hned na začátku celé trasy vás čeká pohodový profil, protože start je u podunajské roviny, kde jedete na svém jízdním kole téměř po rovinaté cestě. Začátek cyklotrasy Traisental je v malé dolnorakouském městečku Mautern an der Donau.

První úsek je dlouhý 34 kilometrů a zavede vás do St. Pölten, což je hlavní město Dolních Rakous. Tento úsek je velmi nenáročný a pohodový. Mírné stoupání přichází až St. Pöltenem, ale stále hovoříme o pozvolném stoupání, které není nikterak dramatické.

Rakousko je oblíbený cíl aktivních dovolených

Zastávka v St. Pöltenu

St. Pölten je velké a historické město, které si zaslouží delší zastávku. Prohlídka St. Pöltenu stojí určitě za to, protože v centru města je hned několik historických pamětihodností.

St. Pölten má okolo 50 tisíc obyvatel a může se pochlubit zejména pěkným náměstím, které lemují převážně barokní stavby. Za pozornost zde stojí zemské muzeum Landesmuseum a četné katolické barokní kostely.

Profil trasy za St. Pöltenem

Od velkého města St. Pöltenu pokračuje cyklostezka Traisental směrem na jih. Zde profil cyklostezky bude pozvolně stoupat, ovšem nečekejte žádné brutální a náročné kopce. Pouze několik ostrých stoupání čekejte před Mariazell.

Posledních 25 kilometrů dá pořádně zabrat, ale stále se jedná o středně těžké kopce. Až dorazíte do Mariazell, budete mít za sebou 111 kilometrů, což se dá v klidu zvládnout za 2 dny, ti rychlejší mohou celou trasu absolvovat za jeden den, což však není příliš dobré, protože během cesty je docela hodně zajímavých míst, které stojí za zástavku.

My bychom doporučili si na stezku nechal nejméně 2, spíše i 3 dny.

Neláká vás to také vyrazit?

Zajímavá místa na trase

O historickém St. Pöltenu již zmínka byla, nyní zaměřme svou pozornost na další zajímavá místa. Zhruba 24 kilometrů od St. Pöltenu je zajímavá obec, která se jmenuje Lilienfeld.

V této pěkné obci si určitě udělejte delší přestávku, protože zde stojí mohutný klášter, který je dominantou obce již od středověku. Není to jen tak obyčejný klášter, nýbrž se jedná o jeden z nejrozsáhlejších středověkých klášterů celého Rakouska.

Prohlídka kláštera stojí určitě za to, protože vnitřek klášterního kostela je opravdu velkolepý. Tento cisterciácký klášter byl v minulosti rovněž velmi důležitým místem pro křesťanské poutníky, protože byl častou zastávkou všech poutníků, kteří mířili z Vídně do poutního místa Mariazell.

Prohlídku kostela můžete pochopitelně zvládnou sami, pokud byste však chtěli vidět i klášter s ložnicí mnichů a cennou knihovnu, musíte si zakoupit prohlídku s průvodcem. V nádherné klášterní knihovně je mimo jiné uschovaná jedna z nejmenších knih na světě.

Poklidný St. Aegyd am Neuwalde

Za Lilienfeldem se nachází ještě jedna zajímavá obec, která se jmenuje St. Aegyd am Neuwalde. Tato poklidná a velmi čistá obce se již nachází v nádherné přírodě.

Po obou stranách obce se majestátně tyčí zalesněné kopce. Všude kolem dokola jsou husté lesy, takže nikoho ani neudiví údaj, že na katastru obce se nachází celkem 87 procent lesů. V obci mají také supermarket, ve kterém si cykloturisté mohou doplnit tekutiny a nějaký ten proviant.

V současné době žije v obci St. Aegyd am Neuwalde něco přes 2 000 obyvatel. Kromě již zmíněného moderního supermarketu stojí za to si na chvíli posedět na místním malém náměstí, které je roztomilé.

V obci nechybí menší katolický kostel ani typická rakouská hospůdka. V samém středu náměstí je moderní kruhovitá kašna, kolem které jsou betonové kostky.

Krásná obec Kernhof

Další zajímavým místem je obec Kernhof, kde si určitě udělejte pauzu. V této malé obci je totiž velmi neobvyklé velbloudí divadlo, které objevíte hned u hlavní cesty.

V tomto zcela neobvyklém divadle hrají hlavní slovo velbloudi, které byste určitě v hornatém Rakousku nečekali. Vedle velbloudů však zde také můžete vidět i jiná exotická zvířata.

V malé zoologické zahradě jsou k viděné také bílí tygři. Obec Kernhof stojí tedy za zástavku. V obci se rovněž nachází rozlehlý autokemp, takže není problém zde přenocovat a odpočinout si na poslední náročný kus cyklotrasy, která končí v malebném Mariazellu.

Překrásný kus přírody

Nejnáročnější kousek této cyklotrasy je od obce Kernhof až po Mariazell. V této části cyklostezky však je zároveň nejkrásnější příroda. Okolní nádherná příroda vám bude dělat po zbytek trasy krásnou scenérii.

Cyklostezka navíc vede mimo silnici, takže při šlapání na kole nebudete ničím rušeni. Všude okolo budou pouze majestátní kopce. Tento nádherný úsek cyklotrasy Traisental měří zhruba 24 kilometrů.

Kilometry čiré nádhery před vámi

Mariazell a místní katedrála

Z obce Kernhof je do Mariazell pouze 24 kilometrů. Poslední část cyklostezky Traisental vede přes horské sedlo Gscheid. Jedná se o ostré stoupání, které měří celkově 4 kilometry.

Jedná se sice o dlouhé a táhlé stoupání do kopce, ale vězte, že pojedete po velmi kvalitní cyklostezce, kde nejsou žádné díry nebo výmoly.

Po tomto čtyřkilometrovém stoupání je již profil trasy docela příjemný, pouze těsně před Mariazell čekejte ještě jeden velký kopec a pak vás již mile přivátí poutní město Mariazell, které se nachází již ve spolkové zemi Štýrsko.

Mariazell je velmi známá turistická lokalita, takže čekejte velké množství turistů a poutníků. Všichni turisté chtějí vidět především nádhernou baziliku, kde je umístěna socha Madony s malým Ježíškem.

Po návštěvě krásné baziliky se nezapomeňte podívat do místních obchůdků a zajít si na kávu do některé z místních vyhlášených kaváren.

Na Hlavním náměstí stojí ještě za návštěvu pitoreskní pekárna medových perníků všech tvarů Pirker, která se vám bude určitě zamlouvat.

Pudunajská cyklotrasa z Kremže do Vídně

Mezi rakouskými městy Kremži a Vídní se dá jet na kole po známé Podunajská cyklotrase, která tato historická rakouská města spojuje. Vzdálenost tohoto úseku je zhruba 80 kilometrů.

Pudunajská cyklotrasa z Kremže do Vídně

Historické město Kremže

Kremže leží ve spolkové zemi Dolní Rakousy. Od hranic s Českou republikou to do Kremže není příliš daleko.

Ve městě Kremži pak najedete na Podunajskou cyklostezku, která vede od německého Pasova až do Vídně. Než se však na Podunajskou cyklostezku napojíte, určitě si prohlédněte samotné město, které je známé výrobou kremžské hořčice.

K hlavním lákadlům městě patří zejména jeho stará část, kde jsou k vidění malebné středověké úzké ulice a historické domy. Okolí města Kremže rovněž krášlí pěkné vinohrady. Zdejší hornatá půda docela vyhovuje odrůdě vinné révy s názvem Grüner Veltliner.

Rovinatá a příjemná trať

Z Kremže se pak vydáte do obce Mautern. Tam již svahy definitivně končí a okolní krajina se vám rozestoupí do příjemné široké roviny. Cyklotrasa vede kolem břehu řeky Dunaj, takže v letních měsících se po cestě můžete příjemně vykoupat nebo pouze ponořit unavené nohy do řeky.

Čeká vás spousta zajímavých cyklostezek

Cyklotrasa kolem Dunaje je velmi nenáročná, někdy však monotónní, protože některé pasáže jsou bez větších zajímavostí. Prvním zajímavým městem po delší době je až město Zwentendorf.

Malebný Tulln

Další zajímavou zastávkou na Podunajské cyklostezce je malebné městečko Tulln. Čisté městečko Tulln přilne k srdci zejména všem příznivcům zahrad a barevných květin.

Ve městě se totiž koná největší květinářský veletrh na území Rakouska. Pokud však zrovna nepřijedete na veletrh, můžete se zde obdivovat nádherným zámeckým parkům, kde jsou rovněž k vidění krásně květiny a keře.

Při prohlídce městem stojí určitě za pozornost farní kostel svatého Štěpána nebo muzeum slavného malíře Egona Schieleho, kde je k vidění velkém množství jeho zajímavých obrazů. Muzeum Egona Schieleho sídlí na nábřeží Donaulände č. 28.

Historické město Klosterneuburg

Další zastávkou na Podunajské cyklostezce je překrásné město Klosterneuburg, které leží kousíček od Vídně. Překrásné historické město se může pochlubit honosným klášterem, který byl založen už v roce 1114.

Nádherný klášter stojí za prohlídku, proto si pro Klosterneuburg udělejte čas klidně na půl dne. Prohlídka samotného kláštera s klášterním kostelem vám zcela jistě zabereme více než 2 hodiny, zbytek využijete pro prohlídku pěkného historického města.

Všeobecné informace o Podunajské cyklostezce

Podunajská cyklostezka má hned několik názvů. Osvědčeným názvem v němčině je Donau-Radweg. Někdy se ovšem setkáte s německým označením DonauRadweg nebo Donauradweg.

Co se týče zkratek, tak nejběžnější zkratky jsou R1 či Euro-Velo 6. Podunajská cyklotrasa je jednou z nejfrekventovanějších evropských cyklotras. Patří již nějakou dobu do sítě evropských cyklotras, proto se může pyšnit označením Euro-Velo.

Podunajská cyklostezka má označení EuroVelo 6, což znamená, že se jedná o mezinárodní cyklotrasu. Cyklostezky Rakousko jsou tam ostatně zařazeny hned několikrát.

Divoké horské řeky mě obzvláště fascinují

Mezi cyklisty se této trase rovněž říká „Říční trasa“, protože se drží velkých evropských řek. Začátek této cyklotrasy je ve francouzském městě Nantes.

Trasa vede na francouzském území podél řeky Loiry ve Francii. Pak cyklostezka vede do Švýcarska a od Bodamského jezera se napojuje na Dunaj.

Na rakouském území vede tato cyklostezka převážně podél řeky, takže má velmi nenáročný profil vhodný pro všechny věkové kategorie.

Na kole z Kremže do Melku

Další úsek Podunajské cyklostezky si představíme samostatně. Mezi dolnorakouskými městy Kremži a Melkem se možná rozhodnete vydat samostatně. Vzdálenost tohoto úseku je zhruba 36 kilometrů.

Na kole z Kremže do Melku

Profil trasy

Podunajská cyklotrasa mezi městy Kremži a Melkem je velmi nenáročná, neboť povětšinou vede kolem řeky Dunaj. Celá trasa se dá zvládnout za dvě hodiny, celkové převýšení je pak 196 metrů. Cyklostezky Rakousko jsou samozřejmě zárukou kvality.

Mautern an der Donau

Prvním zajímavým městečkem od Kremže je obec Mautern an der Donau, která se nachází hned za velkým zeleným mostem, který spojuje Kremži a Mautern an der Donau.

Městečko, které má přes 3 400 obyvatel, je známé tím, že na svém území stojí zříceniny, které pamatují ještě staré Římské doby.

V dávné minulosti bylo Mautern an der Donau důležitým opevněním. Významné opevnění se jmenovalo Favianae. Pokud pojede po cyklostezce, tak docela mohutné opevnění uvidíte po své levé straně.

Rakousko máme z Čech na dosah

Autokemp Rossatz

Zhruba po 10 kilometrech od Kremže je obec Rossatz, kde je velký a dobře vybavený autokemp. Autokemp je situovaný u řeky Dunaj a je zde dostatek místa pro stany.

Pokud člověk vyjíždí z České republiky, je zastávka v autokempu Rossatz dobrým místem pro přenocování. Na druhý den se pak člověk může vypravit do Melku.

Kemp je otevřený od 1. dubna do 31. října. V kempu je dětské hřiště i plácek pro plážový volejbal. Psi jsou v kempu Rossatz rovněž povoleni.

Za jednu osobu se zde účtuje poplatek 5,50 euro + místo pro jeden stan za 3,50 euro. Dítě od šesti do čtrnácti let zaplatí 2 eura.

Malebné vinice kolem Dunaje

Od obce Rossatz se to hemží četnými vinohrady. Jedná se o údolí Wachau, kde se pěstuje víno již velmi dlouho.

Mnohými odborníky je údolí Wachau považováno za nejlepší rakouskou vinařskou oblast. Hlavním vínem ve zdejším vinařském regionu je ryzlink s citronovým aroma.

Nejčastější místní odrůdou však je Grüner Veltliner. Zdejší vinohrady, které jsou na obou březích Dunaje, mají žulové podloží. Podél cyklostezky narazíte na celou řadu vinařských šenků, kde místní víno můžete okoštovat a nakoupit.

Alpy jsou opravdu majestátné a velkolepé

Překrásný klášter v Melku

Hlavním cílem této oblasti je však městečko Melk, ve kterém stojí monumentální klášter, který trůní na 60 metrů vysoké skále. Klášter, který založili benediktýni, zde stojí již od 11. století.

Po mnoha stavebních úpravách je dnešní podoba kláštera barokní. Barokní klášter v Melku patří mezi nejpěknější sakrální stavby v Rakousku. K jeho proslulosti přispěl i celosvětově známý italský spisovatel Umberto Ecco, který sem zasadil děj veleúspěšného a napínavého detektivního románu z mnišského prostředí Jméno růže.

Dominantou rozsáhlého areálu kláštera je úchvatný klášterní kostel svatého Petra a Pavla, který byl postaven v letech 1702 až 1726. Klášterní kostel má dvě nádherné věže s hodinami a vysokou kupoli.

Uvnitř kostela je velmi bohatý interiér, který reprezentuje čisté baroko. Klášter v Melku je přístupný široké veřejnosti. Součástí placené prohlídky je vstup do kostela, klášterních zahrad a klášterního muzea, které mimo jiné vlastní dva cenné krucifixy, které jsou bohatě vykládané drahokamy, a dokonce obsahují malý úlomek z Kristova kříže.

Kromě honosného kláštera jsou v Melku ještě k vidění pitoreskní měšťanské domy ze 16. a 17. století, které jsou situované pod klášterem. Velmi cenná je taktéž kašna z roku 1687.

Do třetice všeho dobrého si představíme Innskou cyklostezku, která měří již úctyhodných 500 kilometrů. Většina trasy vede podél nádherné řeky Innu v Tyrolsku. Po této cestě se můžete dostat až do německého Pasova. I zde je možnost napojení na pohodovou Podunajskou cyklistickou stezku.

Diskuze ke článku